Fotowoltaika – idealny sposób na nadchodzące podwyżki cen prądu

Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie od kilku lat. Niestety będą rosnąć nadal, co wynika między innymi z wyższych cen surowców takich jak gaz i węgiel oraz surowej polityki klimatycznej UE. Już w 2022 roku ceny u wszystkich polskich operatorów mogą się zwiększyć nawet o 20%. Jest jednak jeden skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed tą sytuacją – montaż paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, dlaczego to się opłaca!

Ceny za energię elektryczną do góry w 2022 roku

We wrześniu 2021 roku w mediach pojawiła się informacja, że spółka Enea złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o podniesienie taryf o 40%. Niedługo później podobne wnioski złożyli inni dostawcy energii w Polsce. Jeśli urząd przychyli się do tych próśb, realny wzrost rachunków za prąd wyniesie około 20%. Co więcej, ceny energii elektrycznej zapewne będą też rosnąć w kolejnych latach, co ma związek z opłatami UE za emisję dwutlenku węgla, zwiększonym zapotrzebowaniem i rosnącymi cenami surowców.

Czytaj dalej…

Czym jest program Agroenergia i jakie ma znaczenie dla efektywności instalacji fotowoltaicznych?

Agroenergia jest programem wspierającym inwestycje fotowoltaiczne w polskim rolnictwie. Jego główne zadanie to wpływ na wzrost zasobów energetycznych, pozyskiwanych z odnawialnych źródeł. Pierwszy nabór do programu Agroenergia miał miejsce w 2020 roku. Zainteresowanie rolników przerosło wszelkie oczekiwania, dlatego również w tym roku można się ubiegać o wzięcie w nim udziału. Termin składania zgłoszeń minął 20 lipca i już teraz można zauważyć, że wpłynęło ich jeszcze więcej, niż w ubiegłym roku.

Program Agroenergia – jak jest podzielony?

Dofinansowanie w ramach programu Agroenergia uzyskać można na dwa sposoby. Część pierwsza obejmuje mikroinstalacje, pompy ciepła oraz dodatkowe magazyny energetyczne. Dofinansowuje się instalacje fotowoltaiczne, a także wiatrowe i pompy ciepła, których moc wynosi więcej, niż 10 kW i nie przekracza 50 kW. Ze wsparcia finansowego skorzystać mogą także właściciele instalacji hybrydowych.

Czytaj dalej…

Fotowoltaika na każdą kieszeń – najważniejsze zalety

Specjaliści i naukowcy określają, że w ciągu 20 lat liczba instalacji fotowoltaicznych na obszarze Polski wzrośnie minimum pięciokrotnie. Wzrost ten dotyczyć będzie przede wszystkim przydomowych instalacji solarnych. Polacy przekonali się już do paneli fotowoltaicznych, w dużej mierze dzięki obserwacji i konsultacjom z sąsiadami, którzy wcześniej zdecydowali się zainwestować w fotowoltaikę nowej generacji. Poziom świadomości na temat możliwości dobierania odpowiednich komponentów pod domową fotowoltaikę jest dziś bez porównania większy, niż 5 czy 10 lat temu.

Moduły fotowoltaiczne – dlaczego warto w nie zainwestować

Odpowiednio dobrane i wydajne moduły fotowoltaiczne pozwalają znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Rozważając zakup modułów fotowoltaicznych do domu lub firmy, warto zwrócić uwagę na:

 • najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny fotowoltaiki mają swoje korzenie w Norwegii, zdobywają wszystkie najważniejsze nagrody na międzynarodowych targach solarnych
 • właściwie co roku pojawiają się nowsze i bardziej udoskonalone modele paneli solarnych, wytyczające nowe trendy i spełniające nawet najbardziej nietypowe zapotrzebowanie
 • skuteczność działania paneli solarnych, którą zawdzięczają technologii przetwarzającej monokrystaliczny oraz amorficzny krzem
 • współcześnie produkowane moduły solarne są w stanie wyprodukować o 20% więcej zasobów energetycznych w porównaniu do tradycyjnych elektrowni elektrycznych
 • nowoczesne panele działają niezawodnie bez względu na wahania pogodowe
Czytaj dalej…

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Korzystanie z sieci elektroenergetycznej to najpowszechniejszy sposób pozyskiwania prądu, zarówno przez osoby prywatne jak i firmy. Możemy jednak inaczej podejść do tematu i samodzielnie zająć się wytwarzaniem energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego. Czy warto przestawić firmę na taki układ?

