Klimatyzator z funkcją grzania: po zimowym eksperymencie

W sezonie grzewczym 2021-2022 udało nam się w bloku ogrzewać jeden z pokoi wyłącznie klimatyzatorem z funkcją grzania.

Nie sądziłem, że będzie to możliwe, a jednak się udało. 🙂

Od dawna chciałem to przetestować. Klimatyzatory to przecież nic innego jak pompy ciepła powietrze-powietrze. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by używać je do celów grzewczych. Oczywiście nie każdy klimatyzator ma taką funkcję. Ale moim zdaniem kupowanie takiego, który jej nie ma, mija się z celem.

Ale na początek, tytułem wstępu, kilka informacji o samym mieszkaniu i pokoju. Celem mojego eksperymentu był salon z aneksem kuchennym w bloku wzniesionym kilka lat temu. Miejsce, w którym od ponad dwóch lat pracuję i wypoczywam przed komputerem, czyli spędzam większość czasu.

Założenie było takie, że jesienią zakręcamy grzejnik i jeśli tylko jest za zimno, uruchamiamy grzanie klimatyzatorem.

Klimatyzator, jednostka centralna ustawiona na balkonie. W tle autor artykułu wypoczywa na hamaku.

Oprócz samego efektu badawczego dodatkową korzyścią było to, że obniżaliśmy w ten sposób emisję gazów cieplarnianych. Nasz blok ogrzewany jest kotłem gazowym, ale prąd mamy w stu procentach ze źródeł odnawialnych. To gwarantuje nasz warszawski dostawca energii elektrycznej. Oczywiście nie oznacza to, że w danym momencie na pewno mamy prąd z jakiegoś wiatraka czy turbiny wodnej (bo zimą raczej nie z fotowoltaiki), a jedynie, że ilość energii dostarczoną takim odbiorcom jak my, muszą zakupić ze źródeł odnawialnych.

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że właśnie w tym pokoju pojawia się większość zysków ciepła w naszym mieszkaniu. Raz, że mamy duże okna skierowane na południowy zachód. Dwa, że tu jest kuchnia. Trzy, że prawie non-stop jest tu włączony komputer.

Tym niemniej, klimatyzacja czasami pracowała niemal codziennie.

Pewnym utrudnieniem był fakt, że termostaty grzejnikowe zamontowane nam przez dewelopera minimum mają na „dwójce”, czyli na temperaturze ok. 20°C. Nie wydaje mi się to mieć dużego znaczenia, bo normalnie w salonie grzejnik był zawsze rozkręcony mocniej (na 3-4), a mnie się nie zdarzyło trafić, aby grzejnik w tym sezonie grzewczym był faktycznie ciepły.

Wnioski

Wnioski z eksperymentu mam takie:

  1. Komfort cieplny jest porównywalny, choć przez to, że klimatyzacja nie działała non-stop (bo ją wyłączałem), nieco mniejszy. Wahania temperatury są większe.
  2. Komfort akustyczny rzecz jasna dużo gorszy. Grzejniki też szumią, ale mniej.
  3. Szybkie dogrzanie pokoju jest łatwiejsze klimatyzatorem niż grzejnikiem. Klimatyzator ma bowiem kilka razy większą moc od grzejnika.

Oprócz tego, ciekawostką był fakt, że nie zdarzyło mi się osiągnąć minimalnej temperatury, poniżej której klimatyzator przestawałby grzać. Być może to kwestia dobrego działania odmrażania parownika albo po prostu szczęścia.

Jeśli planujesz montaż klimatyzatora, koniecznie kup taki z funkcją grzania. Będzie świetnym awaryjnym albo dodatkowym źródłem ciepła. 🙂

Pompy ciepła – energia z wnętrza Ziemi dla Ciebie

Ujarzmij otaczającą Cię energię natury i wydobądź z niej ciepło, które ogrzeje Twój dom! Pompa ciepła niesie korzyści, wykraczające poza kwestie finansowe.

Czym jest pompa ciepła? Przede wszystkim to urządzenie, które w chłodniejszych miesiącach sprawi, że dom zostanie w sposób ekologicznie ogrzany i stanie się bardziej przytulny. Z kolei latem zadba, aby upały tak nie doskwierały, wprowadzając do domu przyjemne, chłodne powietrze. Część osób może zdziwić fakt, że mechanizmy stosowane w pompach ciepła przypominają te z lodówek. Zasada ich działania jest niemal identyczna. W przypadku urządzenia grzewczego wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej, aby je napędzić. Technologia nieco różni się w zależności od źródła pozyskiwania ciepła, a są ich trzy rodzaje: grunt, woda i powietrze.

Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dowiesz się jakie korzyści daje pompa ciepła, jakie możesz otrzymać dofinansowanie na jej zakup, a także, dlaczego warto łączyć ją z fotowoltaiką. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej…

Zalety posiadania pompy ciepła

Pompy ciepła od dobrych kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznego ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Ich użytkowanie ma sporo zalet.

Pompy ciepła od dobrych kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznego ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Ich użytkowanie ma sporo zalet. Oznacza przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. W praktyce pompa ciepła zużywa średnio 1 kWh energii elektrycznej, dostarczając jednocześnie 4 kWh ciepła. Czy na tym kończą się zalety pomp ciepła? Oczywiście, że nie. Chociaż niewątpliwie nie da się ukryć, że wiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła właśnie z uwagi na nisze rachunki za energię elektryczną. Pod tym względem pompy ciepła znacznie przewyższają ogrzewanie olejowe czy elektryczne. Oszczędności finansowe po ich montażu sięgają nawet 70% w skali roku.

Czytaj dalej…

Rodzaje palników pelletowych

Palniki wykorzystywane przy spalaniu pelletu są urządzeniami, których zadaniem jest kontrolowanie procesu spalania. Dzięki automatycznemu palnikowi możliwa jest modulacja mocy kotła w szerokim zakresie, co pozwala na precyzyjne dostosowanie mocy do aktualnego zapotrzebowania na energię cieplną.

Do czego służy palnik, jak działa?

Palnik w kotłach na pellet służy do automatycznego spalania tego paliwa. Dzięki niemu możliwe jest osiągniecie optymalnego spalania, co w znaczny sposób poprawia ogólną sprawność kotła. Jego praca jest realizowana poprzez modulowanie jego mocy w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło dla systemu ogrzewania. Połączenie palnika z podajnikiem ślimakowym pozwala na eliminowanie wad związanych z zawieszaniem się paliwa, które mogą występować w przypadku palników grawitacyjnych.

Typy palników na pellet – podział ze względu na funkcjonalność

Jednym z podziałów palników jaki można zaproponować jest podział ze względu na funkcję. Jednym z producentów palników jest firma Heiztechnik. Ze względu na funkcjonalność możemy wyróżnić między innymi palnik:

  • Palnik do spalania pelletu z automatyką i podajnikiem – palniki tego typu wyposażone są w funkcję automatycznego rozpalania paliwa, dzięki której proces rozpalania następuje bez udziału człowieka. Palniki wyposażone są również w optykę której zadaniem jest kontrolowanie procesu spalania. Wykonane są najczęściej z najwyższej jakości stali żaroodpornej oraz nierdzewnej, która gwarantuje długoletnie działanie;
  • Palnik do spalania pelletu z automatycznym zagarniaczem szalki, automatyką i podajnikiem – dodatkową funkcją, która odróżnia tego typu palnik od pozostałych jest funkcja zgarniacza szalki, której zadaniem jest usunięcie jej nadmiaru z paleniska. Dzięki zastosowaniu podanej funkcji możliwe jest rozpalenie paliwa nawet gdy jego jakość jest niska. Maksymalna sprawność spalania w tego typu palnikach może wynieść nawet 99%.

Zalety wykorzystania palników na pellet

Do najważniejszych zalety wykorzystania palników na pellet możemy zaliczyć:

  • Automatyczny proces rozpalania, pracy jak również czyszczenia. Wpływa to na poprawę komfortu użytkowania kotła;
  • Precyzyjny sposób kontroli podawania paliwa wpływający na dokładną modulację mocy kotła;
  • Nieprzerwana praca przez cały rok, bez względu na panujące warunki zewnętrzne.

Promienniki ciepła – innowacyjny sposób ogrzewania

W naszym kraju zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy na myśli mamy hale, garaże, warsztaty czy inne obiekty użyteczności publicznej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje nowoczesnych i sprawnie działających rozwiązań, które będą nie tylko efektywne, ale również ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Stąd też rosnąca popularność promienników podczerwieni. Jest to bowiem metoda ogrzewania, która ma wiele zalet. Jakich? Przekonajmy się i sprawdźmy jak działają promienniki ciepła oraz gdzie się sprawdzają.

Zasada działania promienników podczerwieni

Większość sposobów ogrzewania pomieszczeń (takich jak piecyki gazowe czy centralne ogrzewanie) opiera się na zjawisku konwekcji, czyli ruchu powietrza. Ciepłe powietrze wędruje do góry, w tym czasie grzejnik lub piecyk ogrzewa zimne, które powędrowało w dół. Zanim całe pomieszczenie osiągnie odpowiednią temperaturę, a my poczujemy komfort cieplny, musi upłynąć sporo czasu.

Czytaj dalej…