Elektryczny Fiat 126 BIS

Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, mam względem nich dość dziwne odczucia. Z jednej strony fascynują mnie niesamowicie ze względu na to, jak bardzo podnoszą jakość transportu w stosunku do tradycyjnych napędów spalinowych (uwzględniając ich oddziaływanie na środowisko). Z drugiej strony, świadom jestem ich wszystkich ograniczeń, czyli przede wszystkim wyższych kosztów wytworzenia, ograniczeń zasięgu, długo trwającego ładowania.

Będąc jednocześnie fanem rozwiązań do-it-yourself (zrób-to-sam) z wielkim zainteresowaniem obejrzałem materiały o elektrycznym napędzie zamontowanym w Fiacie 126 BIS. Czytaj dalej…

Blacha, przetłoczenia i naczynie wzbiorcze, czyli o kolektorze słonecznym

Nie dalej, jak kilka dni temu odpowiadałem na pytania Czytelnika odnośnie budowy kolektora słonecznego z węża ogrodowego. A dziś odpowiedź na inny mail od Czytelnika, odnoszący się do filmu o budowie kolektora wodnego z blachy aluminiowej i miedzianych rurek.

Witam i od razu dziękuję za materiały o kolektorach., pod wpływam tych filmów postanowiłem zbudować taki kolektor na bazie starego okna.
Pojawiły się pytania?

1. Dlaczego należy użyć blachy aluminiowej (mam arkusz ocynku który mógłbym wykorzystać)

2. Dlaczego rurki są przykryte blachą z wytłoczeniami, widziałem kolektor pana Kazimierza Orzoła w którym rurki są widoczna a blacha z przetłoczeniami pod nimi? Jakie są powody takiego rozwiązania ?

3. Hydraulik montujący mi kolektor poradził wyjść dodatkowym kolankiem z kolekrora by założyć jakieś naczynko czy coś takiego co przeciwdziałałoby zbyt wysokiemu ciśnieniu, U pana nic takiego nie było a nadmienię że swój kolektor będę podłączał do bojlera do płaszcza grzejnego. Czy takie urządzenie jest potrzebne?

Spieszę z odpowiedziami. Czytaj dalej…

Kolektor słoneczny z węża ogrodowego

Kilka dni temu dostałem mail od Czytelnika, na temat budowy prostego kolektora słonecznego.

widziałem troszkę Twoich filmów i byłem nawet na stronie poszukując jakiejkolwiek informacji, ale nie mogłem jej odnaleźć. Chciałem własnoręcznie zbudować kolektor słoneczny do podgrzewania wody w sezonie letnim aby, nie pisać o oszczędnościach chciałem po postu wykorzystać to co daje nam natura. Dlatego też mam jedno pytanie odnośnie budowy kolektora, ponieważ chciałem wykorzystać do budowy zwykły wąż ogrodowy koloru czarnego i co zrobić, aby wąż trzymał ciepło przez ok. 2h lub wchłaniał większą energię w siebie co spowoduje na szybszym nagrzewaniu się wody. Wywnioskowałem, że 50l wody na szybką kąpiel wystarczy w zupełności, więc też taką ilość wody będę chciał podgrzać przez słoneczko 😛 Możesz coś doradzić, aby budowa miała większy sens. Bym zapomniał, posiadam 100l boiler czy można go wykożystać do gromadzenia ciepłej wody?

O budowie kolektora słonecznego domowym sposobem już tu pisałem. Póki co nagrałem i opublikowałem na YouTube filmy z budowy kolektora wodnego i wodno-powietrznego. Ten drugi stoi u mnie na działce i czeka na podłączenie do instalacji wodnej (której tam jeszcze nie ma) i do budynku, by mógł go dogrzewać zimą. Latem zaś będzie wykorzystywany do suszenia warzyw i owoców. Czytaj dalej…

Make Camp – święto miłośników DIY

Do It Yourself, czyli filozofia zrób to sam w Polsce była już dawno. Gdy na rynku nie dało się kupić wielu przydatnych rzeczy, trzeba było je wykonywać samodzielnie. Ostatnio trochę ten nurt utracił na sile, bo możemy tanio kupować najróżniejsze przedmioty z dalekiego wschodu, ale szczęśliwie to się zmienia.

A jak bardzo to się zmienia, widać było w ostatni weekend w Łodzi, podczas Make Camp, konwentu Zrób-To-Sam, w którym uczestniczyłem jako jeden z prowadzących warsztaty.

Oto krótka relacja z tej imprezy. Dłuższa, w formie materiału wideo, będzie, gdy tylko uda mi się znaleźć czas by ją zmontować.

Czytaj dalej…