Kolektor słoneczny z węża ogrodowego

Kilka dni temu dostałem mail od Czytelnika, na temat budowy prostego kolektora słonecznego.

widziałem troszkę Twoich filmów i byłem nawet na stronie poszukując jakiejkolwiek informacji, ale nie mogłem jej odnaleźć. Chciałem własnoręcznie zbudować kolektor słoneczny do podgrzewania wody w sezonie letnim aby, nie pisać o oszczędnościach chciałem po postu wykorzystać to co daje nam natura. Dlatego też mam jedno pytanie odnośnie budowy kolektora, ponieważ chciałem wykorzystać do budowy zwykły wąż ogrodowy koloru czarnego i co zrobić, aby wąż trzymał ciepło przez ok. 2h lub wchłaniał większą energię w siebie co spowoduje na szybszym nagrzewaniu się wody. Wywnioskowałem, że 50l wody na szybką kąpiel wystarczy w zupełności, więc też taką ilość wody będę chciał podgrzać przez słoneczko 😛 Możesz coś doradzić, aby budowa miała większy sens. Bym zapomniał, posiadam 100l boiler czy można go wykożystać do gromadzenia ciepłej wody?

O budowie kolektora słonecznego domowym sposobem już tu pisałem. Póki co nagrałem i opublikowałem na YouTube filmy z budowy kolektora wodnego i wodno-powietrznego. Ten drugi stoi u mnie na działce i czeka na podłączenie do instalacji wodnej (której tam jeszcze nie ma) i do budynku, by mógł go dogrzewać zimą. Latem zaś będzie wykorzystywany do suszenia warzyw i owoców.

Moje kolektory zbudowane były z rurek miedzianych i aluminiowej blachy. Wiele osób pyta w komentarzach pod filmami, czy nie dałoby się ich zrobić prościej — z grzejnika panelowego. I oczywiście odpowiedź jest twierdząca, bo jak najbardziej jest to możliwe. Wtedy trzeba jedynie wykonać obudowę z oszkleniem pasującą do grzejnika. Dla mnie punktem wyjścia do budowy kolektora były okna z demontażu, do których dostosowywana była powierzchnia absorbera.

Z grzejnika panelowego przy odrobinie wysiłku i samozaparcia można byłoby też zbudować kolektor powietrzno-wodny, choć mam wrażenie, że działałby gorzej od mojego pomysłu (ze względu na większą masę, a więc i bezwładność cieplną absorbera).

Kolektor słoneczny z węża ogrodowego też można wykonać. I to w banalny sposób — wystarczy tylko ułożyć możliwie cienki wąż w ciasną spiralę i pomalować go na czarno. Chyba, że już jest czarny.

Im cieńszy plastik/guma, z którego wykonany jest wąż, tym lepiej, bo tym szybciej i łatwiej będzie on nagrzewać wodę. Gruba warstwa gumy czy plastiku stanowi dużo większy opór cieplny, niż warstwa miedzi i aluminium.

Z całą pewnością trzeba też tę spiralę z węża zamknąć w oszklonej, zaizolowanej obudowie. W przeciwnym wypadku wąż będzie przez swoją dużą powierzchnię oddawać ciepło do otoczenia, co będzie szczególnie niekorzystne w wietrzne dni, z przejściowym zachmurzeniem. Gdy wąż będzie znajdować się za szkłem, będzie tego ciepła tracić mniej, co zwiększy efektywność ogrzewania wody.

Istniejący elektryczny bojler jak najbardziej można wykorzystać do gromadzenia ciepłej wody z kolektora. Trzeba jedynie tak podłączyć kolektor do tego bojlera, by mógł ładować go ciepłem (np. z użyciem pompki i czujników temperatury, włączającej się, gdy woda w kolektorze jest cieplejsza, niż woda w zbiorniku). Łatwiejszym rozwiązaniem będzie użycie drugiego zbiornika, w którym będzie się znajdować woda wstępnie podgrzana przez kolektor. Po odkręceniu kranu, ciepła woda z bojlera zostanie pobrana, a na jej miejsce wpłynie wstępnie podgrzana woda z drugiego zbiornika.

W każdym razie z pewnością ciepła woda nie powinna być magazynowana w wężu w kolektorze, tylko w zaizolowanym zbiorniku w domu. Kolektor ma ją tylko podgrzewać. I to wcale niekoniecznie do jak najwyższych temperatur. Jeśli kolektor podgrzeje wodę z 10°C tylko do 30°C, a do 50°C dogrzeje ją już grzałka w bojlerze, to i tak zmniejszymy o 50% zużycie energii, a więc i koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. 🙂

Komentarzy do wpisu “Kolektor słoneczny z węża ogrodowego”: 7.

 1. Darek says:

  Na forum elektrody jest watek o budowie kolektorów. Jedna osoba zrobiła go z węża, ale nie była zadowolona z jego działania. Problem w tym, że ma bardzo dużą pojemność cieplną, więc długo się nagrzewa. Inna wada zwiniętego węża to łatwe zapowietrzanie się. W sumie na działkę może być, ale inne konstrukcje sprawdzają się lepiej.

 2. Rafał says:

  czytałem kilka wątków na forum elektroda o konstrukcji kolektorów we włąsnym zakresie, generalnie temat do ogarnięcia

 3. alfi says:

  Można i z węża ogrodowego, ale opory+ mała przenikalność gumy to spory minus tego pomysłu

 4. Paweł says:

  Często tego typu konstrukcję można spotkać np. w Grecji lub Włoszech, gdzie niebo jest praktycznie bezchmurne a słońce pewnie dużo szybciej podgrzewa wodę.

 5. Marcinek says:

  Grecy są zbyt leniwi aby konstruować sami, oni kupują głównie z dopłatami z UE

 6. Jacek says:

  Witam.
  Przymierzam się do zbudowania kolektora słonecznego do podgrzewania – podniesienia temperatury wody w basenie ogrodowym. Waham się pomiędzy kolektorem wykonanym z czarnego węża PCV cienka ściankaod systemu nawodnień zwiniętego w okrąg i zamkniętego szczelnie w obudowie z podwójnej szyby lub przedstawiany na blogu kolektor z rurek miedzianych i blachy aluminiowej. Moje pytanie jest takie czy większa ilość wody ( więcej rurek pionowych ) w takim kolektorze obniży jego wydaność ?
  Czy bardziej wydajny będzie kolektor z węży PCv które pokryją niemal całą powierzchnię .
  Pozdrawiam.
  Jacek

 7. jacek says:

  Witam
  Ja zbudowałem kolektor na bazie rury alupex ( do podłogówki) pomalowana na czarno mb kosztuje 2,40zł. tańsza od węża ogrodowego i przede wszystkim dobra przenikalność cieplna . Bez problemu można połączyć nic się nie zapowietrza. Zrobiłem kolektor 1,4mx2,6 m pod szybą 100mb rury. Podgrzewa basen 4,88m (25tys l wody). Wydajność kolektora ok 200l/h temperatura w zależności od słońca 40-60 st. Trzeba zrobić układ przepompowy z pompą cyrkulacyjną + najprostszy sterownik z termoparą (ja mam sp100 firmy tmk) . Sterowanie pompą konieczne w przeciwnym razie możesz poparzyć dzieciaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *