Program „Czyste Powietrze” – wybierz ekologiczny kocioł gazowy najwyższej jakości

Wymiana starych, mało efektywnych pieców na nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak kotły gazowe kondensacyjne, to najlepszy sposób na zagwarantowanie domownikom komfortu cieplnego, obniżenie rachunków za ogrzewanie i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w atmosferze. Warto więc zrobić to jeszcze jesienią, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i przy wsparciu finansowym z programu Czyste Powietrze 2021.

Program „Czyste powietrze” – na czym polega?

Program „Czyste Powietrze” to system dofinansowania wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na wysoko wydajne urządzenia, spełniające najwyższe normy ekologiczne. Zastępowanie tzw. kopciuchów przez nowoczesne rozwiązania, takie jak kotły gazowe jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków, a także polepszenie jakości powietrza, poprzez zmniejszenie emisji CO2 i szkodliwych dla zdrowia pyłów. Osoby, które zdecydują się na wymianę źródła ciepła i spełnią określone w programie kryteria, mogą uzyskać zwrot znacznej części inwestycji. W przypadku kotłów kondensacyjnych może on wynieść aż do 60% i oznaczać kwotę nawet 9000 złotych. 

Kotły gazowe marki Ariston spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”

Jak dostać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”? 

Dofinansowanie „Czyste Powietrze” przeznaczone jest dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych, wydzielonych w domach jednorodzinnych i posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Mowa więc o budynkach już istniejących, których posiadacze chcą wymienić urządzenie grzewcze na nowe, bardziej ekologiczne. Drugim kryterium jest dochód – z dofinansowania na poziomie podstawowym mogą skorzystać osoby, o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 000 zł. Jeżeli inwestor spełnia te warunki, może złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez platformę elektroniczną lub w tradycyjnej, papierowej formie. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym do końca 2027 roku.

Kondensacyjne kotły gazowe do programu „Czyste Powietrze”

Ogrzewanie gazowe uznawane jest za jeden z najbardziej efektywnych, ekonomicznych i ekologicznych systemów grzewczych, dlatego też kotły kondensacyjne coraz częściej zastępują stare, mało wydajne i nieprzyjazne środowisku naturalnemu źródła ciepła. Możliwość uzyskania wysokiej dotacji na ich zakup oraz wymianę to dodatkowy argument, za wyborem takich właśnie urządzeń. Co istotne, technologia działania kotłów kondensacyjnych sprawia, że wszystkie dostępne na rynku modele klasyfikują się do otrzymania dotacji. Warto jednak decyzję podjąć świadomie i postawić na urządzenie, które zaoferuje coś więcej niż podstawowe minimum. Dobrym przykładem są tutaj kotły gazowe do programu Czyste Powietrze marki Ariston, gwarantujące nie tylko maksymalną wydajność i energooszczędność, ale także szereg dodatkowych funkcji, zwiększających komfort ich użytkowania. Analiza warunków środowiskowych i automatyczne dostosowywanie na ich podstawie temperatury w domu, samodzielne regulowanie jakości mieszanki gazu dla lepszej efektywności, a także możliwość zdalnego sterowania przy pomocy aplikacji to tylko niektóre atuty modeli ALTEAS, GENUS. Decydując się na wybór kotła kondensacyjnego wysokiej klasy można mieć pewność, że inwestycja będzie bardzo opłacalna, a dotacja wykorzystana zostanie w najlepszy możliwy sposób.

Kondensacyjne kotły gazowe wysokiej jakości.

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa, która ułatwia podjęcie decyzji o pożegnaniu starego pieca i zastąpieniu go bardziej nowoczesnym, funkcjonalnym i ekologicznym źródłem ciepła. Warto więc wykorzystać okazję i dotację potraktować nie tylko jako sposób na zmniejszenie wydatków, ale także jako szansę na zakup kotła kondensacyjnego o lepszych parametrach, gwarantującego mniej kosztowną eksploatację i łatwiejszą obsługę.

