Kaloryczność gatunków drewna

W artykule „Jakie drewno zamiast benzyny” omówione zostały powody, dla których drewno jest doskonałym paliwem do produkcji gazu generatorowego. Istotne znaczenie przy jego produkcji ma wartość opałowa surowca użytego do jego produkcji.

Poniższa tabela przedstawia kaloryczność różnych gatunków drewna plus kilku innych paliw dla porównania. Wartości w tabeli to ciepło spalania w MJ/kg.

sosna: 21,2
świerk: 20,5
jodła: 19,5
brzoza: 20,1
buk: 20,1
dąb: 18,4
olcha: 18,1
wierzba energetyczna*: 16
torf: 15,9
węgiel brunatny: 19,7
węgiel kamienny: 28,4
węgiel drzewny: 29,1

* — podana wielkość to wartość opałowa, przy założeniu 30% wilgotności.

Dane na podstawie oferty handlowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Rolnictwo energetyczne

Dom autonomiczny, czy też raczej autonomiczne gospodarstwo rolne, musi produkować dla siebie energię. Metody są dwie — wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (wiatru, słońca, spadku wody) albo produkowanie paliwa na własne potrzeby w obrębie gospodarstwa.

Roślin energetycznych, które można uprawiać w Polsce, jest bardzo wiele. Z jednych dopiero można otrzymać paliwo (biopaliwo), inne same w sobie (po wysuszeniu) są gotowe do użycia w produkcji energii. Czytaj dalej…

Wierzba energetyczna

Wierzba energetyczna jest jednym z gatunków zwykłej wierzby, rosnącym w formie krzewiastej, osiągająca nawet 8 metrów wysokości, z czego w pierwszym roku od posadzenia może przyrosnąć do 3 metrów. Średnią produkcję tej rośliny w polskich warunkach klimatycznych ocenia się na kilkanaście ton suchej masy z hektara plantacji.

Rozmnażanie rośliny odbywa się poprzez pocięcie pędów na 20-cm kawałki, które następnie są wsadzane do ziemi, w której następnie się ukorzeniają tworząc nowe rośliny. Na hektar wysadza się średnio 40 000 sadzonek. Czytaj dalej…