Dwie największe korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych

Od kiedy w listopadzie przez media przetoczyła się fala artykułów na temat możliwego blackoutu (awarii zasilania na dużym obszarze), inwestorzy częściej niż do tej pory interesowali się instalacjami fotowoltaicznymi. Przecież samowystarczalność energetyczna jest kolosalną zaletą takiej instalacji, prawda? Otóż… niestety nie każdej i nie zawsze. Ale to nie powód, by z paneli fotowoltaicznych zrezygnować.

Sponsorem niniejszego artykułu jest https://hymon.pl

Fotowoltaika na blackout

Blackout to najpoważniejszy rodzaj awarii zasilania i w dużym skrócie można powiedzieć, że to po prostu jego całkowity lub częściowy brak na danym obszarze. Jego skutkiem w naszych domach jest oczywiście brak możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Część z nich, jak oświetlenie, ma mniej istotne znaczenie. Inne, jak kotły centralnego ogrzewania i pompy do wody, są nam niezbędne do komfortowego funkcjonowania. Co więcej, brak prądu przez dłuższy okres w środku zimy, będący przyczyną braku ogrzewania, może spowodować poważne awarie i koszty, gdy dom zamarznie, a wraz z nim rurki z wodą w ścianach i podłodze. 

Czytaj dalej…

Co to są roboty ziemne i jaki zakres prac obejmują?

Zorganizowanie terenu pod każdą budowę rozpoczyna się pracami ziemnymi. Polegają one na przygotowaniu podłoża pod przyszłe podwaliny obiektu. Dzięki robotom ziemnym prowadzonym przed rozpoczęciem budowy, mamy gwarancję uzyskania równego terenu, który będzie miał wpływ na postęp dalszych prac budowlanych. Na czym one dokładnie polegają i co wchodzi w ich zakres?

Jakie maszyny wykorzystuje się w robotach ziemnych?

Do wykonania robót ziemnych używa się najczęściej ciężkich maszyn. Chodzi tutaj o koparki, spychacze, koparko-ładowarki, walce, zagęszczarki gruntu i inny sprzęt. Są to maszyny ułatwiające oczyszczanie terenu z gruzu, kamieni czy innych pozostałości po wcześniejszych obiektach. Wypożyczalnie najczęściej oferują wynajem sprzętu budowlanego wraz z obsługą doświadczonego operatora.

Czytaj dalej…

Czym jest ulga termomodernizacyjna i jakie daje korzyści przy instalowaniu fotowoltaiki?

Rozliczając podatek dochodowy za upływający rok, każdy Polak ma możliwość skorzystania z różnych ulg. Wszystkim właścicielom instalacji fotowoltaicznych przypominamy, iż mają prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Daje ona szanse na odpisanie od dochodu wszystkich kosztów zakupu i montażu paneli solarnych i innych elementów zasilających gospodarstwo domowe lub rolne.

Koszty fotowoltaiki a ulga termomodernizacyjna

Urzędy skarbowe kierują rozliczenia do podatników, którzy nie prowadzą własnych przedsiębiorstw. Brak naszej reakcji sprawi, że dokumenty rozliczeniowe zostaną zatwierdzone w sposób automatyczny. Jeśli zależy nam na odliczeniu domowych paneli fotowoltaicznych od naszego podatku, musimy koniecznie zalogować się na właściwej stronie i uzupełnić dane należące do całości rozliczenia.

Czytaj dalej…

Program „Czyste Powietrze” – wybierz ekologiczny kocioł gazowy najwyższej jakości

Wymiana starych, mało efektywnych pieców na nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak kotły gazowe kondensacyjne, to najlepszy sposób na zagwarantowanie domownikom komfortu cieplnego, obniżenie rachunków za ogrzewanie i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w atmosferze. Warto więc zrobić to jeszcze jesienią, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i przy wsparciu finansowym z programu Czyste Powietrze 2021.

Czytaj dalej…

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Akumulator kwasowo-ołowiowy to rodzaj akumulatora energii elektrycznej z elektrodami wykonanymi z ołowiu i tlenku ołowiu oraz kwaśnego elektrolitu (roztwór kwasu siarkowego i wody). Historycznie jest to pierwszy rodzaj baterii dających się ładować, wymyślony w 1859 roku. Jednym z jego pierwszych zastosowań było oświetlenie wagonów kolejowych podczas postoju pociągu na stacji.

Stosowany przede wszystkim w motoryzacji jako źródło energii dla samochodowego rozrusznika i innych urządzeń elektrycznych w samochodzie, często stosowany jest również jako rezerwowe źródło zasilania dla urządzeń stacjonarnych. Kiedy 15 lat temu pisałem po raz pierwszy ten artykuł, akumulatory tego typu były najpopularniejsze w wymienionych zastosowaniach. Dziś powoli się to już zmienia ze względu na bardzo szybki rozwój akumulatorów litowo-jonowych.

Czytaj dalej…