Dlaczego Amerykanie nie używają elektrycznych czajników?

Uwielbiam oglądać na YouTube materiały z kanału Technology Connections, których autor w zabawny sposób omawia najróżniejsze znane nam wszystkim urządzenia i zawiłości z nimi związane. Ma film na temat tego, dlaczego żarówki są lepsze od lamp LED dla ulicznej sygnalizacji świetlnej, ale też dlaczego znaczenie ma dobór odpowiedniego środka do mycia w zmywarkach i o działaniu koszulek żarowych w lampach gazowych.

Ostatnio trafiłem na jego nowy film omawiający przyczyny, dla których Amerykanie bardzo rzadko korzystają z elektrycznych czajników do gotowania wody. Warto go obejrzeć, bo ma anglojęzyczne napisy, które YouTube jest w stanie całkiem nieźle przetłumaczyć maszynowo na język polski. Wystarczy tylko włączyć napisy klikając na przycisk z napisem „CC”, a następnie kliknąć w ikonkę koła zębatego i zmienić język napisów.

Przyczyną okazuje się nie być fakt, że tam instalacja elektryczna ma napięcie 120 woltów na jedną fazę, bo w domach bardzo często mamy do czynienia z instalacjami dwufazowymi (240 V, w których są dwie fazy +/- 120 V) i trzyfazowymi (208 V). Oczywiście to niższe napięcie w instalacji oznacza, że z gniazdka można czerpać mniejszy prąd, co przy typowych dla USA gniazdkach i obwodach zazwyczaj oznacza 12 amperów i moc rzędu 1,5 kW.

Ale i przy takiej mocy elektryczny czajnik gotuje wodę szybciej, niż robi to czajnik na palniku gazowym, ale także na elektrycznej kuchence indukcyjnej. Z przeprowadzonych przez autora filmu analiz wynika, że czajnik elektryczny nie tylko gotuje wodę szybciej, ale także ze znacznie większą sprawnością. Autor wyjaśnia także, z czego wynikają straty podczas gotowania na palniku gazowym — oczywiście z tego, że nie całe ciepło zostaje odebrane efektywnie przez powierzchnię dna czajnika, a jego część opływa czajnik i ucieka do atmosfery.

Przyczyna jednak okazuje się prozaiczna — Amerykanie rzadko gotują wodę na herbatę, bo w ich kręgu kulturowym nie jest to podstawowy napój, który piją w czasie spotkań towarzyskich. A zatem to, że na wodę muszą czekać znacznie dłużej, nie ma dla nich aż tak ważnego znaczenia. 😉

Przestańmy kosić trawniki!

Jednym z najgłupszych sposobów na wydawanie publicznych pieniędzy jest walka człowieka z naturą o równiutko przystrzyżone trawniki.

Widzimy to w dużej skali, gdy w pocie czoła (wcześnie rano) ekipy pracowników koszą trawniki przy blokach, ulicach, w parkach, ale też pasy zieleni dzielące pasy autostrady, czy też ich otoczenie.

Kompletnie tego nie rozumiem i uważam, że powinniśmy tego zaprzestać. Zresztą w mniejszej skali też: utrzymanie trawnika przy domu jednorodzinnym to zawsze będzie walka z naturą. Zwłaszcza, jeśli chcemy mieć na nim tylko jakieś konkretne odmiany trawy, a nie np. mech, czy chwasty.

Czytaj dalej…

Zasada działania i zastosowanie tokarek do metalu

Tokarki do metalu to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które wykorzystują różne metody obróbki do produkcji wyrobów metalowych. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej produkcji. Wykorzystuje się je do wytwarzania narzędzi metalowych oraz przy budowie maszyn. Za pomocą tokarek do metalu możliwe jest wykonanie zarówno pojedynczych przedmiotów niewielkich rozmiarów, jak i całych serii akcesoriów o dokładnie takim samym wyglądzie oraz parametrach.

Jak działają nowoczesne tokarki do metalu?

Tokarki do metalu są wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju metalów. Za ich pomocą można poddać obróbce takie materiały, jak stal, mosiądz, żelazo i wiele innych. Tokarki do metalu często są wykorzystywane także w procesie obróbki fotochemicznej, elektrochemicznej, ultradźwiękowej oraz tłoczonej. Głównym ich zastosowaniem jest wykonywanie obróbki skrawaniem, który to proces w przypadku wykorzystania tych narzędzi nazywany jest toczeniem.

Toczenie za pomocą tokarek do metalu polega na wprawieniu w ruch obrotowy poddawanego obróbce przedmiotu oraz za pomocą specjalnego narzędzia obróbczego skrawania jego powierzchni. Przedmiot poddawany toczeniu zostaje umieszczony w specjalnym uchwycie, a rodzaj obróbki uzależniony jest od wykorzystywanego narzędzia, rodzaju powierzchni, kierunku ruchu posuwowego oraz położenia osi obrotu.

