Samochody hybrydowe i elektryczne jako magazyn prądu dla sieci

Pod jednym z poprzednich wpisów (o produkcji energii z OZE w Niemczech) rozpoczęła się dyskusja na temat wpływu odnawialnych źródeł energii na system elektroenergetyczny. Wpływ ten jest negatywny, bo najpopularniejsze źródła OZE — elektrownie wiatrowe i słoneczne — nie dają się uruchomić w dowolnym momencie. Oznacza to, że w systemie muszą funkcjonować (lub oczekiwać na uruchomienie) inne źródła, które w razie spadku produkcji z OZE przejmą na siebie obciążenie. Czytaj dalej…

Elektryczny Fiat 126 BIS

Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, mam względem nich dość dziwne odczucia. Z jednej strony fascynują mnie niesamowicie ze względu na to, jak bardzo podnoszą jakość transportu w stosunku do tradycyjnych napędów spalinowych (uwzględniając ich oddziaływanie na środowisko). Z drugiej strony, świadom jestem ich wszystkich ograniczeń, czyli przede wszystkim wyższych kosztów wytworzenia, ograniczeń zasięgu, długo trwającego ładowania.

Będąc jednocześnie fanem rozwiązań do-it-yourself (zrób-to-sam) z wielkim zainteresowaniem obejrzałem materiały o elektrycznym napędzie zamontowanym w Fiacie 126 BIS. Czytaj dalej…

Ogrzewanie dla pojazdów elektrycznych

Lekko licząc przez 1/3 roku nasze samochody i pojazdy komunikacji miejskiej wymagają ogrzewania. Łatwo jest je rozwiązać w pojazdach z napędem spalinowym (odzyskując ciepło z chłodzenia silnika, albo z pomocą dodatkowego palnika, w formie ogrzewania postojowego), ale w pojazdach z napędem elektrycznym jest to już nie trywialne.

Z wyjątkiem, rzecz jasna, pociągów, tramwajów i trolejbusów zasilanych pantografem z sieci. Tam wystarczy elektryczny grzejnik, do którego prąd zostanie pobrany z sieci właśnie. Dlatego o tych pojazdach w tym artykule pisać nie będę.

W pojazdach, które prąd wożą ze sobą pod postacią akumulatorów (mam na myśli np. samochody elektryczne), sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Czytaj dalej…

Opłacalność zakupu auta elektrycznego wg Money.pl

Wczoraj wpadłem na artykuł w portalu money.pl odnośnie opłacalności zakupu samochodów elektrycznych (czy raczej jej braku). Pojazdom elektrycznym poświęciłem już tu na łamach bloga trochę uwagi i pomyślałem, że warto się tematowi przyjrzeć bliżej. Tym bardziej, że dotyczył także opłacalności pod względem wpływu na środowisko.

Autor tekstu słusznie punktuje, że sprawność silnika spalinowego jest rzędu 33%, a elektrycznego — rzędu 90%. To prawda, choć to tylko część prawdy. Bo przecież istotna jest raczej sprawność całego napędu. A tu musimy uwzględnić np. straty energii na wszelkich przekładniach, napęd urządzeń pomocniczych, ale także na sprawność magazynowania energii w pojeździe. Czytaj dalej…

Gdzie ładować samochody elektryczne?

Autorem niniejszego wpisu jest Bartosz Nowiński, administrator serwisu ecomoto.info.

Mapa prywatnych punktów ładowania EV w Polsce Ecomoto.info

Serdecznie informujemy, iż został uruchomiony serwis – Ecomoto.info – umożliwiający dzielenie się „prądem” z posiadaczami pojazdów elektrycznych, podróżującymi po Polsce.

Idea serwisu to stworzyć bazę osób, instytucji i firm, deklarujących pomoc przy ładowaniu użytkownikom samochodów elektrycznych.

Ładowanie samochodu elektrycznego to dzisiaj niestety jeszcze nie to samo, co tankowanie benzyny i trwa przynajmniej kilka godzin. Stąd też apel do wszystkich, którzy mogą zaoferować dodatkowo: posiłek, nocleg, możliwość zrobienia zakupów czy inne formy spędzenia czasu w trakcie oczekiwania na doładowanie pojazdu. Aby dodać własny punkt ładowania na mapie wystarczy się zarejestrować.

Obecnie w bazie znajdują się 23 punkty i są to głównie posesje prywatne, których użytkownicy deklarują pomoc przy podładowaniu auta.

Typowy zasięg takiego samochodu to 100-300 kilometrów. Ładowanie trwa od 2 godzin do 6 godzin uwzględniając że ładuje się prądem trójfazowym. Chcąc pokonać trasę np. z Kielc do Poznania, ok. 370 km, kierowca musi przynajmniej raz zatrzymać się na podładowanie baterii. W takiej sytuacji dobrze jest wiedzieć dokładnie gdzie można się zatrzymać na ładowanie, a przy okazji „rozprostować kości” i np. coś przekąsić, co jest zalecane przy takich dłuższych trasach.

W przyszłości serwis ma oferować także możliwość wyszukiwania trasy z uwzględnieniem lokalizacji najbliższych punktów ładowania.