Więcej informacji na temat produktów Ariston, pozwalających na skorzystanie z programu „Czyste Powietrze” na stronie https://www.ariston.com/pl-pl/.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Akumulator kwasowo-ołowiowy to rodzaj akumulatora energii elektrycznej z elektrodami wykonanymi z ołowiu i tlenku ołowiu oraz kwaśnego elektrolitu (roztwór kwasu siarkowego i wody). Historycznie jest to pierwszy rodzaj baterii dających się ładować, wymyślony w 1859 roku. Jednym z jego pierwszych zastosowań było oświetlenie wagonów kolejowych podczas postoju pociągu na stacji.

Stosowany przede wszystkim w motoryzacji jako źródło energii dla samochodowego rozrusznika i innych urządzeń elektrycznych w samochodzie, często stosowany jest również jako rezerwowe źródło zasilania dla urządzeń stacjonarnych. Kiedy 15 lat temu pisałem po raz pierwszy ten artykuł, akumulatory tego typu były najpopularniejsze w wymienionych zastosowaniach. Dziś powoli się to już zmienia ze względu na bardzo szybki rozwój akumulatorów litowo-jonowych.

Czytaj dalej…

Pompy ciepła – energia z wnętrza Ziemi dla Ciebie

Ujarzmij otaczającą Cię energię natury i wydobądź z niej ciepło, które ogrzeje Twój dom! Pompa ciepła niesie korzyści, wykraczające poza kwestie finansowe.

Czym jest pompa ciepła? Przede wszystkim to urządzenie, które w chłodniejszych miesiącach sprawi, że dom zostanie w sposób ekologicznie ogrzany i stanie się bardziej przytulny. Z kolei latem zadba, aby upały tak nie doskwierały, wprowadzając do domu przyjemne, chłodne powietrze. Część osób może zdziwić fakt, że mechanizmy stosowane w pompach ciepła przypominają te z lodówek. Zasada ich działania jest niemal identyczna. W przypadku urządzenia grzewczego wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej, aby je napędzić. Technologia nieco różni się w zależności od źródła pozyskiwania ciepła, a są ich trzy rodzaje: grunt, woda i powietrze.

Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dowiesz się jakie korzyści daje pompa ciepła, jakie możesz otrzymać dofinansowanie na jej zakup, a także, dlaczego warto łączyć ją z fotowoltaiką. Zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła – korzyści

Urządzenia wykorzystujące siły natury, dobrze sprawdzają się w domach i zakładach pracy. Odpowiednio dobrana pompa ciepła to atrakcyjne rozwiązanie pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Obsługa jest bardzo łatwa, a sprzęt nie wymaga Twojej uwagi, co przekłada się na komfort użytkowania.

Pompa ciepła – to się opłaca! Zobacz dlaczego:

 • zapewnia niższe koszty eksploatacji niż kotły gazowe. W przypadku powietrznej pompy będzie to rozwiązanie tańsze od 35% do 45%, a przy modelach gruntowych nawet o 50%;
 • urządzenie przede wszystkim ogrzewa pomieszczenie, ale może je także chłodzić;
 • 95% użytkowników jest zadowolonych i nie chciałoby wrócić do poprzedniego systemu grzewczego;
 • inwestycja jest tańsza (całościowo) niż zakup kotła na paliwo stałe. W budynku powstałym z myślą o OZE można ograniczyć koszty budowy, rezygnując z instalacji gazowej, kotłowi, magazynu opału czy komina;
 • sprzęt działa w najwyższej klasie energetycznej A+++;
 • obniża emisję CO2, gazów cieplarnianych i nie emituje szkodliwych spalin;
 • działa przez 50-80 lat.

Decydując się na pompę ciepła, oszczędzasz czas i pieniądze. Urządzenie pozyskuje energię z natury i nie wymaga dużych nakładów pracy. Zyskujesz kilkadziesiąt godzin w roku, które musiałeś przeznaczyć na sprzątanie kotła, usuwanie popiołu po procesie spalania, a także przygotowania opału. W ten sposób zbędny staje się magazyn na paliwo, a wolną przestrzeń może posłużyć jako składzik na narzędzia lub spiżarnia.

