Ministerialny projekt ustawy dotyczącej OZE

Pod koniec grudnia Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Wprawdzie do końca konsultacji społecznych jeszcze pozostało trochę czasu, razem z kilkoma forumowiczami postanowiliśmy poznęcać się nad projektem i wysłać do MG nasze uwagi.

Jest to dopiero pierwszy projekt autorstwa ministerstwa i pewnie w parlamencie nic z niego nie zostanie, jednak błędne zapisy dobrze jest skorygować jak najwcześniej. Czytaj dalej…

Gdzie zamontować instalację na gaz drzewny?

W dzisiejszym wpisie odpowiedź na kilka pytań czytelnika, dotyczących instalacji na gaz drzewny — jej zakładania i eksploatacji. Jeśli i Ty chcesz zadać mi jakieś pytanie, skontaktuj się proszę za pomocą poczty elektronicznej.

Oto treść e-maila, który otrzymałem:

Gdzie i za ile można zainstalować taką instalację na gaz drzewny? Czy do samochodów osobowych też można ją zainstalować? Jakie to są gabaryty? Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa jazdy na gazie drzewnym?

Czy drewno używane do zgazowania musi być suche? Jak się rozpala taką instalację?

Czy potrzebny jest wpis do dowodu rejestracyjnego i specjalne przeglądy, podobnie jak w przypadku instalacji gazowych LPG?

Dużo pytań, z których tylko na część odpowiedzi już gdzieś tu na blogu się znajdują. Czytaj dalej…

Zgazowarka bez spawania

Gaz drzewny był najbardziej popularny wtedy, gdy były problemy z zaopatrzeniem w ropopochodne paliwa płynne. Po raz pierwszy, podczas II Wojny Światowej, gdy przykładowo w Danii 95% silników napędzających ciągniki, kombajny rolnicze, ciężarówki, promy i kutry rybackie a także agregaty prądotwórcze, pracowało właśnie na gazie drzewnym. Zwiększone zainteresowanie technologią zgazowywania paliw stałych miało miejsce też po kryzysie naftowym w latach 1970-tych. Efektem tego kryzysu i prac nad popularyzacją technologii jest między innymi książka „Drewno zamiast benzyny”, prezentująca budowę uproszczonego generatora gazu drzewnego. Miał on być łatwy do wykonania w razie kolejnego kryzysu paliwowego, w każdym gospodarstwie. Gaz drzewny miał pomóc przezwyciężyć przewidywany kryzys naftowy.

A co w przypadku załamania się dostaw energii również z innych źródeł?

Budowa generatora gazu drzewnego wymaga łączenia niektórych elementów za pomocą spawania lub twardego lutowania. Są to czynności wymagające dostarczenia sporej ilości energii. Dlatego można znaleźć projekty gazogeneratorów nie wymagających spawania (ang. no-weld gasifier). Czytaj dalej…

Współprądowy gazogenerator w praktyce

Współprądowy gazogenerator warstwowy to jeden z prostszych gazogeneratorów, jakie są w zasięgu typowego majsterkowicza. Jego budowę opisuje krok po kroku książka „Drewno zamiast benzyny…”.

Na stronie pokazywałem już artykuł o człowieku, który takim gazogeneratorem produkuje gaz dla swojego agregatu prądotwórczego. Kilka dni temu znalazłem zaś na YouTube film pokazujący właśnie taki gazogenerator w czasie pracy. Czytaj dalej…

Na National Geographic też bawią się gazem drzewnym

Od jakiegoś czasu polowałem na wyprodukowany przez kanał National Geographic serial Planet Mechanics. To taki króciutki (tylko 8 odcinków) serial, w którym dwóch facetów bawi się w budowanie różnych fajnych rzeczy. Najbardziej polowałem na odcinek ósmy, Tree Powered Car, w którym panowie zbudowali gazogenerator do samochodu. Dziś w końcu udało mi się go obejrzeć.

W Polsce ten serial był emitowany pod średnio trafnym tytułem „Ekologiczne wynalazki”. Dwójka prowadzących to Dick Strawbridge, weteran znanych z kanału Discovery programów „Złomowisko” (były żołnierz i inżynier), i Jem Stansfield, inżynier i wynalazca, również z telewizyjnym doświadczeniem. Czytaj dalej…