Wydajność produkcji biodiesla

W dzisiejszym krótkim artykule przedstawię Wam w dużym skrócie bilans energetyczny produkcji biodiesla, w schemacie prawie well-to-wheel. Well-to-wheel przedstawia sprawność całego cyklu wszystkich przemian energetycznych począwszy od wydobycia paliwa ze złoża/miejsca wydobycia (well) aż do dostarczenia go do kół (wheel), uwzględnia rafinację paliwa, jego transport, i straty na przetworzenie na energię mechaniczną. Tu nie będziemy uwzględniać strat w silniku, skrzyni biegów, itd.

Z zagadnieniem bardzo związane jest pojęcie Energy Return On Energy Invested (EROEI), czyli zwrot energetyczny w odniesieniu do energii zużytej w procesie. To coś podobnego do współczynnika wydajności pompy ciepła (Coefficient Of Performance – COP), który odzwierciedla stosunek ilości pozyskanego ciepła do ilości zużytego prądu. EROEI to stosunek wartości opałowej paliwa do energii zużytej na jego produkcję. Gdy jest poniżej jedności, tracimy energię. Gdy wynosi ponad 100%, można mówić o energetycznej opłacalności jakiegoś procesu.

Czytaj dalej…

Smutny, ale wcale nie dziwny koniec biodiesla rolniczego w Polsce

Niemal tydzień temu w Natemat.pl pojawił się artykuł o wiele mówiącym tytule „Smutny koniec szejka biodiesla. Rolnik chce, ale nie może w Polsce produkować paliwa”.

A mnie ten koniec wcale nie dziwi. Bo od samego początku uważałem przepisy pozwalające rolnikom na produkcję biodiesla na własne potrzeby za olbrzymi błąd. Niestety, nigdzie nie napisałem na ten temat artykułu, więc nie mogę teraz powiedzieć „ja wiedziałem, że tak będzie”. Tak, jak mogłem to zrobić ostatnio. 😉

Dowodem na to, że uważałem całą tę inicjatywę za chybioną jest właśnie to, że nie napisałem tego tekstu.  Czytaj dalej…

Produkcja biodiesla

Produkcja biodiesla z oleju roślinnego czy nawet zużytego oleju po smażeniu frytek jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. W tym celu nie jest potrzebna żadna skomplikowana aparatura, niedostępne dla przeciętnego śmiertelnika surowce, ani wiedza tajemna.

Przy odrobinie wysiłku możliwa jest produkcja biodiesla w garażu, z użyciem jednej plastikowej butelki. Będzie to dość żmudna praca, ale jak najbardziej jest to wykonalne.

Oczywiście możliwe jest również użycie bardziej wyspecjalizowanych urządzeń stworzonych do tego celu. Ułatwiają one znacząco pracę, wykonując dużą część zadań za użytkownika. Na przykładzie takiej właśnie instalacji chciałbym dziś opisać, jak wygląda produkcja biodiesla. Czytaj dalej…

Biodiesel z alg wytwarzany jest już w Polsce

Jak z dumą donosi natemat.pl, w Polsce funkcjonuje już pierwsza instalacja do produkcji biodiesla z alg!

Wprawdzie szczegółów nie znamy, inwestor pozostaje anonimowy, to jednak w sumie nie sposób się choć trochę nie ucieszyć.

Biodiesel z alg wydaje się być jednym z najciekawszych sposobów pozyskiwania tego paliwa. I właśnie uświadomiłem sobie, że mimo tego, jeszcze nie ma tu na DZB żadnego przekrojowego artykułu na ten temat. Będzie trzeba to nadrobić w najbliższej przyszłości. Czytaj dalej…

Produkcja biodiesla – pytania

Otrzymałem ostatnio długi list z pytaniami dotyczącymi produkcji biodiesla. Postanowiłem odpowiedzieć na niego na łamach mojego bloga.

Ponieważ pytania dotyczą różnych aspektów produkcji, pozwoliłem sobie podzielić e-mail na części, żeby odnieść się do każdej z nich osobno.

sorry że zawracam głowę ale mam pytanie odnośnie produkcji biodiesla:

1: co używasz do produkcji i w jakich proporcjach.

Czytaj dalej…