Pompa ciepła – dofinansowanie 2021

Pompa ciepła to urządzenie, które jest Odnawialnym Źródłem Energii. Współczesne trendy ekologiczne podyktowane zmianami klimatu sprawiły, że wiele państw mocno zaangażowało się w redukcję emisji CO2. W ramach Porozumienia Paryskiego pojawiło się wiele deklaracji z terminami realizacji do 2030 i 2050 roku. W efekcie na całym świecie, również w Polsce, powstały różne formy wsparcia instalacji OZE.

W naszym kraju można uzyskać dofinansowanie pompy ciepła od 30% do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na gruntową pompę ciepła będzie to od 13.500 zł do 40.500 zł, a powietrzną od 9.000 do 27.000 zł.

Pompa ciepła a fotowoltaika – najlepsze połączenie!

Odnawialne Źródła Energii to rozwiązania, które niosą korzyści zarówno dla portfela, jak i naszego domu, którym jest Ziemia. Łączenie technologii sprawia, że gospodarstwo domowe może być jeszcze tańsze w eksploatacji i bardziej przyjazne dla środowiska.

Od czego zależą koszty eksploatacyjne pompy ciepła?

Kompaktowe urządzenie grzewcze zajmuje mało miejsca i można je zainstalować w piwnicy lub garażu. Sprzęt napędzany jest przy użyciu energii elektrycznej, co wpływa na ogólne koszty gospodarstwa domowego.

Indywidualne wydatki związane z ogrzewaniem pompą ciepła zależ od kilku czynników:

 • Rodzaj pompy – do wyboru są trzy rodzaje (wodna, powietrzna i gruntowa), które różnią się wydajnością i sposobem pozyskiwania energii cieplnej;
 • Powierzchnia grzewcza nieruchomości – im większy budynek, tym więcej mocy potrzeba do jego ogrzania, a to wpływa na koszty instalacji grzewczej;
 • Zapotrzebowanie na ciepło – termoizolacja obiektu to ważny element, który wpływa na szybkość nagrzewania i zdolność domu do zatrzymania ciepłą wewnątrz;
 • Moc urządzenia – najłatwiej obliczyć ją ze wzoru: suma powierzchni grzewczej x zapotrzebowanie na energię cieplną. Przeciętny budynek mieszkalny potrzebuje ok. 50 W/m²
 • Ciepła woda użytkowa – przyjmuje się, że średnie dzienne zużycie wody na domownika to 50 litrów. Do podgrzania takiej ilości potrzeba 0,25 kW mocy pompy ciepła. Wartość tą trzeba przemnożyć przez liczbę mieszkańców i uwzględnić przy wyborze sprzętu;
 • Cena energii elektrycznej – liczba dostępnych taryf wpływa na koszty eksploatacyjne pompy ciepła. Średnio 1 kWh to wydatek 0,56 zł. Do kosztów należy doliczyć opłatę sieciową i abonamentową;
 • Optymalna temperatura – im cieplej, tym wyższe koszty użytkowania instalacji grzewczej;

PRZYKŁAD:

Założenia:

 • Zapotrzebowanie wyliczono dla 130 m² domu: suma powierzchni x zapotrzebowanie 50 W/m²;
 • 3-osobowa rodzina, zużywająca 50 litrów /os. każdego dnia – temperatury wody 45°C;
 • Koszt 1 kWh – 0,56 zł

Szacowane zapotrzebowanie na energię grzewczą w roku wynosi 6 500 kWh.

Roczne zapotrzebowanie na CWU (ciepła woda użytkowa) to 2 853 kWh/rok.

Suma zapotrzebowania na energię grzewczą: 9 353 kWh/rok.

Pompa ciepłą pobierze 2 543 kWh/rok – pozostałą wartość 6 810 kWh/rok pobierze z gruntu. Koszty ogrzewania domu to: 2 543 x 0,56 zł = 1 424 zł. Do niniejszej wartości należy doliczyć opłatę abonamentową i sieciową.

