Blok ogrzewany za darmo prądem ze słońca

Ciekawy artykuł czytałem ostatnio w serwisie fakt.pl, omawiający dość ciekawą instalację na jednym z bloków w Szczytnie. Moją szczególną uwagę zwróciły trzy aspekty.

Pierwszym, co zwróciło moją uwagę, jest ogrzewanie bloku mieszkalnego o powierzchni ponad 2 000 m² pompami ciepła. Pompy ciepła to urządzenia, które działają niczym lodówka albo klimatyzator, tylko na odwrót — pobierają ciepło z gruntu lub powietrza i oddają je do pomieszczeń. Do 2013 roku budynek oddawano ciepłem z kotłowni, płacąc za to ok. 100 000 PLN rocznie. W 2013 zamontowano pompy ciepła o mocy 120 kW oraz panele fotowoltaiczne o mocy niecałych 40 kWp na dachu budynku. Ówczesna instalacja miała służyć wyłącznie do celów grzewczych, a ciepłą wodę użytkową przygotowywano w kotłach gazowych. W tym układzie prąd do pomp ciepła kosztował ok. 42 000 PLN rocznie

W 2017 roku zamontowano próżniowe kolektory słoneczne i wyrzucono piecyki gazowe co przyniosło dalsze oszczędności.

Czytaj dalej…

Jak urządzić salon z wyjściem na taras?

Salon z wyjściem na taras to jedno z najciekawszych rozwiązań architektonicznych w domach jednorodzinnych. Naturalne przedłużenie pomieszczenia zachęca, by spędzać czas na otwartej przestrzeni – możesz pić kawę podziwiając ogród w deszczu przez wielkie przeszklone drzwi, a kiedy wyjdzie słońce, usiąść przy stoliku na zewnątrz. Takie miejsce będzie również idealne do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i z rodziną. Przeczytaj nasze porady i sprawdź, w jaki sposób zaaranżować wyjątkowy salon z wyjściem na taras.

Salon z wyjściem na taras – jak ciekawie zaaranżować przestrzeń?

Urządzając salon z wyjściem na taras, szczególną uwagę warto zwrócić na odpowiednio wyeksponowane, tarasowe drzwi. Powinny być one wizytówką całej aranżacji – pięknie prezentować się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Najlepiej zainwestować w duże, przeszklone drzwi. W żadnym wypadku nie powinniśmy chować ich za długimi zasłonami i firanami. Otwarty widok na zieleń w ogrodzie może stanowić znacznie większą ozdobę niż najpiękniejszy nawet obraz. Jednocześnie pozostawiając drzwi tarasowe niezasłonięte, wpuszczasz do pomieszczenia światło, co powoduje, że pomieszczenie jest jasne i wydaje się być optycznie powiększone. Docenisz to w szczególności w ponure dni. Z zasłon lub rolet warto korzystać jedynie przy największych upałach, gdy padające promienie są zbyt intensywne.

Podłoga w salonie z wyjściem na taras

Kolejną bardzo istotną kwestią w salonie z wyjściem na taras jest odpowiednia podłoga. Powinna ona nie tylko estetycznie się prezentować, ale i być łatwa w czyszczeniu i przede wszystkim bardzo wytrzymała. Może zdarzyć się, że będziesz potrzebować wielokrotnie przenosić ciężkie meble czy komplety na taras, co może spowodować ścieranie się paneli. Z tego powodu powinieneś wybierać rozwiązania o lepszych parametrach (grubość co najmniej 10-12 mm, klasa ścieralności AC5, klasa użyteczności 33. Oczywiście zawsze warto uwzględniać również własne preferencje estetyczne – wybrać ładny odcień i obejrzeć dokładnie strukturę drewna. To sprawi, że salon rzeczywiście będzie wizytówką Twojego domu.

Ciekawe meble do salonu z wyjściem na taras

Meble w salonie z wyjściem na salon powinny być przede wszystkim odporne na zabrudzenia – dotyczy to zwłaszcza tych ułożonych w pobliżu drzwi. Domownicy wchodząc i wychodząc mogą nanosić kurz, przenosić meble, jedzenie czy sprzęty. Dobrym rozwiązaniem będą z całą pewnością tkaniny obiciowe, które łatwo się czyszczą.

