Jak skutecznie zawalczyć o dofinansowanie do domu energooszczędnego?

Domy energooszczędne są w tej chwili przedstawiane jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – zwłaszcza teraz, gdy ceny prądu z dnia na dzień szybują w górę. Postawienie nowoczesnego domu wiąże się z koniecznością dodatkowego wsparcia finansowego w postaci kredytu. Na szczęście, dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnym zasilaniem nowego budownictwa powstał specjalny pakiet dofinansowań. Warto przyjrzeć się wszystkim korzyściom z nich płynących.

Dofinansowanie do energooszczędnych domów w praktyce

Wszyscy korzystający z domów energooszczędnych mają możliwość czerpania korzyści z oszczędzania energii oraz ergonomicznego jej pozyskiwania. Zyskuje na tym nie tylko nasze życie codzienne, ale także natura.

Właśnie w tym roku zaczęły obowiązywać przepisy Unii Europejskiej, mówiące o tym, że wszystkie nowo powstałe domy powinny posiadać zerowy stopień zużycia energetycznego. Za wdrażanie programu już od 2013 roku odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gdy buduje się własny dom jednorodzinny, zawsze na coś może brakować pieniędzy. Dofinansowanie do domu energooszczędnego będzie korzystne, ale nie pomoże tego problemu rozwiązać. Na zdjęciu: domy jednorodzinne pod lasem.

Szacuje się, że już do 2022 roku większość dopłat będzie już przyznana. Dofinansowanie do domów energooszczędnych, oprócz tego, że stanowi solidne źródło gotówki, przyczynia się także do wzrostu poziomu wiedzy na temat problemów, z jakimi musi się dzisiaj zmagać współczesna ekologia.

Dofinansowanie do domu energooszczędnego – ile można zyskać?

Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, program “Efektywne wykorzystywanie energii” ma charakter bezzwrotny. Dopłaty otrzymuje się do domów, które dopiero są budowane, a także do zakupu domów, które fizycznie są już gotowe do zamieszkania.

W ramach wsparcia finansowego ubiegający się o dopłatę mogą otrzymać:

  • 50 tysięcy złotych w przypadku stawiania domów pasywnych,
  • 30 tysięcy złotych w ramach stawiania domów energooszczędnych.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że same domy nie stanowią tutaj jednej i jedynej opcji. Z dofinansowania skorzystać mogą również właściciele mieszkań znajdujących się w domach pasywnych. Do zakupu mieszkania otrzymać można wsparcie finansowe w kwocie 16 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o mieszkania energooszczędne – kwota plasuje się w granicy 11 tysięcy złotych. Podane kwoty mają oczywiście wartość brutto.

Pieniądze trafiają na nasze konto w chwili, gdy możemy się pochwalić zakończoną budową i jesteśmy w stanie przedstawić dokument przedstawiający efektywną oszczędność energetyczną w naszym miejscu zamieszkania

Dofinansowanie do domu energooszczędnego – komu przysługuje?

Program “Efektywne wykorzystywanie energii” przeznaczony jest dla:

  • osób fizycznych, które zamierzają kupić mieszkanie lub dom energooszczędny
  • osób, które planują zainwestować w budowę obiektu jednorodzinnego przy wsparciu dewelopera lub wybranej spółdzielni

Dofinansowanie spłaca się częściowo, najważniejsze, by spełniać wymagania określonych standardów energetycznych już po oddaniu budynku do użytku.

Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia?

