Pszczela apokalipsa

Konwencjonalne rolnictwo bardzo intensywnie korzysta ze zmechanizowanych środków produkcji, nawozów sztucznych, oraz środków ochrony roślin. Pestycydy i herbicydy stosowane są w coraz większych ilościach, ze względu na rosnącą odporność na te substancje szkodników i chwastów.

Nie ma jednak póki co wielkiego wyboru, bo niestety konwencjonalne rolnictwo oparte o duże, monokulturowe uprawy, to tak naprawdę walka człowieka z przyrodniczą równowagą. I w tej walce trzeba korzystać z szerokiego arsenału różnych oręży, począwszy od orki, na opryskach skończywszy. Czytaj dalej…

Po co komu plastik z kukurydzy?

Że się zasoby klasycznej ropy naftowej kończą, to już wiemy. Że dziś wiercenie po ropę w dnie oceanu na głębokości 2 km kosztuje znacznie drożej, niż 100 lat temu w Teksasie, też wiemy. Znamy także bilans energetyczny coraz bardziej niedostępnych złóż i wiemy też, że na wydobycie każdej kolejnej baryłki ropy trzeba będzie zużywać coraz więcej energii.

I w pewnym momencie będziemy musieli zużywać energetyczny ekwiwalent baryłki ropy, wytworzony z gazu ziemnego, węgla, albo energii jądrowej, by wydobyć jedną baryłkę ropy. Wtedy EROEI wydobycia ropy będzie poniżej jedności. Czytaj dalej…

„The Self-Sufficient Life and how to live it” – recenzja książki

Poniżej przedstawiam nakręconą dziś wideo-recenzję książki „The Self-Sufficient Life and how to live it”.

Książka napisana przez Johna Seymoura, uznawanego za brytyjskiego „ojca samowystarczalności” w 1976 do ostatniego wydania doczekała się znacznych uzupełnień i rozszerzeń i stanowi świetny materiał do przeczytania. Uczy od podstaw samowystarczalności w niemal każdym jej aspekcie.

Książka na okładce ma nadrukowaną cenę $35, ale na Amazonie można ją kupić za niewiele ponad 23$: The Self-Sufficient Life and How to Live It.

A na stronie Amazona można do książki zajrzeć, trzeba tylko kliknąć w obrazek okładki. 🙂

Wydajność produkcji biodiesla

W dzisiejszym krótkim artykule przedstawię Wam w dużym skrócie bilans energetyczny produkcji biodiesla, w schemacie prawie well-to-wheel. Well-to-wheel przedstawia sprawność całego cyklu przemian energetycznych począwszy od wydobycia paliwa ze złoża (well) aż do dostarczenia go do kół (wheel), uwzględnia rafinację paliwa, jego transport, i straty na przetworzenie na energię mechaniczną. Tu nie będziemy uwzględniać strat w silniku, skrzyni biegów, itd.

Z zagadnieniem bardzo związane jest pojęcie Energy Return On Energy Invested (EROEI), czyli zwrot energetyczny w odniesieniu do zużytej energii. To coś podobnego do współczynnika wydajności pompy ciepła (Coefficient Of Performance – COP), który odzwierciedla stosunek ilości pozyskanego ciepła do ilości zużytego prądu. EROEI to stosunek wartości opałowej paliwa do energii zużytej na jego produkcję. Czytaj dalej…

Ogród 4D

Masz mały ogród lub działkę a chciałbyś produkować w nim dużo żywności, by stać się prawdziwie samowystarczalnym?

Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie właśnie tego. Czym zatem ogród 4D (czterowymiarowy) różni się od zwykłego ogrodu?

W zwykłym ogrodzie wykorzystuje się zazwyczaj tylko dwa wymiary – szerokość i długość grządki. Po prostu sadzimy np. cebulę na danej przestrzeni i czekamy  na plon cebuli. Po roku robimy podobnie.

W ogrodzie 4D wykorzystuje się jeszcze dodatkowe wymiary –  wysokość oraz czas. Czytaj dalej…