Produkcja biodiesla – pytania

Otrzymałem ostatnio długi list z pytaniami dotyczącymi produkcji biodiesla. Postanowiłem odpowiedzieć na niego na łamach mojego bloga.

Ponieważ pytania dotyczą różnych aspektów produkcji, pozwoliłem sobie podzielić e-mail na części, żeby odnieść się do każdej z nich osobno.

sorry że zawracam głowę ale mam pytanie odnośnie produkcji biodiesla:

1: co używasz do produkcji i w jakich proporcjach.

To pytanie jest podchwytliwe, bo ja nie produkuję biodiesla. Ja biodiesel kupuję na stacjach Bliska, dlatego nie mam przetestowanej samodzielnie receptury.

2. Ile może kosztować skonstruowania całej aparatury

Najprostsza aparatura do produkcji biodiesla to plastikowa butelka po napojach. Koszt takiej butelki to 0 PLN. Górnej granicy cen aparatury nie ma, bo wielu przedsiębiorcom wydało się to świetnym biznesem…

3. czy taka domowa produkcja na użytek własny jest legalna ???

To zależy, co miałoby się później z tym biodieslem stać. Jeśli miałbyś go lać do samochodu, to nie byłoby to legalne, bez spełnienia dodatkowych wymogów.

4. Czy można zastąpić zużyty olej z np frytkarni, czystym olejem rzepakowym z zakładu ????

Jak najbardziej, trzeba tylko zastosować nieco inną ilość katalizatora.

Razem z e-mailem dostałem odnośnik do filmu, który tu podklejam.

Z filmu wynika że trzeba w zbiorniku zamontować min grzałkę, czyli olej trzeba podgrzać przed dodaniem metanolu/etanolu, , stosujesz jakies specjalne grzałki ????

Jeśli dobrze zrozumiałem to procedura jest taka:

100 L oleju mieszamy z 20L metanolu/etanolu. Wstępnie etanol/metanol trzeba wymieszać z niewielką ilością oleju dla sprawdzenia czy sie nie zważy, (słabo znam angielski )
Potem wlewamy etanol/metanol do oleju (tylko tu pytanko czy olej filtrujemy przed czy po reakcji z metanolem/etanolem ????) całość mieszamy czy dajemy się temu tylko połączyć, bo na filmie tego nie wytłumaczył.

Następnie wymieszany z olejem podgrzanym metanol/etanol pozostawiamy do reakcji, jak zrozumiałem z mieszaniny musi wytrącic się gliceryna i opaść na dno zbiornika, a z góry spompowywujemy gotowy bio-deasel do zbiornika, (u tego gościa niebieskiego na górze) skąd bio-deasel spływa do filtra, tego zrobionego z rury PCV (tak to rozumiem), tak zachodzi filtracja, dodatkowo całość przepuszcza przez filtr separujący wodę z bio-deasla i po tym filtrowaniu uzyskujemy gotowy produkt.

Mniej więcej się to zgadza, ale pozwolę sobie przedstawić bardziej szczegółowy opis tego, co widzimy na filmie, żeby nie było wątpliwości:

  • biały zbiornik (minuta 1:03) — główny zbiornik, w którym następuje reakcja, do niego wlewa się 100 litrów oleju roślinnego i 20 litrów metanolu,
  • białe wiadro z mieszadłem (2:04) — do mieszania 20 litrów metanolu i katalizatora (wodorotlenek potasu, KOH),
  • w celu określenia ilości katalizatora, którą należy dodać do procesu, trzeba przeprowadzić miareczkowanie (zazwyczaj jest to 900 g KOH na 20 litrów metanolu),
  • przed wymieszaniem metanolu z olejem roślinnym należy podgrzać olej do ok. 50°C,
  • nie można przegrzewać zawartości zbiornika ze względu na to, że metanol wrze w temperaturze ok. 65°C,
  • pompa (3:40) służy do mieszania metanolu z biodieslem,
  • po zakończeniu mieszania wyłączamy pompę i ponownie włączamy grzałkę by odzyskać metanol — podgrzewamy do temperatury wrzenia metanolu, pary metanolu trafiają na zewnątrz budynku do zbiornika, co pozwala odzyskać nawet 5 litrów metanolu w każdym cyklu,
  • następnie wyłączamy wszystko i czekamy aż gliceryna opadnie na dno, prawdopodobnie będzie zanieczyszczona m.in. metanolem,
  • po spuszczeniu gliceryny biodiesel przepompowywany jest do niebieskiej beczki (5:36), stamtąd trafia do brązowej kolumny, a następnie  do zielonej beczki na gotowe paliwo,
  • filtrowanie trwa ok. 24 litry dla 80 litrów biodiesla,
  • tankuje się po uruchomieniu pompy, za pośrednictwem jeszcze jednego filtra.

Co to za katalizator i w jakich proporcjach sie go dodaje do mieszanki oleju i metanolu ???

Jak to sprawdzasz, czy używasz do tego takiego testu jak do badania PH wohy w akwariach czy może coś innego, może mi coś polecisz.

Jak już wspomniałem, katalizatorem jest KOH, wodorotlenek potasu. O odpowiedniej ilości trudno jest mówić, bo to trzeba przetestować dla każdej porcji oleju, który będzie się przerabiać na biodiesel.

O tym chyba napiszę osobny artykuł.

 

Komentarzy do wpisu “Produkcja biodiesla – pytania”: 7.

  1. Pytanie, w czym przeszkadza metanol w biodieselu i czy nie mozna używać mniej metanolu żeby nie odzyskiwać go później ?

  2. tomasz says:

    witam,interesuje mnie produkcja biopaliwa z tłuszczy zwierzęcych jak byś mógł mi troszkę podpowiedzieć to bym bardzo wdzięczny np: łój wołowy,przetestowałem ostatnio 1 litr łoju ,250mil.metanolu i35gram koh po czym nie opadła mi gliceryna tylko zrobiła się galaretka gdzie twoim zdaniem tkwi problem.pozdrawiam.

  3. Perszing says:

    czesc
    Komentarz do ostatniego komentarza.
    Zmniejsz ilosc katalizatora o 10gr+ :)i wyjdzie
    a najlepiej zrob miareczkowanie.
    I cos do autora tego artykolu.
    Kto odpowiada na pytania dotyczace produkcji jezeli nawet sam autor nie produkuje?
    pozdrawiam

  4. Hey,
    filmik rzeczywiście ciekawy.A że jest możliwe wyprodukowanie samemu biodiesla to wiem, bo pewien rolnik z podkarpacia chwalił się, że produkuje paliwo za 60 groszy.Więcej o tym na moim blogu.
    Pozdrawiam

  5. Oskar says:

    Pytanie do znawców tematu. Co zrobić z odpadem z produkcji.
    Czy można go wylać na pole do kanalizy, a może zastosować jako opał w ogrzewaniu ?

  6. Perszing says:

    Co zrobic z gliceryna ? Najlepiej spalic w wyskiej temperaturze przy pomocy pieca na oleje przepalone z turbina powietrza ktora wspomaga spalanie. Nie wylewaj nigdzie bo potrujesz wszystko wokol.Inny sposob to oddestylowac metanol i zuzyc go do nastepnej reakcji a z gliceryny zrobic mydlo , srodek myjacy,lub przeragowac i otrzymac czysta gliceryne a pozostalosc spalic jako olej opalowy.

  7. Arek says:

    najgorsze że jak skarbówka będzie chciała mieć jakiś sukces, to okaże się ze oszukiwaliśmy państwo na akcyzie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *