Drewno w kuchni? Stoły drewniane, szklane czy metalowe?

Drewno jest naturalnym surowcem, który nigdy nie wychodzi z mody. Ostatnio modnym trendem staje się połączenie tego naturalnego surowca ze szkłem i metalem, co pozwala uzyskać nietuzinkowy efekt, idealny do nowoczesnej kuchni. Jak stworzyć eklektyczny nastrój we własnej kuchni? Dlaczego drewno jest ponadczasowe?

Drewno w aranżacji kuchni

Drewno w kuchni może występować w dwóch aranżacjach – klasycznych lub nowoczesnych. Tradycyjna wersja zawiera w sobie ciężkie, solidne meble, które utrzymane są w kolorach głębokiego brązu. Do drewnianej kuchni w starodawnym stylu idealne będą dodatki vintage w pastelowych kolorach. Drewno kuchenne w nowoczesnym ujęciu występuje zazwyczaj w jasnych kolorach i jest odpowiedzią na popularny styl skandynawski.  

Drewno w aranżacji kuchni to nie tylko stół. Klienci cenią sobie również drewniane blaty, podłogi oraz ściany. Do wyboru są zasadniczo dwie dostępne opcje – drewno klasyczne lub egzotyczne, które jest odpowiednio droższe. Jednakże architekci wnętrz często zaznaczają, że drzewo pochodzące z egzotycznych krajów jest dużo bardziej odporne na wilgoć, co jest bardzo istotne w kuchni. 

Szkło, metal czy może drewno?

Szklane i metalowe elementy są dobrym uzupełnieniem nowoczesnych mieszkań. Chłodne barwy tworzą innowacyjną kuchnię, która wygląda ultranowocześnie w każdym wydaniu. Jeżeli zależy Ci na modnej kuchni, zdecyduj się na nieoczywiste formy i niestandardowe kolory. Kuchnia bogata w szarości i stłumione kolory w połączeniu z drewnem da niesamowity efekt. 

Synteza popularnych materiałów sprawia, że meble są odporniejsze na szkodliwe działania czynników zewnętrznych, a tym samym trudniej je zarysować. Sprawia to, że kuchenne meble pozostają w dobrej kondycji przez długi okres czasu. Tym samym, pozostają w niezmienionym stanie przez długie lata. 

Smaczne posiłki tylko przy dobrym stole 

Dobrze zakonserwowane drewno dodaje nie tylko ciepła, ale również przytulności. To czyni kuchnię wyjątkowym i bardzo rodzinnym miejscem. Wysokiej jakości surowiec będzie trwałym dodatkiem każdej kuchni. Jednakże należy mieć na uwadze, że o drewno należy regularnie dbać, aby nie zmieniło swojego wyglądu. Częsta konserwacja pozwoli zachować meble w nieskazitelnym stanie. Metal i szkło są dużo mniej wymagającymi materiałami, jednakże pasują głównie do nowoczesnych aranżacji. Dobrym sposobem jest połączenie wielu surowców. Wówczas otrzymamy eklektyczny efekt, który można połączyć z równie stylowymi krzesłami do kompletu. 

Sam dokonałem zakupu na stronie sklepu meblowego Edinos i zdecydowanie mogę polecić ten market. Warto również sprawdzić podkategorię z kuchennymi stołami. W ofercie znajdują się zarówno stoły z drewna, jak i ze szkła i metalu. Zróżnicowane formy i nietuzinkowe kształty zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo, oferują również szeroki wybór krzeseł, zarówno tapicerowanych, jak i minimalistycznych. 

Przestańmy kosić trawniki!

Jednym z najgłupszych sposobów na wydawanie publicznych pieniędzy jest walka człowieka z naturą o równiutko przystrzyżone trawniki.

Widzimy to w dużej skali, gdy w pocie czoła (wcześnie rano) ekipy pracowników koszą trawniki przy blokach, ulicach, w parkach, ale też pasy zieleni dzielące pasy autostrady, czy też ich otoczenie.

Kompletnie tego nie rozumiem i uważam, że powinniśmy tego zaprzestać. Zresztą w mniejszej skali też: utrzymanie trawnika przy domu jednorodzinnym to zawsze będzie walka z naturą. Zwłaszcza, jeśli chcemy mieć na nim tylko jakieś konkretne odmiany trawy, a nie np. mech, czy chwasty.

Czytaj dalej…

Drogi, kierowcy, środowisko

W naszym kraju transport samochodowy jest i długo będzie podstawowym środkiem komunikacji. Samochodami dojeżdżamy do pracy do miast (i na ich obszarze, gdy musimy przemieszczać się między dzielnicami), ciężarówkami wozimy towary do sklepów i przesyłki, także spora ilość paliw, mleka czy gazu ciekłego wożona jest właśnie cysternami.

Tak jest i to się prędko nie zmieni. Budowa nowych połączeń kolejowych idzie wolno. Dużo wolniej, niż urban sprawl, czyli powstawanie nowych osiedli w pobliżu wygodnych węzłów komunikacyjnych. Zresztą nie tylko w ich pobliżu, czasem też w odległości kilkunastu kilometrów od nich…

Jeśli chodzi o przyszłość, to niestety optymistą nie jestem. Dużych inwestycji się nie doczekamy. Systemowego uporządkowania tego problemu nie spodziewam się w najbliższym czasie.

Czytaj dalej…

Wprowadźmy podatek od deszczówki!

Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że mamy w Polsce ogromne problemy z wodą. Susze są i będą codziennością, o ile nie nauczymy się lepiej gospodarować wodą. Odnawialne zasoby wody (czyli to, co dociera do powierzchni pod postacią opadów) w naszym kraju są bardzo małe, znacznie mniejsze, niż średnia dla naszego kontynentu. I co więcej, ze względu na zmiany klimatu, raczej nie będzie ona rosnąć…

Lepsze gospodarowanie tymi zasobami wody zaczyna się od tego, by nie spuszczać jej byle szybciej do Bałtyku, a pozwalać jej wsiąkać i pozostawać tam, gdzie spadnie na powierzchnię ziemi.

Wbrew pozorom wcale nie wymaga to budowania zbiorników retencyjnych na rzekach, a raczej przegradzania rowów melioracyjnych, albo nawet ich zasypywania.

Czytaj dalej…

Zacznijmy szanować wodę!

Na współzarządzaną przeze mnie grupę na Facebooku ktoś jakiś czas temu przekleił poniższy obrazek, pierwotnie opublikowany na fanpage powietrzebezsmieci.pl, który strasznie zapadł mi w pamięć. I przyznam szczerze, że troszkę wtedy oniemiałem czytając komentarze, bo byłem przekonany, że o konieczności i zasadności oszczędzania wody wie każdy.

Grupa, o której wspominam, jest powiązana tematycznie z serwisem domowy-survival.pl, na którym od 2010 r. pokazujemy ludziom, jak przygotować się na nieprzewidziane sytuacje kryzysowe i jak w ich trakcie reagować. Taką sytuacją może być m.in. brak wody, czy długotrwała awaria zasilania. Czytelnikom od lat radzimy, by mieli w domu zapas wody i umieli w razie czego ją uzdatnić, np. z pomocą odpowiedniego filtra do wody, choćby zrobionego własnoręcznie, albo zdezynfekować za pomocą promieni słonecznych.

Czytaj dalej…