Tokarki do metalu są wykorzystywane głównie do obróbki metodą skrawania przedmiotów, które posiadają powierzchnię obrotową. Należą do nich m. in. wałki, kule, stożki oraz gwinty. Wraz z nieustannym postępem technologicznym tokarki do metalu stają się coraz bardziej rozbudowanym i funkcjonalniejszym sprzętem, którego praca może być sterowana numerycznie, a urządzenia wyposażane w coraz bardziej rozbudowaną elektronikę.

Zastosowania współczesnych tokarek do metalu

Nowoczesne tokarki do metalu to sprzęt posiadający wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają wykonywanie za ich pomocą określonych prac. Do tej grupy należą funkcjonalne tokarki do metalu CNC, które są sterowane komputerowo. Możliwość ich zaprogramowania do automatycznego wykonywania poszczególnych czynności sprawia, że tokarki są w stanie szybko i bezbłędnie wykonać praktycznie każde zadanie. Ich praca sterowana jest elektronicznie, co pozwala zaoszczędzić czas oraz zminimalizować ryzyko błędu, które często pojawia się podczas sterowania manualnego.

Tokarki do metalu posiadają dziś bardzo szerokie zastosowanie. Oprócz obróbki metali wykorzystuje się je także przy obróbce drewna. Są jednym z podstawowych i niezbędnych urządzeń, które muszą być obecne w praktycznie każdym zakładzie wytwórczym. Tokarki spotkać można wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytwarzanie elementów powstających w drodze toczenia. Mimo tego, że obsługa nowoczesnych tokarek do metalu nie jest skomplikowana, aby korzystać z nich w pełni profesjonalny i zgodny z zasadami BHP sposób, niezbędne jest posiadanie fachowej wiedzy oraz umiejętności.

Partnerem artykułu jest Ecometal.pl

Napęd hybrydowy – czy warto?

Choć początkowo, kilka lat temu, wydawało mi się, że napęd hybrydowy będzie stanowić ślepy zaułek rozwoju motoryzacji, czas pokazał, że najwyraźniej byłem w błędzie. Co roku na rynku pojawiają się kolejne modele samochodów z takim właśnie układem napędowym.

Czy warto się nim zainteresować? Co to w ogóle znaczy? O tym napiszę szczegółowo w niniejszym artykule.

Napęd hybrydowy – co to znaczy?

Napęd hybrydowy jest rozpowszechniony bardziej, niż może się wydawać i funkcjonuje od dawna. W największym skrócie, jest to taki układ napędowy, w którym łączy się silnik spalinowy wraz z silnikiem elektrycznym, a całość wspomaga dodatkowy osprzęt, m.in. prądnica oraz akumulatory. 

To właśnie napęd hybrydowy wykorzystywany jest w okrętach podwodnych, m.in. eksploatowanych przez Polskę w chwili obecnej ORP Orzeł (typu 877E/Kilo, produkcji radzieckiej) oraz Sęp i Bielik (projekt 207/Kobben, produkcji niemieckiej, wcześniej eksploatowane przez marynarkę wojenną Norwegii). Gdy okręt podwodny porusza się po powierzchni (lub bezpośrednio pod nią), korzysta do napędu z silników wysokoprężnych, jednocześnie ładując akumulatory. W czasie pracy w dużym zanurzeniu okręt napędzany jest silnikami elektrycznymi.

Napęd hybrydowy (spalinowo-elektryczny) można znaleźć także w tych, bardzo popularnych lokomotywach SM42 / Fablok 6D.
Napęd hybrydowy z silnikiem diesla znajdziemy także w lokomotywach, m.in. w widocznej na zdjęciu SM42 / Fablok 6D. Fot.: Zwiadowca21, źródło: wikimedia.org, na licencji CCA 3.0.

Nieco inny spalinowo-elektryczny układ funkcjonuje np. w lokomotywach, w tym w jednej z najpopularniejszych na polskich torach lokomotywie Fablok 6D (ozn. PKP SM42). Silnik diesla zainstalowany w tym pojeździe napędza prądnicę główną (prądu stałego), skąd trafia do czterech silników trakcyjnych (napędowych), umieszczonych bezpośrednio na wózkach (po jednym silniku na każdą napędzaną oś). Maszynista zmienia wydajność prądnicy, przez co wpływa na moc wytwarzaną w silnikach elektrycznych, zaś o odpowiednią prędkość obrotową silnika spalinowego dba automatyczny regulator, zmieniający ilość paliwa docierającego do cylindrów.

Napęd hybrydowy – szeregowy i równoległy

Jeszcze nie zaczęliśmy mówić o samochodach i autobusach, a już mamy dwa doskonałe przykłady tego, jakie napęd hybrydowy ma rodzaje. 

Napęd hybrydowy szeregowy spotkamy we wspomnianej lokomotywie. Tu silnik spalinowy pracuje w optymalnych warunkach, przekazując moc do prądnicy, która z kolei zasila elektryczne silniki napędzające koła. Mamy do czynienia z szeregowym połączeniem kolejnych elementów układu (podobnie, jak z szeregowym łączeniem urządzeń elektrycznych). Cały napęd nie zadziała, gdy popsuje się jeden z elementów. 

