Fotowoltaika do kampera – ile kosztuje i jaka jest potrzebna moc?

Wszyscy wiemy, że życie w kamperze lub przyczepie kempingowej to wybór stylu życia. Ale jak zasilać swoje urządzenia, których mamy przecież coraz więcej? Wiele osób decyduje się na panele słoneczne do kampera, ponieważ można je zainstalować w łatwy sposób na dachu.

Kiedy przydają się panele fotowoltaiczne do kampera?

Jeżeli kamper pokonuje regularnie dłuższe trasy, np. podczas wycieczek objazdowych, to na brak prądu raczej nie można narzekać. Alternator samochodu jest w stanie odpowiednio naładować akumulator.

Podczas podróży przydatna jest również możliwość – często odpłatnego – skorzystania z gniazdek elektrycznych na polu kempingowym. Jeśli planujesz jednak długi postój kamperem, z dala od jakiegokolwiek źródła prądu, warto pomyśleć o zainstalowaniu baterii słonecznych na dachu samochodu.

Możliwość podładowania akumulatora w kamperze za pomocą baterii fotowoltaicznych przydaje się również w sytuacji gdy masz duże zapotrzebowanie na energię.  Oczywiście możesz potrzebować prądu w momencie gdy nie ma słońca. Dlatego poza panelami fotowoltaicznymi przydadzą się również dodatkowe akumulatory i regulator napięcia.

Jakiej mocy fotowoltaika do kampera?

Jakiej mocy potrzebujesz? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak wiele urządzeń chcesz, aby twoje panele słoneczne i baterie akumulatorów mogły obsłużyć. Na przykład, jeśli chodzi tylko o żarówki lub małą elektronikę taką jak komputery o niskich mocach – możesz potrzebować paneli o mocy około 100 Wp. Przy pracy zdalnej przydatny jest laptop który potrzebuje już panelu 80-100 Wp. Sytuacja się zmienia, gdy patrzysz na większe urządzenia, takie jak lodówki turystyczne lub czajniki, które zazwyczaj potrzebują około 200Wp.

Wybierając fotowoltaikę do kampera koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę pojemność akumulatorów.  Jeśli masz akumulator o pojemności 50 Ah, lepiej nie przekraczaj 50 Wp mocy paneli fotowoltaicznych. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię jest duże to pamiętaj, żeby wraz z nowymi panelami fotowoltaicznymi, w Twoim kamperze były też zamontowane dodatkowe akumulatory. Z kolej zbyt duża pojemność akumulatorów względem paneli fotowoltaicznych sprawi, że nigdy nie będą one naładowane do pełna. Wtedy konieczne będzie odpalenie silnika spalinowego aby alternator doładował akumulatory.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na kamperze?

Zdecydowanie najlepszym miejscem do montażu fotowoltaiki na kamperze jest jego dach. Elastyczny panel fotowoltaiczny można przykleić za pomocą kleju montażowego. Fotowoltaika na dachu kampera lub przyczepy kempingowej daje możliwość łatwego poprowadzenia przewodów elektrycznych. 

Panel fotowoltaiczny na dachu kampera będzie miał całkiem dobrą ekspozycje na słońce oraz będzie poza zasięgiem wzroku. Należy tylko pamiętać aby nie parkować samochodu w cieniu drzew. Co prawda panel fotowoltaiczny, nawet przy częściowym zachmurzeniu lub cieniu, nadal produkuje energię ale będzie pracował z kilku procentową sprawnością.

Przy montażu fotowoltaiki w kamperze należy pamiętać też o regulatorze napięcia. Regulator napięcia pełni dwie ważne funkcje:

  • Zabezpiecza akumulator przed przeładowaniem.
  • Dostosowuje napięcie wychodzące z paneli fotowoltaiczny do poziomu akceptowalnego przez akumulator – czyli 12V.