Jak obniżyć koszty ogrzewania domu wynikające z eksploatacji pompy ciepła? Poprzez instalację fotowoltaiki! Twoje urządzenie grzewcze potrzebuje do działania energii elektrycznej. Możesz ją dostarczyć z sieci, za co będzie trzeba dodatkowo zapłacić albo z własnej minielektrowni. Instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje prąd, który pokryje zapotrzebowanie nie tylko pompy ciepła, ale całego gospodarstwa domowego. Możesz przy tym obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to przede wszystkim korzyści finansowe. Twoje rachunki za ogrzewanie spadną do zera, a niewielkie opłaty za prąd pomogą Ci zaoszczędzić kilka tysięcy złotych w skali roku. Ponadto, oba rozwiązania się ekologiczne, co sprawia, że dzięki Tobie spadnie ilość emitowanego CO2 do atmosfery. Korzyści dla portfela i środowiska.

Energia ze słońca – kilka słów o tym, dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę

Panele PV to rozwiązanie, które może obniżyć rachunki za prąd o 90% i pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Jest to rozwiązanie ekologiczne, nieemitujące CO2, ani pyłów zawieszonych – pochodnych procesu spalania. Inwestycja zwraca się w 5-6 lat, a żywotność instalacji to ok. 25-30 lat. Optymalnie dopasowana fotowoltaika w pełni zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego. Solary są objęte dofinansowaniem w ramach Programu „Mój Prąd”, co przekłada się w na wsparcie do 3 000 zł.

Ogranicz opłaty i emisję CO2 z OZE – to się opłaca!

Koszty eksploatacji pompy ciepła to – zgodnie z wcześniejszym przykładem – 1424 zł. Fotowoltaika obniży je i pozostałe wydatki za prąd nawet o 90%. Oznacza to, że roczny koszt użytkowania pompy ciepła spada do 1424 x 10% = 142,4 zł / 12 miesięcy = 11,87 zł. Niespełna 12 zł, to miesięczny wydatek na utrzymanie systemu grzewczego całego domu

W porównaniu z wahaniami cen na rynku gazu, paliw kopalnych czy surowców opałowych jak np. drewno, połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest niemal bezkosztowe w kwestii eksploatacji. Warto podkreślić, że nie trzeba myśleć o zakupach paliwa i znika też kwestia „serwisu”, polegającego na sprzątaniu, podkładaniu do kotła i utylizacji resztek z procesu spalania.

Energia z wnętrza Ziemii i z promieni słonecznych dla Ciebie

W serialu animowanym pt.: „Kapitan Planeta i planetarianie”, magiczne pierścienie przywoływały tytułowego bohatera, który chronił środowisko naturalne przed różnymi zagrożeniami. Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej dalekosiężnych proekologicznych animacji, której tematem przewodnim jest troska o naturę. Obecna technologia sprawia, że niemal każdy może zostać Kapitanem Planetą. O ile kreskówkowa kreacja nie przemawia do wszystkich, o tyle duże korzyści finansowe, komfort i ekologia już tak.

Masz możliwość zasilenia domu w czystą energię grzewczą i elektryczną przy użyciu Odnawialnych Źródeł Energii. Korzystasz z naturalnych i niewyczerpalnych zasobów planety oraz gwiazdy – Słońca. W ten sposób realnie wpływasz na poprawę środowiska naturalnego, które jest jedynym domem, który mamy. Warto o niego zadbać dla siebie i przyszłych pokoleń.

Zastanawiasz się nad własną pompą ciepła? Być może chcesz połączyć ją z fotowoltaiką, ale masz wątpliwości lub pytania? Porozmawiaj, zupełnie za darmo, z doświadczonymi pracownikami firmy fotowoltaicznej Atum Energy i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie. Przejdź na zieloną stronę mocy, a przy tym oszczędzaj każdego roku!

Wszystko co musisz wiedzieć o roletach zewnętrznych

Rolety zewnętrzne stają się coraz bardziej popularnym elementem wykończenia budynków, zarówno domków jednorodzinnych, jak i gmachów dostosowanych do użytku publicznego. Jednak, gdy przychodzi ten moment, że chcielibyśmy wybrać jeden konkretny model, który będzie spełniał nasze oczekiwania i zaczynamy szukać rozwiązania dla siebie, okazuje się, że temat rolet zewnętrznych jest dość skomplikowany, a informacje, które można znaleźć w Internecie, niewystarczające. W tym artykule postaramy się wyjaśnić terminologię i rozwiązania, które są wykorzystywane przy produkcji i montażu rolet zewnętrznych i dlaczego warto takie rozwiązanie zastosować przy własnej realizacji.

