Jak działa oczyszczacz powietrza?

Artykuł przygotowany w ramach współpracy reklamowej ze sklepem medmesklep.pl, w którym znajdziesz między innymi domowe oczyszczacze powietrza!

Gdy jakość powietrza za oknem znacząco spada, staramy się unikać wychodzenia na dwór i na pole, by nie narażać zdrowia. Ale oprócz tego warto rozważyć kupienie do domu oczyszczacza powietrza, aby podnieść jakość i czystość domowego powietrza.

Domowy oczyszczacz powietrza działa poprzez zasysanie powietrza z pomieszczenia i przepuszczanie go przez szereg filtrów, które wychwytują lub neutralizują zanieczyszczenia i alergeny. Istnieje kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza, z których każdy wykorzystuje inne metody oczyszczania powietrza. Niektóre metody znacznie wykraczają poza to, co moglibyśmy uznać za filtr.

Czytaj dalej…

Pompa ciepła – 3 fakty, które musisz znać

Pompa ciepła to tanie w eksploatacji źródło ciepła z gwarancją wieloletniej niezawodności. Mimo że jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, zainteresowanie urządzeniem stale rośnie. Pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny budzi jednak kontrowersje. Najczęściej pojawiające się wątpliwości mają bezpośredni związek z efektywnością pompy ciepła, współpracą urządzenia z systemami grzewczymi i zasadami jego doboru. Poznaj 3 istotne fakty i sprawdź, czy masz się czego obawiać. 

1. Efektywność pompy ciepła – współczynnik COP i SCOP

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło geotermalne lub ciepło powietrza, należące do grupy odnawialnych źródeł energii i stanowi jedno z najefektywniejszych znanych obecnie rozwiązań grzewczych. Na wydajność konkretnego urządzenia w momencie pracy wskazuje COP – współczynnik wydajności (ang. coefficient of performance), oznaczający, ile ciepła zostało wyprodukowane przez pompę przy określonym nakładzie energii elektrycznej. Im wyższa jest wartość współczynnika COP, tym większa wydajność urządzenia grzewczego. 

Czytaj dalej…

Trzy proste metody na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Energia odnawialna to źródła energii, które ze względu na sposób funkcjonowania nie ulegną wyczerpaniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Dotyczy to na przykład energii słonecznej docierającej do powierzchni globu, ale także energii wiatrowej czy energii spadku wody.

W zasadzie wszystkie te metody są bezpośrednio lub pośrednio zasilane przez słońce. Ruch powietrza na globie również jest efektem działania słońca. Słońce odparowuje wodę z oceanów, a ruch powietrza przenosi parę wodną nad góry, gdzie się skrapla i zasila rzeki.

Czytaj dalej…

Nie daj się nabrać! Oszuści wykorzystują kryzys energetyczny!

W dzisiejszym materiale pokażę Wam, jak ten aktualny kryzys energetyczny niektórzy próbują wykorzystać, żeby nas oszukać na pieniądze. Pokazują jakieś cudowne urządzenia, które mają nam oszczędzać pieniądze, pozwalać tanio ogrzać dom, niemalże za darmo, które to jednak nie mają prawa działać, tak jak oni obiecują.

Nagrywam na YouTube i oglądam sporo YouTube i pojawią mi się tam czasem reklamy. Widziałem np. reklamę fantastycznego drona polskiej produkcji. Superdron za niecałe tam 500 zł, przeceniony z 1000, dający te same możliwości, co dron za kilka tysięcy złotych innej firmy, tylko dlatego, że powstał przy udziale 2 polskich inżynierów, którzy wcześniej pracowali dla tamtej dużej firmy. Piękna, długa reklama z takimi napisami na fioletowym tle.

Potem oglądałem film, który demaskował tego drona i demaskował tę reklamę, a potem zobaczyłem tę reklamę, którą właśnie chciałem Wam pokazać. Oczywiście, żeby wszystko było w zgodzie z prawem autorskim, odnośnik do tej reklamy znajdziecie tutaj. Cytaty w poniższym materiale pochodzą z tego właśnie filmu.

Czytaj dalej…

Blok ogrzewany za darmo prądem ze słońca

Ciekawy artykuł czytałem ostatnio w serwisie fakt.pl, omawiający dość ciekawą instalację na jednym z bloków w Szczytnie. Moją szczególną uwagę zwróciły trzy aspekty.

Pierwszym, co zwróciło moją uwagę, jest ogrzewanie bloku mieszkalnego o powierzchni ponad 2 000 m² pompami ciepła. Pompy ciepła to urządzenia, które działają niczym lodówka albo klimatyzator, tylko na odwrót — pobierają ciepło z gruntu lub powietrza i oddają je do pomieszczeń. Do 2013 roku budynek oddawano ciepłem z kotłowni, płacąc za to ok. 100 000 PLN rocznie. W 2013 zamontowano pompy ciepła o mocy 120 kW oraz panele fotowoltaiczne o mocy niecałych 40 kWp na dachu budynku. Ówczesna instalacja miała służyć wyłącznie do celów grzewczych, a ciepłą wodę użytkową przygotowywano w kotłach gazowych. W tym układzie prąd do pomp ciepła kosztował ok. 42 000 PLN rocznie

W 2017 roku zamontowano próżniowe kolektory słoneczne i wyrzucono piecyki gazowe co przyniosło dalsze oszczędności.

Czytaj dalej…