Pompa ciepła – 3 fakty, które musisz znać

Pompa ciepła to tanie w eksploatacji źródło ciepła z gwarancją wieloletniej niezawodności. Mimo że jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, zainteresowanie urządzeniem stale rośnie. Pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny budzi jednak kontrowersje. Najczęściej pojawiające się wątpliwości mają bezpośredni związek z efektywnością pompy ciepła, współpracą urządzenia z systemami grzewczymi i zasadami jego doboru. Poznaj 3 istotne fakty i sprawdź, czy masz się czego obawiać. 

1. Efektywność pompy ciepła – współczynnik COP i SCOP

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło geotermalne lub ciepło powietrza, należące do grupy odnawialnych źródeł energii i stanowi jedno z najefektywniejszych znanych obecnie rozwiązań grzewczych. Na wydajność konkretnego urządzenia w momencie pracy wskazuje COP – współczynnik wydajności (ang. coefficient of performance), oznaczający, ile ciepła zostało wyprodukowane przez pompę przy określonym nakładzie energii elektrycznej. Im wyższa jest wartość współczynnika COP, tym większa wydajność urządzenia grzewczego. 

Czytaj dalej…

Trzy proste metody na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Energia odnawialna to źródła energii, które ze względu na sposób funkcjonowania nie ulegną wyczerpaniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Dotyczy to na przykład energii słonecznej docierającej do powierzchni globu, ale także energii wiatrowej czy energii spadku wody.

W zasadzie wszystkie te metody są bezpośrednio lub pośrednio zasilane przez słońce. Ruch powietrza na globie również jest efektem działania słońca. Słońce odparowuje wodę z oceanów, a ruch powietrza przenosi parę wodną nad góry, gdzie się skrapla i zasila rzeki.

Czytaj dalej…

Klimatyzator z funkcją grzania: po zimowym eksperymencie

W sezonie grzewczym 2021-2022 udało nam się w bloku ogrzewać jeden z pokoi wyłącznie klimatyzatorem z funkcją grzania.

Nie sądziłem, że będzie to możliwe, a jednak się udało. 🙂

Od dawna chciałem to przetestować. Klimatyzatory to przecież nic innego jak pompy ciepła powietrze-powietrze. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by używać je do celów grzewczych. Oczywiście nie każdy klimatyzator ma taką funkcję. Ale moim zdaniem kupowanie takiego, który jej nie ma, mija się z celem.

Ale na początek, tytułem wstępu, kilka informacji o samym mieszkaniu i pokoju. Celem mojego eksperymentu był salon z aneksem kuchennym w bloku wzniesionym kilka lat temu. Miejsce, w którym od ponad dwóch lat pracuję i wypoczywam przed komputerem, czyli spędzam większość czasu.

Założenie było takie, że jesienią zakręcamy grzejnik i jeśli tylko jest za zimno, uruchamiamy grzanie klimatyzatorem.

Klimatyzator, jednostka centralna ustawiona na balkonie. W tle autor artykułu wypoczywa na hamaku.

Oprócz samego efektu badawczego dodatkową korzyścią było to, że obniżaliśmy w ten sposób emisję gazów cieplarnianych. Nasz blok ogrzewany jest kotłem gazowym, ale prąd mamy w stu procentach ze źródeł odnawialnych. To gwarantuje nasz warszawski dostawca energii elektrycznej. Oczywiście nie oznacza to, że w danym momencie na pewno mamy prąd z jakiegoś wiatraka czy turbiny wodnej (bo zimą raczej nie z fotowoltaiki), a jedynie, że ilość energii dostarczoną takim odbiorcom jak my, muszą zakupić ze źródeł odnawialnych.

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że właśnie w tym pokoju pojawia się większość zysków ciepła w naszym mieszkaniu. Raz, że mamy duże okna skierowane na południowy zachód. Dwa, że tu jest kuchnia. Trzy, że prawie non-stop jest tu włączony komputer.

Tym niemniej, klimatyzacja czasami pracowała niemal codziennie.

Pewnym utrudnieniem był fakt, że termostaty grzejnikowe zamontowane nam przez dewelopera minimum mają na „dwójce”, czyli na temperaturze ok. 20°C. Nie wydaje mi się to mieć dużego znaczenia, bo normalnie w salonie grzejnik był zawsze rozkręcony mocniej (na 3-4), a mnie się nie zdarzyło trafić, aby grzejnik w tym sezonie grzewczym był faktycznie ciepły.

Wnioski

Wnioski z eksperymentu mam takie:

  1. Komfort cieplny jest porównywalny, choć przez to, że klimatyzacja nie działała non-stop (bo ją wyłączałem), nieco mniejszy. Wahania temperatury są większe.
  2. Komfort akustyczny rzecz jasna dużo gorszy. Grzejniki też szumią, ale mniej.
  3. Szybkie dogrzanie pokoju jest łatwiejsze klimatyzatorem niż grzejnikiem. Klimatyzator ma bowiem kilka razy większą moc od grzejnika.

Oprócz tego, ciekawostką był fakt, że nie zdarzyło mi się osiągnąć minimalnej temperatury, poniżej której klimatyzator przestawałby grzać. Być może to kwestia dobrego działania odmrażania parownika albo po prostu szczęścia.

Jeśli planujesz montaż klimatyzatora, koniecznie kup taki z funkcją grzania. Będzie świetnym awaryjnym albo dodatkowym źródłem ciepła. 🙂

Pompy ciepła – energia z wnętrza Ziemi dla Ciebie

Ujarzmij otaczającą Cię energię natury i wydobądź z niej ciepło, które ogrzeje Twój dom! Pompa ciepła niesie korzyści, wykraczające poza kwestie finansowe.

Czym jest pompa ciepła? Przede wszystkim to urządzenie, które w chłodniejszych miesiącach sprawi, że dom zostanie w sposób ekologicznie ogrzany i stanie się bardziej przytulny. Z kolei latem zadba, aby upały tak nie doskwierały, wprowadzając do domu przyjemne, chłodne powietrze. Część osób może zdziwić fakt, że mechanizmy stosowane w pompach ciepła przypominają te z lodówek. Zasada ich działania jest niemal identyczna. W przypadku urządzenia grzewczego wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej, aby je napędzić. Technologia nieco różni się w zależności od źródła pozyskiwania ciepła, a są ich trzy rodzaje: grunt, woda i powietrze.

Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dowiesz się jakie korzyści daje pompa ciepła, jakie możesz otrzymać dofinansowanie na jej zakup, a także, dlaczego warto łączyć ją z fotowoltaiką. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej…

Zalety posiadania pompy ciepła

Pompy ciepła od dobrych kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznego ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Ich użytkowanie ma sporo zalet.

Pompy ciepła od dobrych kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznego ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Ich użytkowanie ma sporo zalet. Oznacza przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. W praktyce pompa ciepła zużywa średnio 1 kWh energii elektrycznej, dostarczając jednocześnie 4 kWh ciepła. Czy na tym kończą się zalety pomp ciepła? Oczywiście, że nie. Chociaż niewątpliwie nie da się ukryć, że wiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła właśnie z uwagi na nisze rachunki za energię elektryczną. Pod tym względem pompy ciepła znacznie przewyższają ogrzewanie olejowe czy elektryczne. Oszczędności finansowe po ich montażu sięgają nawet 70% w skali roku.

Czytaj dalej…