W dzisiejszych czasach, projektując dom, coraz częstszą praktyką jest uwzględnianie montażu rolet zewnętrznych już na etapie prac koncepcyjnych. Nie trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Rolety zewnętrzne stanowią skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Stanowią przeszkodę dla włamywaczy, ale też pozytywnie wpływają na bilans energetyczny budynku, w którym zostaną zastosowane.

Close-up Of A Person’s Hand Using Remote To Open Window Shutter

Trochę terminologii

Jak w każdej branży, tak i w przypadku rolet zewnętrznych, funkcjonuje terminologia, która dla laika będzie zupełnie niezrozumiała, wyjaśnijmy więc kilka pojęć. 

 • Prowadnica – to pionowe listwy umieszczone po obu stronach wnęki.
 • Pancerz – listwy ułożone poziomo, to one stanowią zabezpieczenie okna lub drzwi.
 • Skrzynka – obudowa, we wnętrzu, której znajduje się mechanizm do sterowania pancerzem. Są różne rodzaje skrzynek, mogące zawierać jeden, bądź kilka pancerzy, lub też mechanizmy z moskitierą.
 • Zwijacz – urządzenie do ręcznego sterowania pancerzem.
 • Rygle anty wyważeniowe – mogą być automatyczne lub ręczne, stanowią zabezpieczenie w dolnej części pancerza, blokujące możliwość podniesienia pancerza od zewnątrz.
 • Pokrywa rewizyjna – stosuje się ją w niektórych typach rolet, jest to element ruchomej obudowy, który umożliwia dostanie się do mechanizmu umieszczonego w skrzynce.

Jakie są rodzaje?

Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

 • Rolety zewnętrzne typu Standard.
 • Rolety zewnętrzne nakładane.
 • Rolety zewnętrzne podtynkowe.

Rolety zewnętrzne typu Standard mogą być też nazywane natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. W tym modelu rolet skrzynkę montuje się na murze lub we wnęce okiennej, stąd też występująca często nazwa zamienna – rolety elewacyjne, ponieważ są one widoczne na elewacji. Zastosowanie tego rodzaju rolet można zaplanować na etapie projektu, ale też bez przeszkód można je zastosować w przypadku rolet budynków już istniejących. Minusem zastosowania tych rolet jest widoczność skrzynki, która może nie wyglądać atrakcyjnie na elewacji.  Wykorzystany w tym modelu montaż może również powodować szybsze zabrudzenia fasady. Plusem jest fakt, iż ten typ rolety można montować do istniejących już budynków, a montażem można zająć się samodzielnie.

Rolety zewnętrzne nakładane, to rodzaj rolet nakładanych na okno, i montowanych razem z nim we wnęce okiennej. Decyzję o wyborze tego rodzaju rolet należy podjąć na etapie projektu. Mogą one pozostać zupełnie niewidoczne, jeśli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – jak nazwa wskazuje decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas przygotowania projektu. Jest to spowodowane sposobem ich montażu. Są to rolety praktycznie niewidoczne, stanowiące wysoką ochronę cieplną i akustyczną.

Podsumowując

Wybierając rolety zewnętrzne warto dobrze się zastanowić i podjąć decyzję wcześniej, najlepiej już na etapie projektu. Jednym z ważnych czynników decydując się na zamontowanie rolet zewnętrznych jest ich przyjazność środowisku. Rolety znacznie zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, dzięki czemu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery. Jednak jedną z najistotniejszych zalet dla użytkowników jest fakt, iż pozwalają one zachować prywatność i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Panele fotowoltaiczne a nowe prawo od 2022

Statystyki przeprowadzone w 2021 roku pokazują, że rozwiązania fotowoltaiczne obecne są już w pół miliona gospodarstw domowych oraz obiektach gospodarczych. Z darmowego prądu korzystać chce coraz więcej osób. Zakłady energetyczne nie chcą pozostać obojętne na taki stan rzeczy. Za sprawą Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściciele systemów fotowoltaicznych muszą przygotować się na nowe zmiany dotyczące rozliczeń za korzystanie i przetwarzanie energii słonecznej.

Czytaj dalej…