Ogromne wsparcie dla wszystkich rodzin inwestujących w swoje pierwsze, własnościowe mieszkania jest tutaj nieocenione. Jeśli ktoś jeszcze waha się podjąć decyzję w kwestii ubiegania się o dofinansowanie, powinny go przekonać następujące argumenty:

  • koszty inwestycyjne w większej części zostają uregulowane właśnie pieniędzmi z dopłaty, podobnie jak procesy weryfikacyjne
  • koszty wykonania i zdobycia potwierdzenia wymaganego standardu energetyki również zostają uregulowane środkami z dotacji
  • koszt eksploatacji budynku w praktyce będzie dużo niższy
  • wartość rynkowa budynku niewątpliwie wzrośnie
  • podwyższa się standard życia, możliwości szerszego operowania energią, zwłaszcza w sytuacji, gdy do budynku mieszkalnego doliczymy jeszcze gospodarstwo rolne lub działalność przemysłową, pochłaniającą ogromne zasoby energii.

Wartość, która się opłaca!

Korzystne warunki, szybka realizacja wypłaty środków z dotacji sprawiły, że coraz więcej osób przekonuje się do przekwalifikowania swoich gospodarstw, domów i mieszkań na zasilanie energią słoneczną. Przez 5 lat, od 2013 do 2018 roku milionowe dotacje do domów energooszczędnych pozwoliły unowocześnić 16 tysięcy gospodarstw domowych na terenie całego kraju.

Dom na trudne czasy: ogrzewanie i zasilanie

W ubiegłym tygodniu pisałem tu na blogu o moim pierwszej części mojego materiału o budowie domu, który będzie odporny na trudne czasy. Moim zdaniem nie będzie to zamek-forteca, tylko dom zużywający niewiele energii, najzwyczajniej w świecie tani w ogrzewaniu.

W poprzedniej części wspominałem m.in. o wyborze odpowiedniej działki i projektu, które pozwolą najefektywniej wykorzystać to, co natura daje nam za darmo, czyli głównie energię słoneczną. Właściwe zlokalizowanie budynku na działce, na której nic nie rzuca cienia w zimie, a do tego wykorzystanie dużych okien skierowanych na południe pozwala ogromne ilości ciepła pozyskać za pośrednictwem ogrzewania słonecznego.

Czytaj dalej…

Dom na trudne czasy: od wyboru działki i projektu

Na współtworzonym przeze mnie od 2010 roku blogu Domowy Survival piszemy i mówimy o przygotowaniach na sytuacje awaryjne.

Ostatnio opublikowałem tam materiał dotyczący wyboru działki i projektu domu jednorodzinnego, który będzie optymalny na trudne czasy.

Efektywność energetyczna jest dla mnie szalenie ważna, bowiem ogromna część trudnych czasów jest mniej lub bardziej związana z trudnościami finansowymi. Dlatego uważam, że dom powinien być jak najtańszy w utrzymaniu, a w naszym klimacie ma na to niebagatelny wpływ jego ogrzewanie w zimnym półroczu.

Czytaj dalej…

Jak zabezpieczyć dom przed upałami?

Źle zaprojektowany i zbudowany dom w upały będzie się przegrzewać i stanie się po prostu niezdatny do życia. Skoro więc klimat ma się zmieniać i raczej latem będzie w Polsce tylko coraz goręcej, warto o to zadbać już teraz.

Budujemy przecież domy na lata. A na negatywne skutki wysokiej temperatury najbardziej narażeni są ludzie starsi oraz dzieci i niemowlęta, a także osoby chore na niektóre przewlekłe choroby i przyjmujące niektóre leki. Warto więc zadbać o to, by nasz dom był gotowy na upały, które prawdopodobnie każdego kolejnego lata będą coraz bardziej uciążliwe.

Niniejszy materiał podsumowuje rozwiązanie trwałe i służące na dłużej. Jeśli poszukujesz rozwiązań doraźnych, tańszych i prostszych do wdrożenia, zajrzyj na mój drugi blog, Domowy Survival, na którym opisałem 19 sposobów na przetrwanie upałów.

