Czy warto zbudować kolektor powietrzny?

Dostałem dziś na Facebooku, na fanpage DZB (tak, istnieje coś takiego), pytanie od Czytelnika.

Bardzo mnie zaciekawił Pana blog o budowaniu domu autonomicznego oraz pasywnego. mam pytanie dotyczące tego filmiku: (…) : czy warto taki panel zrobić i czy bedzie to działało w naszym klimacie, oraz co Pan sądzi o tym. Dzięki Pana filmom powoli staram się przekształcić mój dom. Chodzi mi głównie o to że mieszkam sam w drewnianym domu, a pracuje w delegacji i przyjeżdzam średnio co dwa tygodnie. w okresie zimowym jest bardzo ciężko ogrzać dom do temperatury pokojowej.

Częste wyjazdy z domu to zawsze problem, bo albo mamy do wyboru ogrzewać pusty dom, albo cierpieć zimno po powrocie. Dlatego wszelkie rozwiązania pozwalające na zmniejszenie uciążliwości wyjazdów i pozyskiwanie energii pozwalającej na ogrzanie domu w czasie naszej nieobecności, będą przydatne.

A przecież niczym innym nie jest pozyskiwanie energii słonecznej i używanie jej do dogrzania pomieszczeń. Czy to w formie kolektora powietrznego, czy w formie ściany Trombe’a (jednego, wielkiego kolektora). Czytaj dalej…

Co zrobić, gdy wydajność kolektora DIY jest za mała?

Czasem tak bywa, że efekt naszych prac nie jest tak spektakularny, jak moglibyśmy się spodziewać. W podobnej sprawie zwrócił się ostatnio do mnie Czytelnik, który wykonał kolektor słoneczny domowym sposobem tak, jak opisywałem to na tym filmie.

Panie Krzysztofie podłączyłem już kolektor zrobiony przez siebie na bazie pana filmu: 4 rurki przykryte wytłoczoną blachą aluminiową oczywiście pomalowaną na czarno, Kolektor ma wymiary starego okna jakie akurat miałem tj 130×60.

Hydraulik podłączył go do płaszcza grzejnego do bojlera 120 L. co prawda prawdziwych upałów jeszcze nie było ale rura na dość dobrym słońcu była tylko ciepła, a woda w domu raczej letnia.

Cyrkulacja zachodzi bo cała rura jest ciepła, . bojler jest wyżej usytuowany niż kolektor. Według mnie kolektor jest zbyt mały czy myśli pan że powienienem zrobić jeszcze jeden taki sam. (mam jeszcze jedno okno) Czy raczej należy się nastawić na jeszcze 2 kolektory.

Skoro woda w bojerze miała początkowo ok 20 stopni a on podgrzał ją do 34 czyli o 14 stopni to czy kolejny podgrzeje ją o kolejne 14 stopni? Co pan myśli?

Czytaj dalej…

Blacha, przetłoczenia i naczynie wzbiorcze, czyli o kolektorze słonecznym

Nie dalej, jak kilka dni temu odpowiadałem na pytania Czytelnika odnośnie budowy kolektora słonecznego z węża ogrodowego. A dziś odpowiedź na inny mail od Czytelnika, odnoszący się do filmu o budowie kolektora wodnego z blachy aluminiowej i miedzianych rurek.

Witam i od razu dziękuję za materiały o kolektorach., pod wpływam tych filmów postanowiłem zbudować taki kolektor na bazie starego okna.
Pojawiły się pytania?

1. Dlaczego należy użyć blachy aluminiowej (mam arkusz ocynku który mógłbym wykorzystać)

2. Dlaczego rurki są przykryte blachą z wytłoczeniami, widziałem kolektor pana Kazimierza Orzoła w którym rurki są widoczna a blacha z przetłoczeniami pod nimi? Jakie są powody takiego rozwiązania ?

3. Hydraulik montujący mi kolektor poradził wyjść dodatkowym kolankiem z kolekrora by założyć jakieś naczynko czy coś takiego co przeciwdziałałoby zbyt wysokiemu ciśnieniu, U pana nic takiego nie było a nadmienię że swój kolektor będę podłączał do bojlera do płaszcza grzejnego. Czy takie urządzenie jest potrzebne?

Spieszę z odpowiedziami. Czytaj dalej…

Kolektor słoneczny z węża ogrodowego

Kilka dni temu dostałem mail od Czytelnika, na temat budowy prostego kolektora słonecznego.

widziałem troszkę Twoich filmów i byłem nawet na stronie poszukując jakiejkolwiek informacji, ale nie mogłem jej odnaleźć. Chciałem własnoręcznie zbudować kolektor słoneczny do podgrzewania wody w sezonie letnim aby, nie pisać o oszczędnościach chciałem po postu wykorzystać to co daje nam natura. Dlatego też mam jedno pytanie odnośnie budowy kolektora, ponieważ chciałem wykorzystać do budowy zwykły wąż ogrodowy koloru czarnego i co zrobić, aby wąż trzymał ciepło przez ok. 2h lub wchłaniał większą energię w siebie co spowoduje na szybszym nagrzewaniu się wody. Wywnioskowałem, że 50l wody na szybką kąpiel wystarczy w zupełności, więc też taką ilość wody będę chciał podgrzać przez słoneczko 😛 Możesz coś doradzić, aby budowa miała większy sens. Bym zapomniał, posiadam 100l boiler czy można go wykożystać do gromadzenia ciepłej wody?

O budowie kolektora słonecznego domowym sposobem już tu pisałem. Póki co nagrałem i opublikowałem na YouTube filmy z budowy kolektora wodnego i wodno-powietrznego. Ten drugi stoi u mnie na działce i czeka na podłączenie do instalacji wodnej (której tam jeszcze nie ma) i do budynku, by mógł go dogrzewać zimą. Latem zaś będzie wykorzystywany do suszenia warzyw i owoców. Czytaj dalej…

Produkcja biodiesla – pytania

Otrzymałem ostatnio długi list z pytaniami dotyczącymi produkcji biodiesla. Postanowiłem odpowiedzieć na niego na łamach mojego bloga.

Ponieważ pytania dotyczą różnych aspektów produkcji, pozwoliłem sobie podzielić e-mail na części, żeby odnieść się do każdej z nich osobno.

sorry że zawracam głowę ale mam pytanie odnośnie produkcji biodiesla:

1: co używasz do produkcji i w jakich proporcjach.

Czytaj dalej…