Przy podłączaniu całej instalacji fotowoltaicznej w kamperze należy pamiętać, żeby najpierw podłączyć klemami regulator napięcia z akumulatorem i dopiero po tym podłączyć panel fotowoltaiczny do regulatora. Jeżeli działający panel podłączymy do regulatora a nie będzie on mógł oddać prądu do akumulatora to nastąpi zwarcie.

Ile kosztuje fotowoltaika w kamperze?

W sprzedaży są już dostępne kompletne zestawy fotowoltaiczne do kamperów. Można jednak nieco taniej skompletować elementy które najlepiej zaspokoją indywidualne potrzeby:

  • Panel fotowoltaiczny – w zależności od mocy może kosztować od 100  do 700 zł. Warto zwrócić uwagę na elastyczne panele fotowoltaiczne, są łatwiejsze w montażu i nie powodują szumów podczas jazdy.
  • Akumulator AGM – w kamperze przydaje się akumulator głębokiego rozładowania. Koszt to zazwyczaj 400 – 700 zł.
  • Regulatora ładowania – koszt 50 – 500 zł
  • Przewody (+ ewentualnie peszle) – koszt 20 – 60 zł
  • Złączki MC-4 damskie i męskie – około 30 zł
  • Praska do złączek MC-4, koszt około 70 zł lub 0 jeśli możesz od kogoś pożyczyć na jeden dzień.
  • Przetwornica 230V – nie jest niezbędna ale przydaje się jeśli Twój kamper nie jest w nią wyposażony a chcesz używać standardowych ładowarek np. do laptopa. Koszt przetwornicy zależy od jej mocy i wynosi od 100 do nawet 1300 zł.

Magazynowanie prądu w domu, bez użycia baterii

Trafiłem ostatnio na YouTube na materiał dotyczący pomysłów na magazynowanie energii w domach jednorodzinnych, które nie wymagałyby instalowania żadnych pakietów akumulatorów. Co więcej, nie byłoby konieczne także posiadanie przez właścicieli samochodów elektrycznych ani nawet hybrydowych, o których wykorzystaniu jako domowego magazynu prądu już kiedyś pisałem (dobre 5 lat temu…).

Tak naprawdę to wdrożenia w życie takich rozwiązań potrzeba byłoby tylko większej elastyczności po stronie sprzedawców energii elektrycznej oraz większej elastyczności użytkowników tej energii. Całość mogłaby w zasadzie odbywać się z użyciem dostępnych dziś i niedrogich rozwiązań technicznych, z których duża część już teraz bywa montowanych w naszych domach i mieszkaniach.

Mowa oczywiście o przechowywaniu energii pod postacią ciepła lub chłodu. Gdyby dobrze tym zarządzić, możliwe byłoby przenoszenie części zapotrzebowania na prąd z okresów, gdy jest ono największe, do momentów, w którym prądu w sieci mamy więcej.

Czytaj dalej…

Naprawiam, nie wyrzucam: maszynka do golenia

Grubo ponad połowę życia golę zarost na twarzy, a głowę chyba od dobrych 10 lat. Głowę golę na mokro, ale twarz wyłącznie maszynkami elektrycznymi — w każdym innym przypadku zawsze się pozacinam.

I tak się złożyło, że aktualnie używaną elektryczną maszynkę Philipsa używam od 2012 roku. Cały czas działa dobrze, akumulator trzyma bardzo długo, wystarcza na wiele tygodni golenia, tylko noże się stępiły i golenie trwa dłużej.

Przez moment rozważałem wymianę maszynki na nowszą, może z jakimiś dodatkowymi funkcjami (np. z możliwością golenia na mokro, to bym na głowie też z niej korzystał), ale ostatecznie zdecydowałem się na wymianę noży na nowe. I o tej przygodzie chciałbym Wam dziś napisać. 🙂

Czytaj dalej…

Drewno w kuchni? Stoły drewniane, szklane czy metalowe?

Drewno jest naturalnym surowcem, który nigdy nie wychodzi z mody. Ostatnio modnym trendem staje się połączenie tego naturalnego surowca ze szkłem i metalem, co pozwala uzyskać nietuzinkowy efekt, idealny do nowoczesnej kuchni. Jak stworzyć eklektyczny nastrój we własnej kuchni? Dlaczego drewno jest ponadczasowe?

