Magazynowanie prądu w domu, bez użycia baterii

Trafiłem ostatnio na YouTube na materiał dotyczący pomysłów na magazynowanie energii w domach jednorodzinnych, które nie wymagałyby instalowania żadnych pakietów akumulatorów. Co więcej, nie byłoby konieczne także posiadanie przez właścicieli samochodów elektrycznych ani nawet hybrydowych, o których wykorzystaniu jako domowego magazynu prądu już kiedyś pisałem (dobre 5 lat temu…).

Tak naprawdę to wdrożenia w życie takich rozwiązań potrzeba byłoby tylko większej elastyczności po stronie sprzedawców energii elektrycznej oraz większej elastyczności użytkowników tej energii. Całość mogłaby w zasadzie odbywać się z użyciem dostępnych dziś i niedrogich rozwiązań technicznych, z których duża część już teraz bywa montowanych w naszych domach i mieszkaniach.

Mowa oczywiście o przechowywaniu energii pod postacią ciepła lub chłodu. Gdyby dobrze tym zarządzić, możliwe byłoby przenoszenie części zapotrzebowania na prąd z okresów, gdy jest ono największe, do momentów, w którym prądu w sieci mamy więcej.

Czytaj dalej…

Naprawiam, nie wyrzucam: maszynka do golenia

Grubo ponad połowę życia golę zarost na twarzy, a głowę chyba od dobrych 10 lat. Głowę golę na mokro, ale twarz wyłącznie maszynkami elektrycznymi — w każdym innym przypadku zawsze się pozacinam.

I tak się złożyło, że aktualnie używaną elektryczną maszynkę Philipsa używam od 2012 roku. Cały czas działa dobrze, akumulator trzyma bardzo długo, wystarcza na wiele tygodni golenia, tylko noże się stępiły i golenie trwa dłużej.

Przez moment rozważałem wymianę maszynki na nowszą, może z jakimiś dodatkowymi funkcjami (np. z możliwością golenia na mokro, to bym na głowie też z niej korzystał), ale ostatecznie zdecydowałem się na wymianę noży na nowe. I o tej przygodzie chciałbym Wam dziś napisać. 🙂

Czytaj dalej…

Drewno w kuchni? Stoły drewniane, szklane czy metalowe?

Drewno jest naturalnym surowcem, który nigdy nie wychodzi z mody. Ostatnio modnym trendem staje się połączenie tego naturalnego surowca ze szkłem i metalem, co pozwala uzyskać nietuzinkowy efekt, idealny do nowoczesnej kuchni. Jak stworzyć eklektyczny nastrój we własnej kuchni? Dlaczego drewno jest ponadczasowe?

Drewno w aranżacji kuchni

Drewno w kuchni może występować w dwóch aranżacjach – klasycznych lub nowoczesnych. Tradycyjna wersja zawiera w sobie ciężkie, solidne meble, które utrzymane są w kolorach głębokiego brązu. Do drewnianej kuchni w starodawnym stylu idealne będą dodatki vintage w pastelowych kolorach. Drewno kuchenne w nowoczesnym ujęciu występuje zazwyczaj w jasnych kolorach i jest odpowiedzią na popularny styl skandynawski.  

Drewno w aranżacji kuchni to nie tylko stół. Klienci cenią sobie również drewniane blaty, podłogi oraz ściany. Do wyboru są zasadniczo dwie dostępne opcje – drewno klasyczne lub egzotyczne, które jest odpowiednio droższe. Jednakże architekci wnętrz często zaznaczają, że drzewo pochodzące z egzotycznych krajów jest dużo bardziej odporne na wilgoć, co jest bardzo istotne w kuchni. 

Szkło, metal czy może drewno?

Szklane i metalowe elementy są dobrym uzupełnieniem nowoczesnych mieszkań. Chłodne barwy tworzą innowacyjną kuchnię, która wygląda ultranowocześnie w każdym wydaniu. Jeżeli zależy Ci na modnej kuchni, zdecyduj się na nieoczywiste formy i niestandardowe kolory. Kuchnia bogata w szarości i stłumione kolory w połączeniu z drewnem da niesamowity efekt. 

Synteza popularnych materiałów sprawia, że meble są odporniejsze na szkodliwe działania czynników zewnętrznych, a tym samym trudniej je zarysować. Sprawia to, że kuchenne meble pozostają w dobrej kondycji przez długi okres czasu. Tym samym, pozostają w niezmienionym stanie przez długie lata. 

Smaczne posiłki tylko przy dobrym stole 

Dobrze zakonserwowane drewno dodaje nie tylko ciepła, ale również przytulności. To czyni kuchnię wyjątkowym i bardzo rodzinnym miejscem. Wysokiej jakości surowiec będzie trwałym dodatkiem każdej kuchni. Jednakże należy mieć na uwadze, że o drewno należy regularnie dbać, aby nie zmieniło swojego wyglądu. Częsta konserwacja pozwoli zachować meble w nieskazitelnym stanie. Metal i szkło są dużo mniej wymagającymi materiałami, jednakże pasują głównie do nowoczesnych aranżacji. Dobrym sposobem jest połączenie wielu surowców. Wówczas otrzymamy eklektyczny efekt, który można połączyć z równie stylowymi krzesłami do kompletu. 

Sam dokonałem zakupu na stronie sklepu meblowego Edinos i zdecydowanie mogę polecić ten market. Warto również sprawdzić podkategorię z kuchennymi stołami. W ofercie znajdują się zarówno stoły z drewna, jak i ze szkła i metalu. Zróżnicowane formy i nietuzinkowe kształty zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo, oferują również szeroki wybór krzeseł, zarówno tapicerowanych, jak i minimalistycznych. 

Przestańmy kosić trawniki!

Jednym z najgłupszych sposobów na wydawanie publicznych pieniędzy jest walka człowieka z naturą o równiutko przystrzyżone trawniki.

Widzimy to w dużej skali, gdy w pocie czoła (wcześnie rano) ekipy pracowników koszą trawniki przy blokach, ulicach, w parkach, ale też pasy zieleni dzielące pasy autostrady, czy też ich otoczenie.

Kompletnie tego nie rozumiem i uważam, że powinniśmy tego zaprzestać. Zresztą w mniejszej skali też: utrzymanie trawnika przy domu jednorodzinnym to zawsze będzie walka z naturą. Zwłaszcza, jeśli chcemy mieć na nim tylko jakieś konkretne odmiany trawy, a nie np. mech, czy chwasty.

Czytaj dalej…

Drogi, kierowcy, środowisko

W naszym kraju transport samochodowy jest i długo będzie podstawowym środkiem komunikacji. Samochodami dojeżdżamy do pracy do miast (i na ich obszarze, gdy musimy przemieszczać się między dzielnicami), ciężarówkami wozimy towary do sklepów i przesyłki, także spora ilość paliw, mleka czy gazu ciekłego wożona jest właśnie cysternami.

Tak jest i to się prędko nie zmieni. Budowa nowych połączeń kolejowych idzie wolno. Dużo wolniej, niż urban sprawl, czyli powstawanie nowych osiedli w pobliżu wygodnych węzłów komunikacyjnych. Zresztą nie tylko w ich pobliżu, czasem też w odległości kilkunastu kilometrów od nich…

Jeśli chodzi o przyszłość, to niestety optymistą nie jestem. Dużych inwestycji się nie doczekamy. Systemowego uporządkowania tego problemu nie spodziewam się w najbliższym czasie.

Czytaj dalej…