Liczba cetanowa

Liczba cetanowa – to najistotniejszy parametr określający jakość paliwa silnikowego do silników z zapłonem samoczynnym (diesla). Jej wartość oznacza zdolność mieszanki paliwowo-powietrznej do samozapłonu. To wielkość kluczowa, aby silnik wysokoprężny mógł poprawnie działać. Nie ma w nim przecież świecy, która zainicjowałaby spalanie.

Im wyższa liczba cetanowa, tym łatwiejszy zapłon paliwa wtryskiwanego do silnika po zakończeniu suwu sprężania. Odbywa się on dzięki kontaktowi z gorącym, sprężonym powietrzem wypełniającym komorę spalania w silniku. Wysoka LC ułatwia zatem m.in. odpalanie zimnego silnika.

Czytaj dalej…

Autonomiczne samochody mogą przyspieszyć ruch o 35% (jeśli tylko…)

Kilka dni temu trafiłem na artykuł podsumowujący ciekawe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge, w zakresie wpływu pojazdów autonomicznych na płynność ruchu samochodowego.

Okazuje się, że przy odrobinie wysiłku, flota pojazdów autonomicznych byłaby w stanie znacząco podnieść płynność ruchu, do poziomów nieosiągalnych dla kierowców-ludzi.

A przyczyna jest prosta — samochody mogą współpracować dla wspólnego (większego) dobra, ale ludzie nie chcą.

Czytaj dalej…

Silnik Stirlinga

Szukając coraz ciekawszych i bardziej efektywnych sposobów na wytwarzanie energii z różnych paliw, inżynierowie sięgają niekiedy po bardzo stare wynalazki. Jednym z nich jest silnik Stirlinga, opatentowany ponad 200 lat temu, w 1816 roku.

Silnik Stirlinga to dość dziwaczny silnik tłokowy. Jego nietypowość polega na tym, że podobnie jak w przypadku maszyny parowej, w samym silniku nie odbywa się proces spalania żadnego paliwa. Wyposażony jest w dwa tłoki i jeden lub dwa cylindry, ciepły oraz zimny, tj. ten, do którego należy dostarczać ciepło i drugi, który trzeba chłodzić. To właśnie ten proces przepływu ciepła przez silnik sprawia, że tłoki poruszają się, przekazując energię na wał korbowy.

Czytaj dalej…

Niskie ceny wypożyczenia samochodu. Porównaj ceny wypożyczania auta w największych miastach w Polsce

Branża wynajmu samochodów rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Coraz więcej firm zapełnia rynek, a już istniejące otwierają swoje filie w kolejnych miastach naszego kraju. Powstająca konkurencja sprzyja niskim cenom wynajmu i coraz korzystniejszymi, dodatkowymi warunkami wypożyczania pojazdów.

Jak kształtują się ceny wynajmu samochodów?

Wydawałoby się, że cena najmu samochodu będzie zależeć od miasta czy regionu, w którym wynajmiemy auto. O ile jednak przy rejestracji samochodu kod pocztowy ma znaczenie, o tyle przy wynajmie niekoniecznie. Ceny wypożyczenia samochodu kształtuje przede wszystkim segment auta i czas, na jaki zostaje ono wynajęte, a także dodatkowe wyposażenie mające wpływ na komfort użytkowania. Czy zechcemy wynająć pojazd w Gdańsku, czy Warszawie, czy też na lotnisku w Radomiu – jest to bez znaczenia.

Dla przykładu: Skoda Fabia wypożyczana na okres od 1 do 7 dni bez limitu kilometrów będzie nas kosztować około 98 zł za dzień użytkowania. Ta sama Skoda, ale wynajęta na miesiąc, zabierze nam z kieszeni mniej więcej 60 zł, z tym że w tym przypadku może już wystąpić maksymalny limit przejechanych kilometrów, np. 3000.

Oczywiście, zależnie od firmy wynajmującej mogą wystąpić różnice np. w udziale własnym w ewentualnej szkodzie, czy też dodatkowym ubezpieczeniu od stłuczenia szyb lub od kradzieży, co potrafi dwu, a nawet trzykrotnie podnieść całkowity koszt wynajmu.

Innym przykładem może być samochód klasy Ford Focus, hatchback. Okres wynajmu przyjmijmy od 20 do 30 października z odbiorem auta z lotniska Chopina w Warszawie, a zwrotem na lotnisku Lecha Wałęsy w Gdańsku. Za ten pojazd z pełnym ubezpieczeniem zapłacimy od około 900 do 1600 zł za cały okres wynajmu.

Skąd tak duża różnica? Chociażby z obciążenia w wysokości wkładu własnego przy uszkodzeniu lub kradzieży pojazdu. Z reguły, opłacając wyższą cenę najmu, nie tracimy w razie kolizji bądź kradzieży wkładu własnego. Warto również wiedzieć, że niektóre firmy, jak np. carfree.pl w przypadku polskich klientów w ogóle rezygnują z pobierania kaucji za wynajem, z wyjątkiem samochodów najdroższych, znajdujących się w klasie premium.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód?

Jak możemy zauważyć, usługi oferowane przez profesjonalną wypożyczalnię samochodową są już powszechnie dostępne, tanie i zawierające jasny obraz tego, za co nam przyjdzie zapłacić. Czy wynajem samochodu odbędzie się na lotnisku w Gdańsku, a zwrot w Krakowie, czy też przyjdzie nam wynająć pojazd tylko w obrębie jednej miejscowości, nie ma to większego znaczenia. Na cenę będzie miał za to wpływ typ auta (droższy będzie samochód klasy wyższej, dobrze wyposażony i komfortowy) oraz czas, na jaki zamierzamy go wynająć. Powinniśmy zwracać też uwagę, co dostajemy w pakiecie, jaki zakres ubezpieczeń i jakie dodatkowe koszty poniesiemy w wyniku kolizji bądź kradzieży samochodu. Na pewno droższe będą samochody dla młodych, niespełna 25-letnich kierowców.

Zobacz również: Jakie usługi świadczą profesjonalne wypożyczalnie samochodowe

Nie bójmy się więc korzystać z możliwości, jakie daje nam rozwinięta sieć wypożyczalni samochodów. Czy z lotniska, czy też z dworca PKP, w przeważającej części dużych miast bezproblemowo wynajmiemy samochód na miarę naszych oczekiwań i kieszeni.

Autorem tekstu jest Adrian Machowski z firmy Carfree.

Jak zbudowany jest akumulator?

Wiele osób z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że akumulator jest sercem każdego samochodu. Czasem zdarza się, że słyszymy od kolegi, że spóźni się do pracy, bo rozładował mu się akumulator i nie jest w stanie uruchomić samochodu. Ale co właściwie kryje się pod tym hasłem? Czym jest akumulator i dlaczego jest tak ważny? Czytaj dalej…