Drewno w aranżacji kuchni

Drewno w kuchni może występować w dwóch aranżacjach – klasycznych lub nowoczesnych. Tradycyjna wersja zawiera w sobie ciężkie, solidne meble, które utrzymane są w kolorach głębokiego brązu. Do drewnianej kuchni w starodawnym stylu idealne będą dodatki vintage w pastelowych kolorach. Drewno kuchenne w nowoczesnym ujęciu występuje zazwyczaj w jasnych kolorach i jest odpowiedzią na popularny styl skandynawski.  

Drewno w aranżacji kuchni to nie tylko stół. Klienci cenią sobie również drewniane blaty, podłogi oraz ściany. Do wyboru są zasadniczo dwie dostępne opcje – drewno klasyczne lub egzotyczne, które jest odpowiednio droższe. Jednakże architekci wnętrz często zaznaczają, że drzewo pochodzące z egzotycznych krajów jest dużo bardziej odporne na wilgoć, co jest bardzo istotne w kuchni. 

Szkło, metal czy może drewno?

Szklane i metalowe elementy są dobrym uzupełnieniem nowoczesnych mieszkań. Chłodne barwy tworzą innowacyjną kuchnię, która wygląda ultranowocześnie w każdym wydaniu. Jeżeli zależy Ci na modnej kuchni, zdecyduj się na nieoczywiste formy i niestandardowe kolory. Kuchnia bogata w szarości i stłumione kolory w połączeniu z drewnem da niesamowity efekt. 

Synteza popularnych materiałów sprawia, że meble są odporniejsze na szkodliwe działania czynników zewnętrznych, a tym samym trudniej je zarysować. Sprawia to, że kuchenne meble pozostają w dobrej kondycji przez długi okres czasu. Tym samym, pozostają w niezmienionym stanie przez długie lata. 

Smaczne posiłki tylko przy dobrym stole 

Dobrze zakonserwowane drewno dodaje nie tylko ciepła, ale również przytulności. To czyni kuchnię wyjątkowym i bardzo rodzinnym miejscem. Wysokiej jakości surowiec będzie trwałym dodatkiem każdej kuchni. Jednakże należy mieć na uwadze, że o drewno należy regularnie dbać, aby nie zmieniło swojego wyglądu. Częsta konserwacja pozwoli zachować meble w nieskazitelnym stanie. Metal i szkło są dużo mniej wymagającymi materiałami, jednakże pasują głównie do nowoczesnych aranżacji. Dobrym sposobem jest połączenie wielu surowców. Wówczas otrzymamy eklektyczny efekt, który można połączyć z równie stylowymi krzesłami do kompletu. 

Sam dokonałem zakupu na stronie sklepu meblowego Edinos i zdecydowanie mogę polecić ten market. Warto również sprawdzić podkategorię z kuchennymi stołami. W ofercie znajdują się zarówno stoły z drewna, jak i ze szkła i metalu. Zróżnicowane formy i nietuzinkowe kształty zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo, oferują również szeroki wybór krzeseł, zarówno tapicerowanych, jak i minimalistycznych. 

Przestańmy kosić trawniki!

Jednym z najgłupszych sposobów na wydawanie publicznych pieniędzy jest walka człowieka z naturą o równiutko przystrzyżone trawniki.

Widzimy to w dużej skali, gdy w pocie czoła (wcześnie rano) ekipy pracowników koszą trawniki przy blokach, ulicach, w parkach, ale też pasy zieleni dzielące pasy autostrady, czy też ich otoczenie.

Kompletnie tego nie rozumiem i uważam, że powinniśmy tego zaprzestać. Zresztą w mniejszej skali też: utrzymanie trawnika przy domu jednorodzinnym to zawsze będzie walka z naturą. Zwłaszcza, jeśli chcemy mieć na nim tylko jakieś konkretne odmiany trawy, a nie np. mech, czy chwasty.

Czytaj dalej…