Niniejszy tekst odpowie na poniższe pytania:

 1. Czym jest fotowoltaika i jak zaopatruje nas w energię elektryczną?
 2. Jak instalacja fotowoltaiczna może przyczynić się do oszczędności firmowych?
 3. O czym pamiętać przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?
Czytaj dalej…

Najlepsze rozwiązania fotowoltaiczne dla rolnictwa

Wzrost poziomu produkcji rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zmusza gospodarzy oraz inwestorów do szukania oszczędności energetycznych. Dodatkową zachętą do stosowania nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych są liczne programy wsparcia. Jakie rodzaje z dziedziny fotowoltaiki mogą wpłynąć na wydajność polskiego rolnictwa? Przyjrzyjmy się możliwościom magazynowania oraz przetwarzania energii energetycznej!

Fotowoltaika – wartościowe przedsięwzięcie dla każdego rolnika

Wszystkie z proponowanych przedsięwzięć modernizacyjnych uzyskać można nie tylko dzięki własnym środkom finansowym, ale przede wszystkim drogą dofinansowania. Najpopularniejszym sposobem dofinansowania obecnie wydaje się być Program Agroenergia. Każdy rolnik, prowadzący mniejsze lub większe gospodarstwo, może zdecydować się na instalacje w postaci:

 • fotowoltaiki klasycznej, paneli słonecznych przetwarzających energię o różnej mocy
 • instalacji wiatrowych
 • pomp ciepła

Wybór właściwego rozwiązania fotowoltaicznego dla rolnictwa

Typ magazynu gromadzącego energię każdy rolnik powinien dopasować do posiadanych zasobów i stopnia zapotrzebowania energetycznego, dzięki któremu zasilone zostanie całe gospodarstwo. Im większe możliwości i przetwórstwo przemysłowe (zarówno o charakterze roślinnym i zwierzęcym), tym więcej potrzeba będzie zmagazynowanej energii i efektywnych narzędzi wysokiej mocy. Warto zapoznać się z propozycjami wydajnych instalacji hybrydowych, które wraz z magazynami energii elektrycznej współtworzą optymalny kompleks zarządzania energią.

Fotowoltaika w postaci biogazowni rolniczych oraz elektrowni wodnych

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego, któremu zależy na szybkim zmodernizowaniu swojej działalności, powinien zainwestować w biogazownię rolniczą, zwieńczeniem której jest montaż instalacji produkującej biogaz, absolutnie bezpieczny dla naturalnego środowiska, znacznie bardziej wydajny w stosunku do gazu pozyskiwanego w dotychczas znane, komercyjne sposoby. Gospodarzom inwestującym nie tylko w grunty orne i hodowlę, ale także w akweny wodne na szeroką skalę poleca się korzystanie z mocy elektrowni wodnych. Moc nie powinna przekraczać ok. 500 kW. Poziom magazynów energetycznych jest bardzo zbliżony.

Kto może zainwestować w nowoczesne farmy fotowoltaiczne?

Dofinansowywane farmy fotowoltaiczne dostępne są dla wszystkich osób fizycznych, które mianują się właścicielami i dzierżawcami nieruchomości rolnych. Zsumowana powierzchnia rolnych ziem powinna mieścić się w granicach od 1 do 300 ha. Dofinansowanie otrzymać mogą ci gospodarze, którzy do momentu złożenia wniosku przynajmniej przez rok oficjalnie prowadziły swoje gospodarstwo. Na wsparcie finansowe przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych z przeznaczeniem energetyki rolniczej liczyć mogą również wszyscy, którzy prowadzą usługi rolnicze (produkcja żywności, surowców naturalnych, itp.) Do grona beneficjentów niestety nie są zaliczani gospodarze prowadzący schroniska dla zwierząt oraz kowale zajmujący się końmi.

Gdzie polecane są poszczególne rozwiązania fotowoltaiczne?

Proponowane instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa traktować można bardzo indywidualnie. Wydajne pompy ciepła ratują budżet gospodarstw, których działalność w dużym stopniu zależy od wykorzystywania najnowocześniejszych sprzętów i pojazdów pobierających rekordową ilość energii. Badania techniczne przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat udowodniły już, iż farmy fotowoltaiczne efektywniej wytwarzają i magazynują energię od archaicznych już agregatów prądotwórczych. Fotowoltaikę klasyczną, w postaci paneli zainstalować można nie tylko w formie naziemnej, ale również w postaci współtworzącej gospodarską architekturę, co ma ogromne znaczenie również dla aranżacji i zoptymalizowania ergonomii przestrzeni. Dachy fotowoltaiczne, zainstalowane na obiektach przemysłu rolnego, w projektowanych szklarniach i w miejscach hodowli trzody to w tej chwili optymalne wsparcie energetyczne, dodatkowo każdy rolnik zyskuje bezpieczeństwo konstrukcji oraz wysoką wydajność materiałową.