Jeżeli chodzi o wystrój wnętrza, to wybór rozwiązań jest wprost nieograniczony. Z powodzeniem możesz postawić na styl, który najbardziej Ci się podoba. Warto pamiętać jedynie o tym, by pozostawić nieco wolnej przestrzeni w pobliżu wyjścia na taras – tak aby nie bać się, że jakieś sprzęty zostaną zalane, gdy otworzysz drzwi podczas deszczu lub będą zawadzać przy szykowaniu grilla.

Warto pomyśleć o zakupie mebli, które sprawdzą się zarówno wewnątrz salonu, jak i mogą być bez przeszkód wyciągnięte na zewnątrz. Mogą to być na przykład lekkie, wiklinowe fotele, Vidaxl krzesła, czy niewielkie stoliki kawowe. Dobrym pomysłem będzie również zakup ciekawych dodatków, które sprawią, że całość aranżacji wewnątrz i na zewnątrz pozostanie spójna. W tej roli sprawdzą się na przykład dekoracyjne poduszki, doniczki lub lampiony.

Dwie największe korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych

Od kiedy w listopadzie przez media przetoczyła się fala artykułów na temat możliwego blackoutu (awarii zasilania na dużym obszarze), inwestorzy częściej niż do tej pory interesowali się instalacjami fotowoltaicznymi. Przecież samowystarczalność energetyczna jest kolosalną zaletą takiej instalacji, prawda? Otóż… niestety nie każdej i nie zawsze. Ale to nie powód, by z paneli fotowoltaicznych zrezygnować.

Sponsorem niniejszego artykułu jest https://hymon.pl

Fotowoltaika na blackout

Blackout to najpoważniejszy rodzaj awarii zasilania i w dużym skrócie można powiedzieć, że to po prostu jego całkowity lub częściowy brak na danym obszarze. Jego skutkiem w naszych domach jest oczywiście brak możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Część z nich, jak oświetlenie, ma mniej istotne znaczenie. Inne, jak kotły centralnego ogrzewania i pompy do wody, są nam niezbędne do komfortowego funkcjonowania. Co więcej, brak prądu przez dłuższy okres w środku zimy, będący przyczyną braku ogrzewania, może spowodować poważne awarie i koszty, gdy dom zamarznie, a wraz z nim rurki z wodą w ścianach i podłodze. 

Czytaj dalej…

Co to są roboty ziemne i jaki zakres prac obejmują?

Zorganizowanie terenu pod każdą budowę rozpoczyna się pracami ziemnymi. Polegają one na przygotowaniu podłoża pod przyszłe podwaliny obiektu. Dzięki robotom ziemnym prowadzonym przed rozpoczęciem budowy, mamy gwarancję uzyskania równego terenu, który będzie miał wpływ na postęp dalszych prac budowlanych. Na czym one dokładnie polegają i co wchodzi w ich zakres?

Jakie maszyny wykorzystuje się w robotach ziemnych?

Do wykonania robót ziemnych używa się najczęściej ciężkich maszyn. Chodzi tutaj o koparki, spychacze, koparko-ładowarki, walce, zagęszczarki gruntu i inny sprzęt. Są to maszyny ułatwiające oczyszczanie terenu z gruzu, kamieni czy innych pozostałości po wcześniejszych obiektach. Wypożyczalnie najczęściej oferują wynajem sprzętu budowlanego wraz z obsługą doświadczonego operatora.

Czytaj dalej…

Czym jest ulga termomodernizacyjna i jakie daje korzyści przy instalowaniu fotowoltaiki?

Rozliczając podatek dochodowy za upływający rok, każdy Polak ma możliwość skorzystania z różnych ulg. Wszystkim właścicielom instalacji fotowoltaicznych przypominamy, iż mają prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Daje ona szanse na odpisanie od dochodu wszystkich kosztów zakupu i montażu paneli solarnych i innych elementów zasilających gospodarstwo domowe lub rolne.

Koszty fotowoltaiki a ulga termomodernizacyjna

Urzędy skarbowe kierują rozliczenia do podatników, którzy nie prowadzą własnych przedsiębiorstw. Brak naszej reakcji sprawi, że dokumenty rozliczeniowe zostaną zatwierdzone w sposób automatyczny. Jeśli zależy nam na odliczeniu domowych paneli fotowoltaicznych od naszego podatku, musimy koniecznie zalogować się na właściwej stronie i uzupełnić dane należące do całości rozliczenia.

Czytaj dalej…