Jakim styropianem ocieplić dom?

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, to chyba najpopularniejszy w Polsce materiał ociepleniowy. Nie w każdej sytuacji jest to materiał optymalny, ale ze względu na szereg zalet wykorzystywany jest powszechnie.

Rynek materiałów budowlanych od lat jest zdominowany przez styropian i wełnę mineralną, a na przestrzeni kilku ostatnich lat rośnie na nim udział pianki poliuretanowej (zarówno w formie gotowych płyt jak i pianki natryskiwanej na przegrodę na budowie). Styropian jest dobrze znany wykonawcom i projektantom, więc bardzo często trafia na ściany. Ale nie tylko. Warto wziąć pod uwagę termomodernizację budynku w momencie takim, jak ten, czyli świeżo po zakończeniu sezonu grzewczego. Ocieplenie starego domu bardzo często się opłaca i jest w stanie przynieść szybki zwrot z inwestycji, o czym już kiedyś pisałemCzytaj dalej…

Oszczędzanie przy gotowaniu na prądzie

Mnóstwo polskich domów korzysta do przygotowywania posiłków tylko z jednego nośnika energii — prądu elektrycznego. Jest droższy od gazu ziemnego, ale rezygnacja z instalacji gazowej pozwala na pewne oszczędności na etapie budowy domu czy mieszkania.

Gotując z wykorzystaniem prądu można jednak oszczędzać. W dzisiejszym artykule chciałbym opisać kilka metod, by to zrobić. Czytaj dalej…

Ciepły dom – co to takiego?

Na rynku mowa od wielu lat o niskoenergetycznym czy energooszczędnym budownictwie, ale wielu inwestorom te pojęcia zupełnie nic nie mówią. Nie ma ustawowej czy normowej definicji domu energooszczędnego, więc trudno powiedzieć, czy dom zbudowany według danego projektu takim będzie. I to bez względu na to, czy biuro projektowe twierdzi, że projekt jest energooszczędny, czy nie.

Dla użytkownika ważne jest tylko to, by dom był ciepły i tani w utrzymaniu. Ale jak to zmierzyć? Co to znaczy, że dom jest ciepły? Czytaj dalej…

Docieplanie od wewnątrz

Ten artykuł o ocieplaniu ścian od wewnątrz początkowo chciałem opublikować w ramach mojego serwisu o ogrzewaniu, ale uznałem, że lepiej będzie umieścić go tutaj. Bo dotyczy nie tyle zagadnienia ogrzewania domu, co bardziej jego ocieplenia.

Wpis jest odpowiedzią na pytanie jednego z czytelników serwisu o ogrzewaniu, które otrzymałem kilka dni temu.

Jeśli to możliwe proszę mi doradzić, co mam zrobić a mianowicie: w moim mieszkaniu na poddaszu znajduje się strop (skosy) z połówek pustaka 12 cm ocieplony styropianem 4cm z zewnętrznej strony. Strop ten w zimie przemarza – gromadzi się w kątach wilgoć. Chcę go docieplić od wewnątrz np. pianką natryskową lub  styropianem, ponieważ z zewnątrz nie ma dojścia, aby to wykonać. Czy mogę tak postąpić? bo słyszałem, że w takim przypadku nie można docieplać od wewnątrz. Proszę o poradę.

Czytaj dalej…