Redakcja

O autorze

Nazywam się Krzysztof Lis i jestem inżynierem mechanikiem specjalności energetyka cieplna. Ukończyłem studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o specjalności Energetyka Cieplna, na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

We wrześniu 2006 r. obroniłem pracę dyplomową inżynierską o tytule „Analiza możliwości wykorzystania zgazowarki odpadów garbarskich do budowy układu CHP”. W październiku 2007 r. obroniłem pracę magisterską, zatytułowaną „Autonomiczny energetycznie dom w oparciu o zgazowanie biomasy”. Przez cztery semestry otrzymywałem stypendium dla najlepszych studentów mojej specjalności, ufundowane przez Fundację Energetyka dla Siebie i Przysz­łości. Otrzymałem również stypendium naukowe.

We wrześniu 2010 r. ukończyłem roczne studia podyplomowe na kierunku Budownictwo Energooszczędne – Certyfikacja Energetyczna, Audyt Energetyczny i Termomodernizacja Budynków, organizowane przez Insytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Posiadam uprawnienia do wykonywania wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej i znajduję się w rejestrze osób uprawnionych do sporządzania świadectw, prowadzonym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Numer wpisu: 7381.

Od 2003 r. interesuje mnie zgazowanie paliw stałych, a także inne biopaliwa i odnawialne źródła energii. Z czasem do zakresu moich zainteresowań dołączyło energooszczędne budownictwo, w szczególności domy pasywne i autonomiczne.

W okresie 04.2006-12.2011 pracowałem w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo w Krajowym Administratorze Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE), później w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Zajmowałem się m.in. zagadnieniami wdrażania w Polsce zapisów dyrektyw 2003/87/WE i 2009/29/WE, czyli wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Przetłumaczyłem i doprowadziłem do wydania książki o budowie prostego gazogeneratora, napisałem książkę na temat budowy i wykorzystania kolektorów słonecznych.

Fascynują mnie odnawialne źródła energii, alternatywne układy napędowe (w tym transport i pojazdy elektryczne), oraz wpływ człowieka na ekosystem w skali lokalnej i światowej. Współtworzę blog o przygotowaniach na trudne czasy Domowy-Survival.pl, prowadzę także sklep internetowy KARALUCH.

Mieszkam w Warszawie.

Dane kontaktowe

E-mail 📧 lis(małpa)drewnozamiastbenzyny.pl.

Telefon ☎️ +48 662 557 547

Serwis prowadzi firma Krzysztof Lis PRO, ul. Skoroszewska 24/3, 02-495 Warszawa, NIP 5222645013, REGON 142549859.

Komentarzy do wpisu “Redakcja”: 5.

 1. Łukasz says:

  Dzień Dobry

  Istnieje szansa by umieścił Pan na stronię funkcję Szukaj? Byłaby bardzo przydatna.

 2. Cześć Krzysiek ! Dziś robię „obchód” po twoich blogach 😉

  Nie wiedziałem gdzie poruszyć ten temat wiec poruszę go tutaj bo dotyczy on nawet samej nazwy twojego bloga.

  Pracuję w branży gdzie z drewna tworzy się realny produkt, który może służyć przez lata. Surowiec drewniany nawet w postaci trocin czy „biomasy” jest wykorzystywany do produkcji chociażby mebli.

  Ceny, które oferują elektrownie za „biomasę” drewnianą są znacznie wyższe niż mogą zaoferować producenci chciażby płyt drewnopochodnych. Czemu / z uwagi na przepisy nakładające przymus wykorzystania biomasy.

  Jest to ogromna strata dla gospodarki bo puszczamy z dymem surowiec, z którego można zbudować realny produkt generujący większy PKB niż spalenie surowca… Jak ty się na to zapatrujesz ?

 3. Ankot says:

  Witam Kol Krzysztofie
  – nie wiem z jakiego powodu chcąc wejść na forum ( bez logowania) od razu pojawia sie info „odmowa dostępu” …….. „Odmowa dostępu do http://www.drewnozamiastbenzyny.pl
  Nie masz uprawnień do wyświetlania tej strony. HTTP ERROR 403″…….. ze wszystkich 3 komputerów z których próbowałem.
  Ja mam do bani „operatora internetowego ” czy forum uległo awarii
  Pozdrawiam

  „Ankot”

 4. @Ankot: obstawiałbym operatora internetu — u mnie forum działa.

 5. Ankot says:

  Kol. Krzysztofie
  Witam Ponownie – dalej siara…….. może mnie przypadkiem zbanowałeś ?????
  Bardzo bym Cię prosił o sprawdzenie mojego kąta……
  Pozdrawiam :
  Andrzej (Ankot)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *