Dwie największe korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych

Od kiedy w listopadzie przez media przetoczyła się fala artykułów na temat możliwego blackoutu (awarii zasilania na dużym obszarze), inwestorzy częściej niż do tej pory interesowali się instalacjami fotowoltaicznymi. Przecież samowystarczalność energetyczna jest kolosalną zaletą takiej instalacji, prawda? Otóż… niestety nie każdej i nie zawsze. Ale to nie powód, by z paneli fotowoltaicznych zrezygnować.

Sponsorem niniejszego artykułu jest https://hymon.pl

Fotowoltaika na blackout

Blackout to najpoważniejszy rodzaj awarii zasilania i w dużym skrócie można powiedzieć, że to po prostu jego całkowity lub częściowy brak na danym obszarze. Jego skutkiem w naszych domach jest oczywiście brak możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Część z nich, jak oświetlenie, ma mniej istotne znaczenie. Inne, jak kotły centralnego ogrzewania i pompy do wody, są nam niezbędne do komfortowego funkcjonowania. Co więcej, brak prądu przez dłuższy okres w środku zimy, będący przyczyną braku ogrzewania, może spowodować poważne awarie i koszty, gdy dom zamarznie, a wraz z nim rurki z wodą w ścianach i podłodze. 

Czytaj dalej…

Fotowoltaika do kampera – ile kosztuje i jaka jest potrzebna moc?

Wszyscy wiemy, że życie w kamperze lub przyczepie kempingowej to wybór stylu życia. Ale jak zasilać swoje urządzenia, których mamy przecież coraz więcej? Wiele osób decyduje się na panele słoneczne do kampera, ponieważ można je zainstalować w łatwy sposób na dachu.

Kiedy przydają się panele fotowoltaiczne do kampera?

Jeżeli kamper pokonuje regularnie dłuższe trasy, np. podczas wycieczek objazdowych, to na brak prądu raczej nie można narzekać. Alternator samochodu jest w stanie odpowiednio naładować akumulator.

Podczas podróży przydatna jest również możliwość – często odpłatnego – skorzystania z gniazdek elektrycznych na polu kempingowym. Jeśli planujesz jednak długi postój kamperem, z dala od jakiegokolwiek źródła prądu, warto pomyśleć o zainstalowaniu baterii słonecznych na dachu samochodu.

Możliwość podładowania akumulatora w kamperze za pomocą baterii fotowoltaicznych przydaje się również w sytuacji gdy masz duże zapotrzebowanie na energię.  Oczywiście możesz potrzebować prądu w momencie gdy nie ma słońca. Dlatego poza panelami fotowoltaicznymi przydadzą się również dodatkowe akumulatory i regulator napięcia.

Jakiej mocy fotowoltaika do kampera?

Jakiej mocy potrzebujesz? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak wiele urządzeń chcesz, aby twoje panele słoneczne i baterie akumulatorów mogły obsłużyć. Na przykład, jeśli chodzi tylko o żarówki lub małą elektronikę taką jak komputery o niskich mocach – możesz potrzebować paneli o mocy około 100 Wp. Przy pracy zdalnej przydatny jest laptop który potrzebuje już panelu 80-100 Wp. Sytuacja się zmienia, gdy patrzysz na większe urządzenia, takie jak lodówki turystyczne lub czajniki, które zazwyczaj potrzebują około 200Wp.

Wybierając fotowoltaikę do kampera koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę pojemność akumulatorów.  Jeśli masz akumulator o pojemności 50 Ah, lepiej nie przekraczaj 50 Wp mocy paneli fotowoltaicznych. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię jest duże to pamiętaj, żeby wraz z nowymi panelami fotowoltaicznymi, w Twoim kamperze były też zamontowane dodatkowe akumulatory. Z kolej zbyt duża pojemność akumulatorów względem paneli fotowoltaicznych sprawi, że nigdy nie będą one naładowane do pełna. Wtedy konieczne będzie odpalenie silnika spalinowego aby alternator doładował akumulatory.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na kamperze?

Zdecydowanie najlepszym miejscem do montażu fotowoltaiki na kamperze jest jego dach. Elastyczny panel fotowoltaiczny można przykleić za pomocą kleju montażowego. Fotowoltaika na dachu kampera lub przyczepy kempingowej daje możliwość łatwego poprowadzenia przewodów elektrycznych. 

Panel fotowoltaiczny na dachu kampera będzie miał całkiem dobrą ekspozycje na słońce oraz będzie poza zasięgiem wzroku. Należy tylko pamiętać aby nie parkować samochodu w cieniu drzew. Co prawda panel fotowoltaiczny, nawet przy częściowym zachmurzeniu lub cieniu, nadal produkuje energię ale będzie pracował z kilku procentową sprawnością.

Przy montażu fotowoltaiki w kamperze należy pamiętać też o regulatorze napięcia. Regulator napięcia pełni dwie ważne funkcje:

 • Zabezpiecza akumulator przed przeładowaniem.
 • Dostosowuje napięcie wychodzące z paneli fotowoltaiczny do poziomu akceptowalnego przez akumulator – czyli 12V.

Przy podłączaniu całej instalacji fotowoltaicznej w kamperze należy pamiętać, żeby najpierw podłączyć klemami regulator napięcia z akumulatorem i dopiero po tym podłączyć panel fotowoltaiczny do regulatora. Jeżeli działający panel podłączymy do regulatora a nie będzie on mógł oddać prądu do akumulatora to nastąpi zwarcie.

Ile kosztuje fotowoltaika w kamperze?

W sprzedaży są już dostępne kompletne zestawy fotowoltaiczne do kamperów. Można jednak nieco taniej skompletować elementy które najlepiej zaspokoją indywidualne potrzeby:

 • Panel fotowoltaiczny – w zależności od mocy może kosztować od 100  do 700 zł. Warto zwrócić uwagę na elastyczne panele fotowoltaiczne, są łatwiejsze w montażu i nie powodują szumów podczas jazdy.
 • Akumulator AGM – w kamperze przydaje się akumulator głębokiego rozładowania. Koszt to zazwyczaj 400 – 700 zł.
 • Regulatora ładowania – koszt 50 – 500 zł
 • Przewody (+ ewentualnie peszle) – koszt 20 – 60 zł
 • Złączki MC-4 damskie i męskie – około 30 zł
 • Praska do złączek MC-4, koszt około 70 zł lub 0 jeśli możesz od kogoś pożyczyć na jeden dzień.
 • Przetwornica 230V – nie jest niezbędna ale przydaje się jeśli Twój kamper nie jest w nią wyposażony a chcesz używać standardowych ładowarek np. do laptopa. Koszt przetwornicy zależy od jej mocy i wynosi od 100 do nawet 1300 zł.

Pompy ciepła – energia z wnętrza Ziemi dla Ciebie

Ujarzmij otaczającą Cię energię natury i wydobądź z niej ciepło, które ogrzeje Twój dom! Pompa ciepła niesie korzyści, wykraczające poza kwestie finansowe.

Czym jest pompa ciepła? Przede wszystkim to urządzenie, które w chłodniejszych miesiącach sprawi, że dom zostanie w sposób ekologicznie ogrzany i stanie się bardziej przytulny. Z kolei latem zadba, aby upały tak nie doskwierały, wprowadzając do domu przyjemne, chłodne powietrze. Część osób może zdziwić fakt, że mechanizmy stosowane w pompach ciepła przypominają te z lodówek. Zasada ich działania jest niemal identyczna. W przypadku urządzenia grzewczego wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej, aby je napędzić. Technologia nieco różni się w zależności od źródła pozyskiwania ciepła, a są ich trzy rodzaje: grunt, woda i powietrze.

Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dowiesz się jakie korzyści daje pompa ciepła, jakie możesz otrzymać dofinansowanie na jej zakup, a także, dlaczego warto łączyć ją z fotowoltaiką. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej…

Najlepsze rozwiązania fotowoltaiczne dla rolnictwa

Wzrost poziomu produkcji rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zmusza gospodarzy oraz inwestorów do szukania oszczędności energetycznych. Dodatkową zachętą do stosowania nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych są liczne programy wsparcia. Jakie rodzaje z dziedziny fotowoltaiki mogą wpłynąć na wydajność polskiego rolnictwa? Przyjrzyjmy się możliwościom magazynowania oraz przetwarzania energii energetycznej!

Fotowoltaika – wartościowe przedsięwzięcie dla każdego rolnika

Wszystkie z proponowanych przedsięwzięć modernizacyjnych uzyskać można nie tylko dzięki własnym środkom finansowym, ale przede wszystkim drogą dofinansowania. Najpopularniejszym sposobem dofinansowania obecnie wydaje się być Program Agroenergia. Każdy rolnik, prowadzący mniejsze lub większe gospodarstwo, może zdecydować się na instalacje w postaci:

 • fotowoltaiki klasycznej, paneli słonecznych przetwarzających energię o różnej mocy
 • instalacji wiatrowych
 • pomp ciepła

Wybór właściwego rozwiązania fotowoltaicznego dla rolnictwa

Typ magazynu gromadzącego energię każdy rolnik powinien dopasować do posiadanych zasobów i stopnia zapotrzebowania energetycznego, dzięki któremu zasilone zostanie całe gospodarstwo. Im większe możliwości i przetwórstwo przemysłowe (zarówno o charakterze roślinnym i zwierzęcym), tym więcej potrzeba będzie zmagazynowanej energii i efektywnych narzędzi wysokiej mocy. Warto zapoznać się z propozycjami wydajnych instalacji hybrydowych, które wraz z magazynami energii elektrycznej współtworzą optymalny kompleks zarządzania energią.

Fotowoltaika w postaci biogazowni rolniczych oraz elektrowni wodnych

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego, któremu zależy na szybkim zmodernizowaniu swojej działalności, powinien zainwestować w biogazownię rolniczą, zwieńczeniem której jest montaż instalacji produkującej biogaz, absolutnie bezpieczny dla naturalnego środowiska, znacznie bardziej wydajny w stosunku do gazu pozyskiwanego w dotychczas znane, komercyjne sposoby. Gospodarzom inwestującym nie tylko w grunty orne i hodowlę, ale także w akweny wodne na szeroką skalę poleca się korzystanie z mocy elektrowni wodnych. Moc nie powinna przekraczać ok. 500 kW. Poziom magazynów energetycznych jest bardzo zbliżony.

Kto może zainwestować w nowoczesne farmy fotowoltaiczne?

Dofinansowywane farmy fotowoltaiczne dostępne są dla wszystkich osób fizycznych, które mianują się właścicielami i dzierżawcami nieruchomości rolnych. Zsumowana powierzchnia rolnych ziem powinna mieścić się w granicach od 1 do 300 ha. Dofinansowanie otrzymać mogą ci gospodarze, którzy do momentu złożenia wniosku przynajmniej przez rok oficjalnie prowadziły swoje gospodarstwo. Na wsparcie finansowe przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych z przeznaczeniem energetyki rolniczej liczyć mogą również wszyscy, którzy prowadzą usługi rolnicze (produkcja żywności, surowców naturalnych, itp.) Do grona beneficjentów niestety nie są zaliczani gospodarze prowadzący schroniska dla zwierząt oraz kowale zajmujący się końmi.

Gdzie polecane są poszczególne rozwiązania fotowoltaiczne?

Proponowane instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa traktować można bardzo indywidualnie. Wydajne pompy ciepła ratują budżet gospodarstw, których działalność w dużym stopniu zależy od wykorzystywania najnowocześniejszych sprzętów i pojazdów pobierających rekordową ilość energii. Badania techniczne przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat udowodniły już, iż farmy fotowoltaiczne efektywniej wytwarzają i magazynują energię od archaicznych już agregatów prądotwórczych. Fotowoltaikę klasyczną, w postaci paneli zainstalować można nie tylko w formie naziemnej, ale również w postaci współtworzącej gospodarską architekturę, co ma ogromne znaczenie również dla aranżacji i zoptymalizowania ergonomii przestrzeni. Dachy fotowoltaiczne, zainstalowane na obiektach przemysłu rolnego, w projektowanych szklarniach i w miejscach hodowli trzody to w tej chwili optymalne wsparcie energetyczne, dodatkowo każdy rolnik zyskuje bezpieczeństwo konstrukcji oraz wysoką wydajność materiałową.

Fotowoltaika – jak to działa?

Urządzenia elektryczne używane w domu lub firmie, aby działać potrzebują energii. Prąd można pobierać z sieci energetycznej lub samemu go produkować, dzięki instalacji fotowoltaicznej. Metody pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są coraz powszechniejsze, dlatego warto dowiedzieć się czym jest i jak działa fotowoltaika.

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa 

Składa się na nią cały zestaw urządzeń. Najważniejsze są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachu lub gruncie oraz inwerter, przekształcający prąd stały w zmienny – dostępny w gniazdkach. Inwerter zajmuje w domu niewiele miejsca – jest wielkości kuchenki mikrofalowej. W skład zestawu wchodzą także zabezpieczenia przeciwnapięciowe, których zadaniem jest ochrona przed przepięciami oraz wyładowaniami elektrycznymi. Ważnym elementem instalacji jest także system montażowy, do którego mocuje się panele.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej 

Pozyskanie energii elektrycznej następuje z promieni słonecznych. Dlatego ogniwa montuje się na dachu albo gruncie od strony południowej. W sytuacji montażu instalacji na gruncie albo ogrodzeniu, konieczne jest zastosowanie wysięgników, aby umieścić ogniwa na wysokości od 1,5 do 2 m. Dzięki temu nie utraci się powierzchni działki.

W ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne (więcej o tym to działa dowiesz się na stronie Columbus Energy), które pozwala energii słonecznej przekształcić się w prąd stały. Grupa modułów, który zasila jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny, którego konstrukcja wsporcza umożliwia zamontowanie paneli na gruncie lub budynku. Zapewnia ona również stabilność całej konstrukcji.

Schemat działania instalacji fotowoltaicznej

Prąd, który powstaje w modułach, przekazywany jest do falownika. Ma on za zadanie przekształcić go na zmienny prąd, który cechuje się parametrami zgodnym z tymi w gniazdkach domowych. Oprócz tego falownik kontroluje pracę całej mikroelektrowni. Na bieżąco dopasowuje parametry wytwarzanego prądu do parametrów sieci domowej. W momencie wykrycia awarii, wyłącza się. 

Co się dzieje z energią niewykorzystaną?

Licznik dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu, czyli zalicza wyprodukowaną energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczną i pobraną z sieci energetycznej. Może zdarzyć się sytuacja, że wytworzonej energii będzie zbyt mało lub zbyt dużo w stosunku do całego zapotrzebowania. W przypadku nadmiaru, przekazany on zostaje do sieci energetycznej, a następnie 80% energii zostaje odebrana, kiedy zapotrzebowanie na prąd wzrośnie. Ma to związek z systemem upustów dla osób, które wytwarzają energię na własny użytek. 

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga zmiany dotychczasowej instalacji elektrycznej?

Fotowoltaikę przyłącza się do istniejącej instalacji elektrycznej budynku. Jeżeli jest ona w dobrym stanie, żadne modyfikacje nie są potrzebne. W sytuacji, kiedy budowa jest w trakcie, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii. Należy pamiętać, że falownik najlepiej jest umieścić niedaleko głównej rozdzielnicy budynku. Ważny jest także wybór miejsca na inwerter oraz licznik i zabezpieczenia AC/DC. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza konsultacja z firmą, która zajmuje się profesjonalnym montażem instalacji fotowoltaicznych. Specjalista indywidualnie dobierze miejsce na falownik oraz całe okablowanie instalacji. 

Dobór instalacji fotowoltaicznej 

Wybór instalacji powinien brać pod uwagę przede wszystkim bilans codziennego oraz rocznego zużycia prądu w budynku. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej w ciągu roku, nie powinna przekraczać ilości zużywanej energii w tym czasie. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej będzie o wiele bardziej korzystniejsze, im więcej prądu będzie zużywane na bieżąco.

Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej niezawodność, bezobsługowość, nieiwazyjność w krajobraz, a także możliwość uzyskania darmowej energii o parametrach sieciowych na potrzeby określonego budynku. Fotowoltaika jest nie tylko opłacalna, ale także ekologiczna i ekonomiczna, gdyż użytkowanie jej nie wiąże się z żadnymi nakładami finansowymi.