Prawda o miskancie olbrzymim – polskim bambusie

Autorem dzisiejszego artykułu jest Bogusław Nowak.

Od lat na wielu forach, polemizuję z autorami tekstów o niebywałych możliwościach jakie ma rolnik lub przedsiębiorca który na min. dwóch hektarach posadzi miskanta i będzie „opływał” w dotacje unijne oraz będzie ekologicznie ogrzewał swój dom. W przeciwieństwie bowiem od moich interlokutorów ja od 7 lat mam w ogródku miskanta, zbieram go, oprawiam i palę nim w piecu. Co prawda doprowadzam do chichotu poważnych plantatorów gdyż moja plantacja ma — uwaga — 1 (słownie jeden) metr kwadratowy powierzchni i zbieram 3 (słownie TRZY) kubiki opału – niemniej nawet taki mikro-bambusiarz powinien mieć prawo do debaty z plantatorami, którzy jak zazwyczaj im wykazuję bambus tylko sadzą.

I tyle wstępu. Czytaj dalej…

Topinambur – słonecznik bulwiasty

Kilka tygodni temu moja niewielka kolekcja roślin energetycznych wzbogaciła się o kolejny gatunek. Tym razem na działce posadzony został przeze mnie topinambur, którego bulwy dostałem w prezencie od kolegi.

Topinambur, inaczej znany jako słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus), to roślina nieco zapomniana. Moim zdaniem zupełnie niesłusznie. Nie dość, że roślina jest świetnym surowcem energetycznym, to jeszcze nadaje się do jedzenia i stanowi podstawę dla wielu wyszukanych potraw. 🙂 Czytaj dalej…

Jatrofa – wymagania glebowe i klimatyczne

Dziś krótka odpowiedź na krótkie pytanie jednego z moich czytelników, dotyczące jatrofy, którą niektórzy uważają za przyszłość biodiesla.

Jakie wymagania klimatyczne ma jatrofa? Chodzi mi szczególnie o wymagania temperaturowe, okres wegetacji. Czy okolice północno-wschodniej Polski nie byłyby dla uprawy tej rośliny za zimne?

Odpowiedź jest krótka: według mojej wiedzy, jatrofa nie nadaje się w ogóle do uprawy w Polsce.

Nie można powiedzieć, że jatrofa w Polsce w ogóle nie urośnie. To oczywiście nieprawda. Sprawdziłem to empirycznie, udało mi się bowiem kupić w Malezji paczkę nasion wiosną zeszłego roku i w ramach eksperymentu kilka z nich posadzić. W balkonową skrzynkę wysadziłem bodaj 10 nasion, wzrosły tylko 4 rośliny. Poniżej zdjęcie wykonane w sierpniu zeszłego roku.

Jatrofa jest rośliną tropikalną i dobrze rośnie w Afryce, Indonezji czy Indiach. Niestety w naszym kraju się nie utrzyma ze względu na zbyt niskie temperatury. Ze względu na zimę schowałem skrzynkę jesienią na parapet do mieszkania, na południowo-zachodnie okno (częściowo zasłonięte przez sąsiedni blok). Roślinki mimo podlewania straciły liście, odzyskały je dopiero na wiosnę, po ponownym wystawieniu na balkon.

Chciałbym się mylić, bo nie znalazłem nigdzie potwierdzenia moich obserwacji. Jeśli znasz miejsce, w którym ktoś napisał coś innego, podrzuć proszę koniecznie w komentarzu!

Paulownia – drzewo nie tylko ozdobne

Paulownia puszysta (Paulownia tomentosa) to roślina całkiem nieźle znana w gronie ogrodników, którzy hodują w swoim ogrodzie ozdobne drzewa i krzewy. Występuje bowiem pod popularną nazwą Cesarskiego drzewka szczęścia. Pora, by drzewko to poznali również rolnicy. Bo doskonale nadaje się na uprawę energetyczną! Czytaj dalej…

Jatrofa (jatropha) przyszłością biodiesla?

Większości Europejczyków, biodiesel kojarzy się nieodmiennie z olejem rzepakowym. Ewentualnie z olejem słonecznikowym albo sojowym. Tymczasem surowców do produkcji tego paliwa jest mnóstwo, choćby olej palmowy. I właśnie jednym z takich surowców jest olej z jatrofy (jatropha curcas), rośliny pochodzącej z obszarów subtropikalnych.

Ta roślina wydaje się być przyszłością biodiesla z kilku przyczyn. Czytaj dalej…