Dom pasywny tańszy od tradycyjnego

Już od kilku lat wisi tu na stronie artykuł o tym, co zrobić, by dom pasywny był jak najtańszy. Nie jest to nic specjalnie trudnego, trzeba tylko myśleć, ostrożnie planować i podejmować racjonalne decyzje.

Do tej pory byłem przekonany, że sposobem na obniżenie kosztów budowy domu pasywnego będzie przede wszystkim wykonywanie go metodą gospodarczą, czyli samodzielne poszukiwanie wykonawcy na kolejne etapy budowy. I pilnowanie wykonawców, by nie popełniali popularnych błędów. Dobrze, by punktem wyjścia był projekt domu co najmniej energooszczędnego, a jeszcze lepiej projekt domu pasywnego.

Problem polega tylko na tym, że jeśli kupujemy cokolwiek, co ma hasło dom pasywny w nazwie, zaczyna to drożej kosztować. Bo w Polsce się najlepiej zarabia na nowożeńcach, świeżo upieczonych rodzicach i inwestorach budujących dom jednorodzinny lub kupujących mieszkanie. Zwłaszcza, gdy ten dom lub mieszkanie mają mieć standard pasywny.

Tymczasem z otrzymanej przeze mnie ostatnio informacji prasowej, którą publikuję poniżej wynika, że wcale nie jest z tym tak źle.

ArtHauss: Domy pasywne tańsze niż tradycyjne!

dom-pasywny-art100-classic

Dom stawiany w tradycyjnej technologii murowanej to nie tylko dłuższy czas budowy, ale także o wiele większe koszty związane z jej prowadzeniem w stosunku do domu pasywnego stawianego w technologii ArtHauss. Warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych już na etapie prac budowlanych.

Inwestor, który decyduje się na budowę domu jednorodzinnego, skupia się przede wszystkim na kosztach związanych z zakupem projektu, materiałów budowlanych, opłaceniem wykonawcy, a także opłatami związanymi ze wszystkimi wymogami formalnymi, które umożliwiają prowadzenie budowy. Dokładne obliczenia pokazują, że niebagatelne znaczenie ma wybór technologii, w której zostanie wykonany budynek. Z firmą ArtHauss pasywnie znaczy tanio – już na etapie budowy!

ArtHauss potwierdza: czas to pieniądz!

Jak głosi popularne powiedzenie – „Czas to pieniądz”. Jest ono również niezwykle prawdziwe podczas stawiania domu. Każdy dzień prowadzenia budowy to koszty. Przede wszystkim są to opłaty związane ze zużyciem prądu i wody na placu budowy, a także wywozem śmieci i nieczystości. Podczas poszczególnych etapów pracy niezbędna jest obecność kierownika budowy, jak również ochrony, która nie dopuści do kradzieży czy też ataków wandali na budowie. Wszystkie te elementy powodują, że koszty związane z budową domu namnażają się każdego dnia. Porównując kalkulację kosztów związanych z budową domu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na czas budowy. W tradycyjnej technologii murowanej proces ten trwa zazwyczaj 24 miesiące do standardu deweloperskiego, gdzie przez 12 miesięcy prowadzone są prace związane z budową, a 12 miesięcy tzw. sezonowanie, osuszanie. Budowa domu pasywnego w technologii ArtHauss trwa 2 tygodnie i dodatkowo miesiąc na wyposażenie wnętrza. Czas ten skrócony do minimum pozwala ograniczyć koszty związane np. z wynajmowaniem mieszkania do czasu przeprowadzenia się do nowego domu. W perspektywie tej inwestor jest w stanie zaoszczędzić ponad 30 000 zł.

Z firmą ArtHauss – szybciej i czyściej

Koszty związane ze zużyciem prądu czy wody, a także wywóz odpadów budowlanych oraz nieczystości z placu budowy to kolejne wydatki, które podrażają budowanie domu. Dom przygotowany w technologii ArtHauss jest produkowany w fabryce, a więc na placu budowy odbywa się sam montaż. Oznacza to minimalne zużycie prądu i wody, a także brak odpadów budowlanych, których koszt utylizacji jest dość wysoki. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku budynku stawianego w technologii murowanej, gdzie bardzo duże zużycie wody i prądu utrzymuje się przez co najmniej 12 miesięcy. Co więcej, powstaje o wiele więcej odpadów budowlanych, co może znacznie podwyższyć koszty ich wywozu. Ponadto, dłuższy czas realizacji, to potrzeba dłuższego utrzymania sanitariatu. Oznacza to, że tzw. koszty eksploatacyjne placu budowy mogą oznaczać dla inwestora dopłatę w wysokości nawet 20 000 zł.

