Działka na dom pasywny

Dzisiejszy wpis jest ciągiem dalszym odpowiedzi na pytanie czytelnika, który pytał o cenę budowy domu pasywnego. Przypomnę jeszcze drugą część pytania, do której będę się tu odnosić:

Czy są jakieś specjalne wymagania dotyczące kupna działki budowlanej pod budowę domu pasywnego?

Zagadnieniu wyboru odpowiedniej działki do budowy domu pasywnego można poświęcić co najmniej godzinny wykład. Dlatego zależało mi na tym, by choćby wyodrębnić ten temat do osobnego wpisu.

Bo po co budować dom pasywny, jeśli ze względu na zacienienie innymi budynkami nie może on pozyskiwać energii słonecznej?

Passive House Siding

Ta działka nie jest dobrym miejscem do budowy domu pasywnego, bo będzie on częściowo zacieniany przez inne budynki. Foto: postgreen.

Istotne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku poszukiwania działki do budowy domu pasywnego, związane są przede wszystkim z dostępem do energii słonecznej.

Idealna działka na dom pasywny

Idealna działka na dom pasywny ma niczym nieograniczony dostęp do energii słonecznej. Miejsce, w którym znajduje się dom, nie jest zimą zacieniane przez sąsiednie domy czy drzewa. Przez cały dzień słońce niczym niezatrzymywane będzie ogrzewać południową elewację budynku.

Jeśli działka ma mieć drzewa, to tylko liściaste. A najlepiej owocowe (sad). Chodzi o to, żeby można było je wyciąć, a drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia urzędu. Drzewa liściaste mogą się przydać do zacieniania budynku latem, zwłaszcza od strony wschodniej i zachodniej, bo z tych stron uzyski promieniowania słonecznego przez okna są największe. Dobrze, by była osłonięta od strony północnej drzewami iglastymi, które zmniejszą wychładzanie budynku zimą.

Hudson Passive House

Ten dom pasywny zdaje się być wybudowany na całkiem niezłej działce. Foto: BASF

Idealna działka do budowy domu pasywnego będzie lekko nachylona na południe. To pozwoli zbudować dom w taki sposób, by jego północna, najzimniejsza ściana, miała mniejszą powierzchnię, niż ściana południowa. Będzie można do północnej ściany dobudować garaż (jako osobną konstrukcję!), co dalej też przyczyni się do mniejszych strat ciepła. Niestety, wtedy w tej południowej ścianie trzeba będzie zabudować drzwi i co najmniej jedno okno (choćby małe) — nie wyobrażam sobie nie mieć możliwości spojrzenia przez okno, kto stoi przy furtce i dzwoni domofonem…

Najlepiej, by wejście na działkę i dojazd znajdowały się też od północy. Wtedy po północnej stronie budynku można umieścić pomieszczenia w rodzaju przedsionka czy pomieszczeń gospodarczych, a następnie w głębi korytarze. Dzięki temu strefa pomieszczeń przy północnej elewacji będzie mogła mieć najniższe temperatury, co dalej pozwala ograniczać straty ciepła z budynku.

Idealna działka do zbudowania domu pasywnego wcale nie musi mieć przyłącza gazowego. Dobrze, by była blisko linii energetycznej, bo prawdopodobnie to prąd właśnie będzie głównym zewnętrznym źródłem ciepła dla tego domu. Wodociąg też się przyda, podobnie jak kanalizacja. Ale akurat gaz ziemny nie jest potrzebny.

Dobrze, by plan zagospodarowania przestrzennego pozwalał na budowę domów parterowych. W takich domach najłatwiej zaizolować dach (po prostu kładąc pół metra wełny mineralnej lub granulatu stropie lub podłodze poddasza), więc dość łatwo powinno być osiągnąć standard domu pasywnego. Dobrze, by plan zagospodarowania nie ograniczał wykorzystania np. drewna jako materiału budowlanego — moim zdaniem konstrukcja szkieletowa ścian w połączeniu z masywnym fundamentem i betonową podłogą (plus ewentualnie murowanymi ścianami wewnętrznymi) są najprostszą metodą na osiągnięcie doskonałych parametrów cieplnych ścian, które w dodatku dość łatwo powinno dać się uszczelnić. I to wszystko przy względnie niedużej grubości ściany.

Komentarzy do wpisu “Działka na dom pasywny”: 12.

  1. Łukasz says:

    Mam pytanko czy dobrze zrozumiałem Twoje słowa o ociepleniu dachu. Mamy strop na to kładziemy ocieplenie, zalewamy betonem i na to papę?

    Drugie pytanie, czy cegła lub pustak z dziurami w środku wpływa pozytywnie czy negatywnie na izolacje budynku.

    Pozdrawiam

  2. Pisząc o stropie, miałem na myśli strop między poddaszem a parterem.

    Pustak z dziurami w środku poprawia parametry izolacyjne przegrody. Warstwa powietrza (zakładając, że nie jest wentylowana) stanowi świetny izolator, w odróżnieniu od litej cegły.

  3. inhalator says:

    Generalnie dobra działka to podstawa. Nie ma sensu nawet myśleć o domu pasywnym jeśli będziemy chcieli go zbudować na nieprawidłowej działce. Szczególnie musimy zwrócić uwagę na zacienienie. Niestety dom otoczony dużymi drzewami odpada.

  4. matrix says:

    Dobrze pan opisał zagadnienie wyboru działki na dom pasywny. Porządna działka to podstawa by potem na niej wybudować wymarzony dom. Pozdrawiam 🙂

  5. „…moim zdaniem konstrukcja szkieletowa ścian w połączeniu z masywnym fundamentem…”

    i przyjdzie huragan
    i chuchnie
    i dmuchnie
    i zdmuchnie nasz dom

  6. Jasne, jest takie ryzyko. W przypadku domu z murowanymi ścianami miałbym do naprawy tylko całe poddasze (zakładając, że np. nic by nie wybiło okien).

  7. krix says:

    Ryzyko jest dosyć małe, ale jednak pozostaje. Najgorsze jest to, że huraganu możemy się spodziewać praktycznie w każdym zakątku kraju. To już jest kwestia indywidualna z czego zbudujemy nasze ściany, ja jednak pozostał bym przy murowanych.

  8. projektowanie wnętrz says:

    wybór działki jest bardzo ważny. Liczy się nie tylko lokalizacja ale również otoczenie. Dobry artykuł.

  9. Marcin says:

    Rzeczywiście artykuł świetny choć czy domy pasywne w Polsce się sprawdzą to chyba dopiero się okaże na przestrzeni następnych lat.

  10. Plusultra says:

    Ja od północy mam wiatę garażową – czy to pozytywny czynnik? Czy obojętny? zamierzam obsadzić ją od północy jałowcami. Ale być może docelowe 3 m to zbyt nisko?

  11. @Plusultra: wiatę garażową, czy zamknięty garaż? Sama wiata nie ma żadnego znaczenia, bo nic nie zmieni — jedynie może przyczynić się do większych strat ciepła ze ściany w punktach, w których dach wiaty jest do niej przymocowany. Zamknięty garaż byłby lepszy (o ile ściana od strony domu byłaby dobrze ocieplona), bo świetnie działałby jako bufor zmniejszający straty ciepła.

  12. Weronika says:

    Bardzo ciekawy i przystępny post. Czy poleci Pan jakieś aktualne materiały do nauki na temat budownictwa pasywnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *