Produkcja biodiesla

Wyprodukowanie biodiesla z oleju roślinnego czy nawet zużytego oleju po smażeniu frytek jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. W Polsce można przez internet zamówić wszystkie potrzebne do tego urządzenia a następnie produkować to paliwo we własnym zakresie. Opisany w tym artykule reaktor można zakupić przez Allegro od producenta i głównego dystrybutora, firmy REMIX-OIL.

Aby wyprodukować biodiesel, potrzebne są następujące surowce: olej roślinny – nowy lub zużyty, metanol oraz NaOH lub KOH. Proces na mniejszą skalę można wykonywać ręcznie, do produkcji większych ilości przyda się odpowiednia aparatura. Poniższe zdjęcie przedstawia reaktor o pojemności 1000 litrów.

Reaktor do produkcja biodiesla

Pierwszym krokiem jest określenie kwasowości oleju roślinnego, który zamierzamy przetworzyć. Jest ona różna w zależności od partii produkcyjnej, a także od tego, czy olej jest świeży czy przepracowany.

Test kwasowości oleju

W zależności od otrzymanego wyniku należy zastosować różną ilość wodorotlenku sodu / potasu (w prezentowanym urządzeniu stosuje się wodorotlenek potasu, w wielu recepturach opublikowanych w internecie mowa o wodorotlenku sodu). Do wyprodukowania 1 000 litrów biodiesla potrzeba 1 000 litrów oleju roślinnego, 150 l metanolu oraz ok. 22 kg KOH.

W tym momencie produkcja paliwa w urządzeniu jest bezobsługowa, najpierw następuje mieszanie składników, które trwa godzinę (czas mieszania jest kontrolowany przez elektroniczny układ). Później należy urządzenie pozostawić przynajmniej na noc w spokoju (najlepiej na 16-20 godzin, im dłużej, tym wyższa jakoś paliwa), przez ten czas nastąpi oddzielenie od paliwa gliceryny, którą rano należy odprowadzić do zbiornika. Z 1 000 litrów oleju roślinnego otrzymuje się 200 kg gliceryny, którą można sprzedawać po 1 zł/kg.

W tym momencie należy jeszcze otrzymane paliwo oczyścić poprzez pranie wodą z dodatkiem odpowiedniego środka chemicznego (ułatwia on wiązanie wody z zanieczyszczeniami w paliwie i parowanie metanolu). Do zamkniętego pojemnika, w którym znajduje się biodiesel należy wlewać wodę, mieszać, a następnie spuszczać wodę po kilku minutach, gdy oddzieli się ona od oleju. Czynność należy powtarzać (za każdym razem mieszając intensywniej, w pierwszym płukaniu mieszanie powinno być delikatne) tak długo, jak długo zużyta woda będzie mętna.

Tak wygląda sprawa, gdy proces wykonuje się ręcznie. W przedstawionej na zdjęciu instalacji pranie i odwirowanie (oddzielenie wody z zanieczyszczeniami od estru) następuje w specjalnej wirówce.

Otrzymane paliwo (ester metylowy) nadaje się do stosowania w silnikach diesla bez jakichkolwiek modyfikacji. Biodiesel otrzymamy po zmieszaniu estru z olejem napędowym.

Biodiesel tankowany do samochodu

Pan Henryk Janicki podał mi nieco inną, sprawdzoną przez siebie recepturę. 100 litrów oleju roślinnego, 15 litrów metanolu, 1,5 kg wodorotlenku sodu. Pół godziny mieszania, 16 godzin czekania, później trzeba oddzielić glicerynę. Do dwukrotnego płukania użyta została woda o temperaturze 40°C w ilości 12 litrów. Podsumowaniem testów użycia tak wyprodukowanego paliwa jest stwierdzenie „jeździ się na tym całkiem nieźle”.

Na forum mojej witryny znajduje się bardzo ciekawa dyskusja odnośnie użycia etanolu (alkoholu etylowego – spirytusu) zamiast metanolu do produkcji biodiesla, polecam lekturę!

