Dom autonomiczny

To jest zaktualizowana wersja artykułu, który po raz pierwszy pojawił się tu w maju 2008 r.

Od kilku lat moim celem jest zbudowanie domu autonomicznego. Takiego, który nie wymaga dostarczania z zewnątrz energii, ciepła, wody, etc. Jestem bowiem przekonany, że tylko takie budownictwo pozwoli przetrwać w miarę bezproblemowo czekający nas kryzys energetyczny za kilkadziesiąt lat. Polski system elektroenergetyczny jest w bardzo kiepskiej sprawności, coraz częściej zdarzają się awarie, dlatego warto zabezpieczyć swoje własne źródło energii.

Że o własnym źródle ciepła do ogrzewania nie wspominam…

Uważam, że warto mieć dom autonomiczny, zeroenergetyczny, albo nawet odsprzedawać nadwyżki energii do sieci. Czytaj dalej…

Chłodzenie pasywne – opis systemu

System chłodzenia pasywnego to instalacja służąca do chłodzenia obiektów budowlanych wykorzystująca, jako źródło, naturalny chłód zawarty w gruncie na głębokości kilkudziesięciu metrów.

Jako elementy oddające chłód do wnętrza budynku najlepiej sprawdzają się klimakonwektory. Są to urządzenia składające się z chłodnicy, wentylatora i układu automatyki podłączone do instalacji „wody lodowej”. Klimakonwektory mogą być zabudowane w ścianach, sufitach lub w podłodze albo występować jako urządzenia z własną obudową. Najczęściej spotykane wyglądają dokładnie tak jak znane wszystkim klimatyzatory, ale mogą to być urządzenia montowane na przykład pod oknem jak konwektory służące do ogrzewania. Wszystkie modele mogą zostać wykorzystane również do ogrzewania pomieszczeń. Wymaga to jedynie podłączenia do instalacji grzewczej.

Chłód można przekazać również do układów wentylacji w budynku, jednak w przypadku budynków jednorodzinnych, z uwagi na niewielkie ilości wymienianego powietrza system taki nie jest odpowiednio wydajny. Innym spotykanym rozwiązaniem jest przekazywanie chłodu przez instalację ogrzewania podłogowego lub ściennego i tutaj podobnie – systemy te nie mają odpowiedniej wydajności, dodatkowo dochodzi tu problem kondensacji, który nie pozwala na wprowadzenie czynnika o zbyt niskiej temperaturze. (W przypadku klimakonwektorów wykonuje się instalację odprowadzającą kondensat powstający na chłodnicy).

Autorem artykułu jest mgr inż. Jarosław Brzóska, Arcon Technika Grzewcza. Ilustracje: www.swegon.com, www.aux.com.pl .

Jak wygląda dom zeroenergetyczny?

Kontynuując temat autonomicznego i energooszczędnego budownictwa, chciałbym opisać ideał pod kątem energooszczędności, czyli budynek zeroenergetyczny. W anglojęzycznej literaturze takie domy określa się mianem net-zero energy buildings, czyli budynków, które netto zużywają zero energii. Oczywiście to trochę nie jest tak, że budynek nie zużywa energii w ogóle, bo to przecież jest niemożliwe. Chodzi natomiast o to, by nie pobierać energii z sieci. Dlatego mowa o zużyciu netto.

Jak taki budynek wygląda? Co należy zrobić, by budynek mógł być zeroenergetyczny? Czytaj dalej…

Oświetlenie w domu autonomicznym

Niecały miesiąc temu jeden z moich kolegów, który podobnie jak ja zafascynowany jest odnawialnymi źródłami energii (a także budownictwem z gliny i słomy, czyli straw bale), zadał mi takie o to pytanie.

Jesteś obcykany w odnawialnych źródłach energii to mam takie pytanie.

Tak sobie siedzę i mam nadzieję, że uda mi się rozpocząć budowę strawbala w tym roku i wymyśliłem, że skoro chce mieć wiatrak i/lub solara do zasilania to czy opłaca się zrobić całe oświetlenie w domu na ledach (nie wiem czy 12 czy 24V) Czy to jest opłacalne, przyszłościowe, czy warto? Czytaj dalej…