Kierownik budowy w prezencie od firmy ArtHauss

Nie bez znaczenia jest obecność kierownika budowy, który pilotuje poszczególne etapy prac, sprawdza zgodność realizacji z projektem architektonicznym oraz odpowiada za wykonanie budynku zgodnie ze sztuką budowlaną. Równie ważną jest obecność stróża lub firmy ochroniarskiej – cenne materiały budowlane, jak również narzędzia pozostawione na budowie są bowiem łakomym kąskiem dla złodziei. Co więcej, obecność ochroniarza z pewnością udaremni wszelkie ataki wandali. Otwarty stan oraz wartościowe przedmioty zgromadzone na budowie mogą powodować wizyty nieproszonych gości czy złodziei. Aby zapobiec kradzieżom, nie obejdziemy się bez wynajęcia ochrony. Co więcej, obecność kierownika budowy – strażnika poprawnego wykonania projektu – to dodatkowe koszty, które ponosi inwestor. Firma ArtHauss obecność kierownika budowy wlicza w cenę domu, z kolei krótki montaż ścian i stropów do minimum ogranicza obecność firmy ochroniarskiej na placu budowy. Oznacza to oszczędności na poziomie około 20 000 zł.

Kalkulacja budowy domu ART. 100 Classic w technologii ArtHauss i domu tradycyjnego o powierzchni 100 m2 pokazuje, że budowa domu pasywnego z firmą ArtHauss pozwala zaoszczędzić ponad 70 000 zł. Oznacza to, że wybierając innowacyjną konstrukcję z profili ocynkowanych zimnogiętych o grubości blachy 3,0 mm i 4,0 m, oszczędzamy nie tylko na późniejszych kosztach eksploatacji domu, ale już na etapie stawiania budynku. Krótki proces montażu poszczególnych elementów, funkcjonalne projekty domów pasywnych, energooszczędne instalacje w cenie domu, jak również profesjonalna kadra i 100 – letnia gwarancja to argumenty, które poza ekonomicznym aspektem, przemawiają na korzyść decyzji o współpracy z firmą ArtHauss.

 

ARTHAUSS Polska
ul. Główna 188
42 -280 Częstochowa
www.arthauss.pl

 

ArtHauss to uznana niemiecka marka, która od 2004 z powodzeniem dostarcza najwyższej jakości materiały do budowy domów energooszczędnych. Opracowanie w 2008 roku innowacyjnej nowej technologii, pozwalającej na projektowanie przy wykorzystaniu konstrukcji stalowej, zrewolucjonizowało branżę budowalną umożliwiając tworzenie inteligentnych i bezpiecznych domów. Dynamiczny rozwój ArtHauss rozpoczął w 2010 roku ekspansję firmy na rynki zagraniczne. Rok później, w drugiej połowie 2011 roku, powstała spółka joint venture ArtHauss Poland, która dzięki fachowej kadrze i wysokiej jakości produktów i usług marki ArtHauss, z powodzeniem funkcjonuje na polskim rynku.

Komentarz autora strony DZB.

W czym tkwi sekret tego, że oferta taka ma szansę konkurować z tradycyjnymi domami jednorodzinnymi?

W technologii wykonania — domy pasywne tej firmy są prefabrykowane i błyskawicznie składane na miejscu budowy. To pozwala znacznie zmniejszyć koszt budowy i jej obsługi, a także wcześniej się wprowadzić do nowego budynku.

Od dawna wiedziałem, że technologia szkieletowa jest warta uwagi — ale raczej zdecyduję się na wydanie drewniane…

Komentarzy do wpisu “Dom pasywny tańszy od tradycyjnego”: 13.

 1. Adam says:

  Te wyliczenia moim zdaniem trochę przesadzone 12 miesięcy ciągłego używania prądu, firma ochroniarska,

 2. Słyszałem, że domy pasywne ze słomy stają się coraz bardziej popularne.

 3. @Darek: pasywne ze słomy? Pierwsze słyszę.

 4. Ja obserwuje poczynania fundacji cohabitat .
  Oni zajmują się i promują budowę domów z gliny i słomy, która jest o wiele bardziej wydajna i tańsza. Szkoda, ze tak mało ludzi zajmuje się tym tematem.
  Tutaj więcej o tym – dom pasywny ze słomy http://forum.cohabitat.net/showthread.php?tid=79

 5. relolo says:

  Też czytałam artykuł gdzie wspominali o domach ze słomy więc jest to całkiem realne.

 6. nowe mieszkania od dewelopera gdańsk says:

  Ciekawy artykuł wcześniej nie miałem pojęcia że takie domy istnieją.

 7. Mada090 says:

  Ja też wcześniej o tym nie słyszałam, bardzo ciekawy artykuł 🙂

 8. tomek says:

  Według mnie wyliczenia oszczędności są trochę zawyżone. Jeśli się potrafimy dogadać z sąsiadami to na stałym abonamencie wody i prądu możemy już trochę zaoszczędzić. fajne w tej technologi jest to że w kilka miesięcy mamy gotowy dom.

 9. @tomek: co masz na myśli pisząc o oszczędnościach na abonamencie wody i prądu?

 10. Internista Piaseczno says:

  Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania tego typu. Jaki jest średni czas postawienia takiego domu? Czy są cieplejsze od tych z cegły?

 11. Robert says:

  Oprócz samego domu pasywnego ważne są też inne elementy, które wpływają na jego termoizolację. Ja na przykład szarpnąłem się na lepsze okna pasywne i już trzeci sezon z rzędu jestem z nich bardzo zadowolony. Inwestycja na lata na pewno się kiedyś zwróci.

 12. Baśka says:

  Jakie ogrzewanie jest najlepsze dla domu pasywnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *