Zimowe rekordy produkcji z OZE

Nie dalej jak latem pisałem o rekordowym udziale odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu w polskim systemie elektroenergetycznym. Latem mamy dużo prądu z fotowoltaiki, więc takie rekordy nie dziwią.

W czerwcu momentami nawet 2/3 prądu pochodziło z OZE. Tymczasem bardzo dobre wyniki udało nam się wykręcić na przełomie 2022 i 2023 roku.

W czasie świąteczno-noworocznej przerwy, gdy zapotrzebowanie na prąd spada, konieczne było nawet ograniczanie produkcji energii elektrycznej z turbin wiatrowych, ponieważ była zwyczajnie zbyt duża do bezpiecznego zagospodarowania w kraju.

Czytaj dalej…

2/3 energii elektrycznej z OZE w Polsce!

O ile się nie mylę, to w ubiegłą niedzielę pobiliśmy rekord podaży mocy ze źródeł odnawialnych w Polsce. Chwilowo, w najlepszym momencie, sięgnęła ona aż 67% całego krajowego zapotrzebowania na moc elektryczną! Choć pogoda był

Jak donosi portal wysokienapiecie.pl, w najlepszym momencie:

„szczytowa generacja paneli fotowoltaicznych wynosiła niemal 6,2 GW (na 10 GW mocy zainstalowanej), a farm wiatrowych 4,6 GW (na ponad 7 GW mocy zainstalowanej).”

Można sobie to w szczegółach (w rozbiciu godzinowym) podejrzeć na przykład w serwisie instrat.pl, z którego pochodzi wklejony nieco niżej wykres.

Czytaj dalej…

Fotowoltaika – idealny sposób na nadchodzące podwyżki cen prądu

Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie od kilku lat. Niestety będą rosnąć nadal, co wynika między innymi z wyższych cen surowców takich jak gaz i węgiel oraz surowej polityki klimatycznej UE. Już w 2022 roku ceny u wszystkich polskich operatorów mogą się zwiększyć nawet o 20%. Jest jednak jeden skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed tą sytuacją – montaż paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, dlaczego to się opłaca!

Ceny za energię elektryczną do góry w 2022 roku

We wrześniu 2021 roku w mediach pojawiła się informacja, że spółka Enea złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o podniesienie taryf o 40%. Niedługo później podobne wnioski złożyli inni dostawcy energii w Polsce. Jeśli urząd przychyli się do tych próśb, realny wzrost rachunków za prąd wyniesie około 20%. Co więcej, ceny energii elektrycznej zapewne będą też rosnąć w kolejnych latach, co ma związek z opłatami UE za emisję dwutlenku węgla, zwiększonym zapotrzebowaniem i rosnącymi cenami surowców.

Czytaj dalej…

Czym jest program Agroenergia i jakie ma znaczenie dla efektywności instalacji fotowoltaicznych?

Agroenergia jest programem wspierającym inwestycje fotowoltaiczne w polskim rolnictwie. Jego główne zadanie to wpływ na wzrost zasobów energetycznych, pozyskiwanych z odnawialnych źródeł. Pierwszy nabór do programu Agroenergia miał miejsce w 2020 roku. Zainteresowanie rolników przerosło wszelkie oczekiwania, dlatego również w tym roku można się ubiegać o wzięcie w nim udziału. Termin składania zgłoszeń minął 20 lipca i już teraz można zauważyć, że wpłynęło ich jeszcze więcej, niż w ubiegłym roku.

Program Agroenergia – jak jest podzielony?

Dofinansowanie w ramach programu Agroenergia uzyskać można na dwa sposoby. Część pierwsza obejmuje mikroinstalacje, pompy ciepła oraz dodatkowe magazyny energetyczne. Dofinansowuje się instalacje fotowoltaiczne, a także wiatrowe i pompy ciepła, których moc wynosi więcej, niż 10 kW i nie przekracza 50 kW. Ze wsparcia finansowego skorzystać mogą także właściciele instalacji hybrydowych.

Czytaj dalej…

Fotowoltaika na każdą kieszeń – najważniejsze zalety

Specjaliści i naukowcy określają, że w ciągu 20 lat liczba instalacji fotowoltaicznych na obszarze Polski wzrośnie minimum pięciokrotnie. Wzrost ten dotyczyć będzie przede wszystkim przydomowych instalacji solarnych. Polacy przekonali się już do paneli fotowoltaicznych, w dużej mierze dzięki obserwacji i konsultacjom z sąsiadami, którzy wcześniej zdecydowali się zainwestować w fotowoltaikę nowej generacji. Poziom świadomości na temat możliwości dobierania odpowiednich komponentów pod domową fotowoltaikę jest dziś bez porównania większy, niż 5 czy 10 lat temu.

Moduły fotowoltaiczne – dlaczego warto w nie zainwestować

Odpowiednio dobrane i wydajne moduły fotowoltaiczne pozwalają znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Rozważając zakup modułów fotowoltaicznych do domu lub firmy, warto zwrócić uwagę na:

  • najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny fotowoltaiki mają swoje korzenie w Norwegii, zdobywają wszystkie najważniejsze nagrody na międzynarodowych targach solarnych
  • właściwie co roku pojawiają się nowsze i bardziej udoskonalone modele paneli solarnych, wytyczające nowe trendy i spełniające nawet najbardziej nietypowe zapotrzebowanie
  • skuteczność działania paneli solarnych, którą zawdzięczają technologii przetwarzającej monokrystaliczny oraz amorficzny krzem
  • współcześnie produkowane moduły solarne są w stanie wyprodukować o 20% więcej zasobów energetycznych w porównaniu do tradycyjnych elektrowni elektrycznych
  • nowoczesne panele działają niezawodnie bez względu na wahania pogodowe
Czytaj dalej…