Podsumowanie

Produkcja litra estru metylowego kosztuje niewiele ponad dwa złote, nie licząc ewentualnych zysków ze sprzedaży gliceryny. Przy koszcie całej instalacji wynoszącym 24 700 zł netto jest to poważna oszczędność. Inwestycja zwróci się po ok. 18 000 litrów paliwa.

Wspomnieć należy, że produkcja tego paliwa na sprzedaż nie jest już tak opłacalna — do produkcji paliwa wymagana jest koncesja, należy wtedy również uiszczać podatek akcyzowy. Ponoć obowiązki te dotyczą również produkcji na własny użytek (por. „Biodiesel nielegalny?„)

Źródła:
[1] Artykuł Biodiesel z serwisu Wikipedia,
[2] Artykuł Make your own biodiesel w serwisie Journey to Forever,
[3] Artykuł Biodiesel production w serwisie Wikipedia,
[4] Artykuł Biodiesel! w serwisie Dangerous Laboratories.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości P.P.U.H. REMIX-OIL.

Polecam Twojej uwadze również serwis Biopaliwa.org.

Komentarzy do wpisu “Produkcja biodiesla”: 13.

 1. IwonaEwa says:

  Mam nadzieje, ze da sie zuzyc zbedne zapasy margaryny. Przeciez zawartosc kwasu maslowego ze zjelczalego wyrobu i hydrofobow (parafin) powstalych w procesie utwardzenia tluszczu jest bez znaczenia. W miare wzrostu swiadomosci spolecznej coraz trudniej bedzie sprzedac margaryne i inne namiastki masla.

 2. Gosia says:

  Witam.
  Mam pytanie gdzie mozna kupić metanol i KOH do produkcji biodiesla i w jakiej cenie?
  Pozdrawiam

 3. marcin says:

  witam może ktos powie mi jak zrobić maszne do biodizla zgury dzekuie

 4. Gosiu, Marcinie — takie pytania lepiej zadawajcie na forum. :)

 5. Pingback: Jak oszczędzać środowisko i pieniądze?

 6. Citroen says:

  ODradzam używania biodiesla, własnie jestem cały w tym gó…. ponieważ mi samochód nie chce zapalić, USZCZELKI WYŻARŁ! UWAGA WYŻERA USZCZELKI

 7. @Citroen: zgadza się, biodiesel może uszkadzać (a nawet wyżerać) uszczelki z niektórych rodzajów gumy.

 8. Adam says:

  Skoro wyżera uszczelki, to po co to stosować? Do jakich silników i jakich uszczelek nadaje się biodiesel?

 9. mptoyo says:

  Takich paliw nie leje się do nowoczesnych silnikow, jeżdzę na biodieslu własnej produkcji od 3 lat i nic – problem jedynie przy mrozach -15 z odpalaniem, ale na to mam sposób. Chcecie jeździć oszczędnie – polecam starego W124 – wolnossącego, mój to 24 letnia 300, różnica nieodczuwalna. Czasem od wielkiego święta doleję mu troszkę opału na przeczyszczenie, poza tym – tylko olej roślinny.

 10. biozdegradowany says:

  Ja tam do swojego merola 200D leję olej po frytkach i trochę moczu jak sobie wypiję czegoś mocniejszego (mogę polecić Boryso, Pietrygo, Denatyral i inne). Kopci jak kopcił, ale czuję się na prawdę eko. A chłodnicę to zrobiłem w baku, żeby olej miał mniejszą lepkość.

 11. Leopard says:

  No niestety, to nie Wielka Brytania, gdzie można sobie wyprodukować bez akcyzy na własny użytek do 3000 litrów biodiesla rocznie. Jeszcze kogoś dziwi, czemu wielu naszych rodaków zaczyna nowe życie na Wyspach?

 12. lukasz says:

  jescli ktos produkuje biodiesla i ma zbedny glicerol to chetnie go odkupie to eksperymentow

 13. lukasz says:

  moje namiary vantech@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>