Napęd hybrydowy równoległy mamy zaś w okręcie podwodnym. Zarówno silnik elektryczny jak i spalinowy mogą napędzać ten dość specyficzny pojazd, pracując samodzielnie, albo jednocześnie. Pojazd może być napędzany silnikiem elektrycznym, spalinowym, albo obydwoma naraz.

W praktyce spotykane są także kombinacje obydwu układów, no i też nieco bardziej skomplikowane rozwiązania, np. użycie silników elektrycznych jako prądnicy do odzysku energii w czasie hamowania pojazdu. Oczywiście w okręcie podwodnym jest to nie bardzo możliwe, ale w przypadku autobusów, śmieciarek czy samochodów osobowych, jest możliwe i sensowne. 

Farby do metalowych posadzek, blach i powłok – rodzaje i korzyści

Farby do metalu dostępne są na rynku wykończeniowym i budowlanym w przeróżnych postaciach. Można zakupić je w formie puszek lub sprayów. Farby do metalu mają szerokie zastosowanie, a ich wybór zależy od rodzaju metalu, który chcemy pomalować oraz od jego lokalizacji. Spośród farb do metalu można wyróżnić farby do malowania posadzek metalowych, podłóg metalowych oraz blach ryflowanych. Pozwalają one dokładnie zabezpieczyć malowane elementy i przedmioty, a także zapewnić im ochronę antykorozyjną.

Decydując się na malowanie posadzek ze stali lub blachy ryflowanej należy wybrać odpowiedni system malowania, który zapewni właściwą odporność chemiczną i mechaniczną malowanego przedmiotu. Wyróżnić można trzy systemy: system szybkoschnący, system wysoko wytrzymały oraz system ekonomiczny.

System szybkoschnący pozwala na krótkim czasie odnowić wygląd oraz wzmocnić właściwości podłogi metalowej. Ten system gwarantuję długotrwałość powłoki, jest wodorozcieńczalny, jednoskładnikowy i umożliwia intensywniejszy ruch pieszy oraz lekki pojazdów.

System wysoko wytrzymały daje większą ochronę oraz odporność posadzkom metalowym. Umożliwia poruszanie się po nich lekkimi maszynami i wózkami widłowymi. Dodatkowo posiada cechy takie jak – wieloskładnikowość, rozpuszczalnikowość, trwałość. Jedyną wadą systemu wysoko wytrzymałego jest jego powolne schnięcie.

System ekonomiczny służy do wzmocnienia i odnowienia podłóg metalowych. System wykorzystuje farby rozpuszczalnikowe, jednoskładnikowe, mało elastyczne i jest wolnoschnący.

Każdy z systemów wymaga użycia innych farb i odznacza się przeróżnymi właściwościami, jego wybór musi być zatem przemyślany  i oparty o potrzeby oraz właściwości, którymi charakteryzuje się posadzka. Więcej informacji odnośnie farb polecanych do posadzek metalowych można dowiedzieć się na noxan.

System szybkoschnący

System szybkoschnący wymaga zastosowania odpowiednich farb wykazujących właściwości szybkoschnące. Farba do metalu szybkoschnąca, którą bardzo często wybiera się przy tym systemie to farba Elastometal. Pozwala w szybkim czasie wykonać pracę oraz uzyskać oczekiwane efekty. System sprawia, że malowana posadzka już po 3  dniach uzyskuje właściwości antykorozyjne oraz antypoślizgowe. Dodatkowo sprawia, że powierzchnia staje się lepiej uszczelniona i tworzy twardą i odporną na ścieranie powłokę.

System wysoko wytrzymały

W tym wypadku na pewno sprawdzą się farby do metalu o właściwościach wytrzymałościowych, szybkoschnących oraz o przeznaczeniu pod intensywny ruch.  Farby do systemy wysoko wytrzymałego powinny składać się z odpowiedniego podkładu, gwarantować odporną nawierzchnię oraz zawierać dodatki antypoślizgowe. Podkład odpowiednio zabezpieczy powłokę, nawierzchnia stanie się wytrzymała na działanie chemikaliów oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatek antypoślizgowy sprawi, że powierzchnia stanie się mniej śliska i odporna na wnikanie wody oraz innych cieczy.

System ekonomiczny

System ekonomiczny  to świetny i tani sposób na zapewnienie antykorozyjnego zabezpieczenia posadzek metalowych. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne farby do metalu. Pozwalają one uzyskać doskonały podkład, który będzie zapobiegał rozwojowi rdzy. Dodatkowo nadadzą określony kolor oraz zapewnią odporność na ruch pieszy. Oprócz tego farby powinny mieć właściwości antypoślizgowe, dzięki którym posadzka nie będzie powodowała poślizgów, nawet w miejscach wilgotnych.

Podkład P201 zapobiega rozwojowi rdzy na powierzchni blachy metalowej. Nawierzchnia G136 pozwala nadać wymagany kolor oraz zapewnia odporność na ruch pieszy. Natomiast zastosowanie farby antypoślizgowej Suregrip pozwala uzyskać powierzchnię antypoślizgową i zapobiega poślizgom wszędzie, gdzie może występować wilgoć, woda i inne substancje.

Autorką tekstu jest  Karolina Kulesza współpracująca z serwisem noxan.pl.