Szklarnia w oknie jako roślinny filtr powietrza

Na blogu Ulica Ekologiczna znalazłem wpis o oddychającym oknie. Chodzi o coś, co na tym blogu określono mianem „roślinnego filtra powietrza”.

Na pierwszy rzut oka projekt Yu-Cheng Wanga o nazwie Original breath zgłoszony do konkursu iF Design Talents w tym roku świetnie znajdzie zastosowanie w 3/4 domów i mieszkań w Polsce. Tak przynajmniej sobie od razu po jego zobaczeniu pomyślałem. Ale szybko mi przeszło. 😉 Czytaj dalej…

Chłodzenie pasywne – opis systemu

System chłodzenia pasywnego to instalacja służąca do chłodzenia obiektów budowlanych wykorzystująca, jako źródło, naturalny chłód zawarty w gruncie na głębokości kilkudziesięciu metrów.

Jako elementy oddające chłód do wnętrza budynku najlepiej sprawdzają się klimakonwektory. Są to urządzenia składające się z chłodnicy, wentylatora i układu automatyki podłączone do instalacji „wody lodowej”. Klimakonwektory mogą być zabudowane w ścianach, sufitach lub w podłodze albo występować jako urządzenia z własną obudową. Najczęściej spotykane wyglądają dokładnie tak jak znane wszystkim klimatyzatory, ale mogą to być urządzenia montowane na przykład pod oknem jak konwektory służące do ogrzewania. Wszystkie modele mogą zostać wykorzystane również do ogrzewania pomieszczeń. Wymaga to jedynie podłączenia do instalacji grzewczej.

Chłód można przekazać również do układów wentylacji w budynku, jednak w przypadku budynków jednorodzinnych, z uwagi na niewielkie ilości wymienianego powietrza system taki nie jest odpowiednio wydajny. Innym spotykanym rozwiązaniem jest przekazywanie chłodu przez instalację ogrzewania podłogowego lub ściennego i tutaj podobnie – systemy te nie mają odpowiedniej wydajności, dodatkowo dochodzi tu problem kondensacji, który nie pozwala na wprowadzenie czynnika o zbyt niskiej temperaturze. (W przypadku klimakonwektorów wykonuje się instalację odprowadzającą kondensat powstający na chłodnicy).

Autorem artykułu jest mgr inż. Jarosław Brzóska, Arcon Technika Grzewcza. Ilustracje: www.swegon.com, www.aux.com.pl .

Syndrom chorego budynku

Zagadnienie, o którym dziś napiszę, wiąże się mocno z tematem wentylacji i nowoczesnego budownictwa. Chodzi bowiem o przykre skutki zmniejszania strat ciepła na drodze wentylacji poprzez zmniejszanie wydajności wentylacji.

Syndrom chorego budynku tak naprawdę wiąże się nie z chorym budynkiem jako takim, a raczej z kiepskim samopoczuciem mieszkańców lub użytkowników (bo pojawia się zwłaszcza w budynkach komercyjnych, takich jak np. nowoczesne biurowce). Czytaj dalej…

Darmowa (i tania) klimatyzacja

Zainspirowany nieprzyjemnie wysokimi temperaturami w moim mieszkaniu (w chwili, gdy piszę te słowa, to jedynie 27,1°C), postanowiłem zgłębić nieco temat darmowej albo taniej klimatyzacji.

W polskich publikacjach dotyczących chłodnictwa i klimatyzacji powoli pojawia się pojęcie free coolingu, czyli darmowego chłodzenia. To nie do końca jest to, o czym chciałem dziś napisać. Free cooling to wykorzystywanie do produkcji wody lodowej (czynnika chłodniczego w dużych instalacjach klimatyzacyjnych zainstalowanych np. w biurowcach) temperatury powietrza zewnętrznego. Ta temperatura pozwala schłodzić, przynajmniej częściowo, wodę do niskich temperatur, oszczędzając prąd zużywany w centralach klimatyzacyjnych. Oczywiście free cooling działa tylko wtedy, gdy na dworze jest zimno, czyli nie teraz. 😉 Wystarczy wprawdzie do tego celu temperatura niższa, niż +12°C (temperatura powrotu zużytej wody lodowej), ale o taką latem trudno… Czytaj dalej…