Oto zaś konkretne, praktyczne rozwiązania

  1. dobre ocieplenie budynku, aby się nie nagrzewał przez ściany, ale przede wszystkim przez stropodach i połacie dachu — to właśnie te powierzchnie są najmocniej ogrzewane przez słońce, a więc to tutaj izolacja musi być zrobiona najlepiej — dobre ocieplenie zaprocentuje nie tylko niższymi kosztami klimatyzacji, lecz także tańszym ogrzewaniem w zimie,
  2. unikanie zbędnych zysków ciepła przez okna — latem słońce grzeje najbardziej przez okna na wschodniej i zachodniej ścianie (ze względu na jego wysokość nad horyzontem), dlatego to właśnie tym oknom warto poświęcić najwięcej uwagi, np. można je ocienić drzewami liściastymi (które zimą stracą liście, a więc jednocześnie pozwolą na ogrzanie domu słońcem za darmo),
  3. jasne barwy ścian i dachu, by odbijać promieniowanie słoneczne,
  4. rolety zewnętrzne, albo okiennice, w ostateczności żaluzje, aby zacieniać okna,
  5. okapy dachu, rzucające cień na okna po południowej stronie domu,
  6. unikanie wokół domu użycia betonu czy kostki, które będą się mocno nagrzewać, czyli rezygnujemy z wybetonowanego tarasu od południowej strony domu (jeśli nie będzie zacieniony) — dużo lepsza będzie pod tym kątem łąka albo sad, ogólnie staramy się zadbać o jak największą ilość cienia,
  7. unikanie okien dachowych w południowej elewacji dachu, bo choć ładnie grzeją zimą i pozwalają spać pod gwiazdami, to jednak strasznie nagrzewają poddasza,
  8. garaż czy piwnica może mieć cienką izolację od gruntu, co wprawdzie nieco zwiększy straty ciepła zimą (o ile będziemy go grzać), ale jednocześnie będzie tam chłodno latem — jeśli dobrze zaizolujemy go od reszty domu, będzie tam dużo przyjemniej (a jednocześnie nie będzie oznaczać dużych strat ciepła z całego budynku zimą),
  9. wentylacja mechaniczna z gruntowym wymiennikiem ciepła TROCHĘ chłodzi, ale nie jest to efekt chłodzący o mocy klimatyzatora (a jednocześnie pozwala to na mniejsze straty ciepła zimą),
  10. warto zastosować energooszczędne domowe urządzenia: lodówki, pralki, oświetlenie, elektronikę, bo straty energii zostają w domu pod postacią ciepła właśnie,
  11. klimatyzacja, choć w ten sposób przyspieszamy zmiany klimatu i utrudniamy pracę polskiego systemu elektroenergetycznego.

Osobną kwestią jest właśnie fakt, że w Polsce upały mogą oznaczać także awarie zasilania, ze względu na braki wody do chłodzenia bloków energetycznych, ale też ze względu na niewydolną sieć przesyłową. To także mogą być braki wody do podlewania ogrodu, czy nawet do picia.

Tu znajdziesz dwie playlisty, które pozwolą Ci się przygotować na:

obydwa te scenariusze i zabezpieczyć przed ich skutkami.

Jakim styropianem ocieplić dom?

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, to chyba najpopularniejszy w Polsce materiał ociepleniowy. Nie w każdej sytuacji jest to materiał optymalny, ale ze względu na szereg zalet wykorzystywany jest powszechnie.

Rynek materiałów budowlanych od lat jest zdominowany przez styropian i wełnę mineralną, a na przestrzeni kilku ostatnich lat rośnie na nim udział pianki poliuretanowej (zarówno w formie gotowych płyt jak i pianki natryskiwanej na przegrodę na budowie). Styropian jest dobrze znany wykonawcom i projektantom, więc bardzo często trafia na ściany. Ale nie tylko. Warto wziąć pod uwagę termomodernizację budynku w momencie takim, jak ten, czyli świeżo po zakończeniu sezonu grzewczego. Ocieplenie starego domu bardzo często się opłaca i jest w stanie przynieść szybki zwrot z inwestycji, o czym już kiedyś pisałemCzytaj dalej…