Elektrownia wiatrowa: rodzaje, budowa, wady i zalety

Elektrownia wiatrowa to elektrownia wytwarzająca energię elektryczną, turbina wiatrowa, zamieniająca energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną napędzającą generator, a następnie na prąd.

Łączna moc zainstalowana elektrowni wiatrowych na koniec roku 2019 wynosiła na świecie ok. 650 GW i na przestrzeni 10 lat od 2009 r. przyrosła prawie czterokrotnie (w 2009 r. wynosiła ok. 158 GW) [źródło]. Ponad 1/3 całej mocy (236 GW) zainstalowana jest w Chinach i od 2009 r. przyrosła prawie 10-krotnie (w 2009 r. wynosiła 25 GW).

W roku 2019 łącznie wyprodukowano 1 270 TWh energii elektrycznej z wykorzystaniem wiatru, co stanowiło jednak ledwie niecałe 5% łącznego globalnego zużycia prądu [źródło].

Czytaj dalej…

Odnawialne źródła energii dla rolników (1)

Im więcej ktoś zużywa energii, tym bardziej może mu się opłacać inwestycja w odnawialne źródła energii. Dotyczy to tak samo osób mieszkających w domach jednorodzinnych (np. przy analizie kosztów kolektorów słonecznych do grzania wody), jak i gospodarstw rolnych.

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych w rolnictwie możliwe jest co najmniej na kilka sposobów, które chciałem pokrótce omówić w niniejszym tekście. Potem zobaczyłem, jak bardzo obszerny wyszedł i zdecydowałem się podzielić go na dwie części, z których pierwszą znajdziesz właśnie tutaj.

Czytaj dalej…

Turbina wiatrowa Savoniusa o pionowej osi obrotu

Pod pojęciem turbina wiatrowa większość osób zapewne rozumie turbinę o poziomej osi obrotu i dziwić to nie powinno, bo tych (pod postacią starych wiatraków do mielenia zbóż i nowoczesnych elektrowni wiatrowych o dużej mocy) można znaleźć zdecydowanie najwięcej. Z drugiej strony, na rynku pojawiają się coraz częściej turbiny o pionowej osi obrotów. Do tej grupy należy turbina wiatrowa Savoniusa oraz omówiona już kiedyś turbina wiatrowa Darrieusa.

Tego typu turbinę wymyślił w latach 1920. fiński wynalazca, inżynier i architekt, Sigurd Johannes Savonius, choć eksperymenty z turbinami o pionowej osi obrotu (VAWT, ang. vertical axis wind turbine) trwały od setek lat, a jedną z najwcześniejszych wzmianek znajdziemy w pracy chorwackiego biskupa, Fausto Veranzio, datowanej na 1616 r.

Czytaj dalej…

Jak kupować prąd z odnawialnych źródeł energii?

Dążenie do obniżania negatywnego wpływu na środowisko jest coraz częstsze. Ludzie przesiadają się z samochodów do komunikacji publicznej lub na rowery. Firmy starają się zużywać mniej nieodnawialnych surowców. Redukujemy, wykorzystujemy ponownie, poddajemy recyklingowi odpady.

A co, gdyby ktoś chciał kupować wyłącznie energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii? Od niedawna jest to możliwe.

Ta możliwość bardzo mnie cieszy, bo jeszcze kilka tygodni temu w dyskusji pod tym zdjęciem na Instagramie napisałem, że najbardziej brakuje mi możliwości kupowania właśnie odnawialnej energii elektrycznej… Czytaj dalej…

Bez prądu z brytyjskich wiatraków

Nieco ponad 2 tygodnie temu analizowaliśmy rynek prądu w Niemczech i sprawdzaliśmy, czemu prąd czasem musi mieć ujemną cenę (przy nadprodukcji prądu z niesterowalnych źródeł odnawialnych). A kilka dni temu Bloomberg donosił o tym, że produkcja prądu z tego źródła spadła w Wielkiej Brytanii do niemal zera. I że prognozy przewidują, że przez kilka kolejnych dni sytuacja nie ulegnie zmianie.

Postanowiłem to zweryfikować i zajrzałem głębiej w aktualne dane, które chyba w najwygodniejszej formie można zobaczyć tutaj (skąd wziąłem tytułowy obrazek, oraz dostępny niżej wykres). Czytaj dalej…