Alkohol etylowy (etanol)

Alkohol etylowy lub etanol to związek organiczny, z grupy alkoholi o wzorze C2H5OH. W temperaturze pokojowej ma postać bezbarwnej cieczy o charakterystycznej woni i piekącym smaku. Jest palny, ale pali się słabo widocznym, niebieskawym płomieniem.

Poniższa lista przedstawia niektóre istotne parametry etanolu:

  • temperatura topnienia: -114,2°C,
  • temperatura wrzenia: 78,3°C,
  • gęstość: 0,7893 g/cm3 (dotyczy etanolu absolutnego),
  • wartość opałowa: 21,2 MJ/l, 26,8 MJ/kg,
  • liczba oktanowa: 108,6 .

W praktyce etanol absolutny, tj. etanol w stężeniu 100% spotykany i wykorzystywany jest rzadko. Najpopularniejszą formą stosowania alkoholu etylowego jest spirytus, który stanowi mieszanina etanolu (95,6%) z wodą.

Czytaj dalej…

Jak mieszać etanol z benzyną?

Alternatywnym paliwem w stosunku do benzyny jest etanol, czyli alkohol etylowy. Ma wysoką liczbę oktanową, łatwo go wyprodukować z odnawialnych surowców, dlatego jest stosowany coraz szerzej jako paliwo zastępcze

Jeśli planujesz produkcję etanolu we własnym zakresie i jego mieszanie z benzyną, musisz poznać kilka istotnych zasad.

I nawet nie mam tu na myśli samej tolerancji samochodu na to paliwo. Czytaj dalej…

Dlaczego ucieszy mnie E85 na stacjach, choć sam jeżdżę dieslem?

Od trzech miesięcy prawie codziennie jeżdżę świetnym samochodem z silnikiem wysokoprężnym, jakim jest dwuosobowy Smart. Ponieważ ma dość nowoczesny silnik (CDI z common railem) nie tankuję do niego biopaliw, ale i tak udaje mi się przejechać 100 km za mniej więcej 15 PLN (najniższe spalanie, jakie zanotowałem, to 3,06 l / 100 km). Mimo, że mój samochód jest na olej napędowy, cieszy mnie informacja o pojawieniu się w sprzedaży etanolu E85. Wprawdzie takie informacje pojawiały się już 2 lata temu, mam nadzieję, że tym razem okaże się to prawdą.

Co by jednak nie mówić, mnie ta informacja cieszy.

Oczywiście etanolu kupować nie będę, choć diesle podobno potrafią jeździć też i na etanolu. Ja jednak wolę nie próbować. Czytaj dalej…

Efektywność energetyczna produkcji etanolu

Jakiś czas temu napisałem o wskaźniku EROEI, który określa efektywność energetyczną produkcji różnych paliw. Dziś przedstawię, jak wygląda ten wskaźnik na przykładzie jednej konkretnej instalacji produkującej w Polsce etanol.

A wynosi on dla samego procesu przeróbki kukurydzy na etanol 1,55, czyli wkładając 100 kWh energii w proces produkcji etanolu otrzymujemy 155 kWh energii w formie wartości opałowej czystego alkoholu etylowego. Tak naprawdę, to produkowany jest spirytus o zawartości alkoholu tylko 92%, usunięcie reszty wody zużywałoby jeszcze dodatkową porcję energii. A zatem wskaźnik ten byłby niższy. Czytaj dalej…

E-Fuel Micro Fueler, czyli domowa stacja bioetanolowa

Od dawna fascynuje mnie koncepcja życia w sposób niezależny od dostaw energii z zewnątrz. Oprócz odłączenia się od sieci elektroenergetycznej (czyli budowy domu autonomicznego) chciałbym też zapomnieć o konieczności kupowania paliwa na stacji benzynowej. Jednym z pomysłów jest produkcja gazu drzewnego, myślałem też o produkcji biodiesla — a dziś wpadłem na świetne urządzenie do produkcji bioetanolu. Mam samochód benzynowy, który na biodieslu nie pojedzie — a na bioetanolu może już da radę? Czytaj dalej…