Czy opłaca się budować dom niskoenergetyczny lub pasywny?

Jakiś czas temu jeden z Czytelników zadał mi pytanie: czy warto budować dom pasywny. Odpowiedź na to pytanie zależy bardzo mocno od tego, jak zdefiniujemy „warto”. Spróbuję jednak jej tu na łamach wpisu i poniższego filmu udzielić.

Jeśli chodzi o oszczędności wyrażone w złotówkach, to obliczenia są dość łatwe. Musimy tylko sprawdzić, ile więcej zapłacimy za doprowadzenie budynku do standardu domu pasywnego, czy niskoenergetycznego. Na ten koszt złożą się między innymi:

 • więcej styropianu w ścianie, albo pianka poliuretanowa zamiast styropianu (droższa, ale ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła i przez to lepiej izoluje),
 • więcej wełny mineralnej w dachu,
 • lepsze okna, np. trzyszybowe,
 • może nieco inna bryła budynku, by umożliwić pozyskiwanie energii słonecznej.

Trzeba też sprawdzić, o ile taniej będziemy mogli ogrzewać ten dom po doprowadzeniu go do standardu domu niskoenergetycznego.

Jeśli koszt budowy takiego domu będzie wyższy o, dajmy na to, 80 000 zł, a rocznie na ogrzewaniu zaoszczędzimy 8 000 zł, to zwrot z inwestycji nastąpi po 10 latach.

Oczywiście dla dokładnego rachunku trzeba uwzględnić także i inne aspekty.

Po pierwsze, koszt pozyskania pieniądza. Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny, to pożyczamy 80 000 zł, a oddajemy bankowi 160 000 zł. Dodatkowy koszt w przypadku budowy domu pasywnego rośnie dwukrotnie.

Po drugie, zmiany cen energii. Ta jakoś nie chce tanieć, pomimo przejściowych spadków cen ropy w ostatnim czasie. Nic dziwnego, skoro energię produkujemy głównie z zasobów nieodnawialnych — węgla, gazu i ropy naftowej. Dopóki nie będziemy wytwarzać dużych ilości energii ze źródeł odnawialnych, dopóty będzie ona drożeć.

Po trzecie, różne sposoby ogrzewania domu w tych dwóch wariantach. Dom pasywny opłaca się ogrzewać prądem, bo trzeba kupić tylko kilka tanich grzejników. Dom nieenergooszczędny raczej będziemy ogrzewać węglem. Ale żeby to było możliwe, to potrzebujemy:

 • komina dymowego oraz wentylacyjnego,
 • pomieszczenia kotłowni (nikt przecież nie urządzi pralni w pomieszczeniu, w którym stoi kocioł na węgiel),
 • instalacji centralnego ogrzewania,
 • grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Może się okazać, że te koszty po zsumowaniu dadzą np. 30 000 zł. Rezygnacja z tych wydatków może pozwolić w dużej części sfinansować docieplenie budynku.

Ale oszczędności wyrażone w złotówkach to nie koniec. Korzyścią z mieszkania w domu energooszczędnym jest też wyższy komfort.

Ten widać na przykładzie ścian zewnętrznych. Te lepiej ocieplone są cieplejsze w dotyku od tych źle ocieplonych. Temperatura powierzchni ściany lepiej ocieplonej może być wyższa o np. 2 stopnie, niż gdyby ocieplenia nie było. Przez to mniej ciepła wymieniamy z tą ścianą na drodze promieniowania, czyli odczuwamy wyższy komfort cieplny przy tej samej temperaturze powietrza w pokoju. Albo odwrotnie — możemy mieć ten sam komfort cieplny, gdy powietrze jest nieco chłodniejsze, co też przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania (bo straty ciepła z domu są niższe).

Doprowadzenie domu do standardu domu pasywnego wymaga montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, podczas gdy w polskich domach króluje wentylacja grawitacyjna. Ta sama, która jest kompletnie niesterowalna, działa tylko w zimnym półroczu, latem zmusza do wietrzenia przez otwieranie okien (i wpuszczania komarów oraz kurzu) i przesusza powietrze.

Wentylacja mechaniczna też przesusza powietrze, ale zawsze można zmniejszyć jej wydajność, aby wilgotność była na odpowiednim poziomie. W przypadku wentylacji grawitacyjnej możemy tylko położyć na grzejniku mokry ręcznik, albo kupić nawilżacz. Komary i kurz w przypadku wentylacji mechanicznej zostaną zatrzymane na filtrze.

Czy więc opłaca się dostosować dom do standardu energooszczędnego, pasywnego lub prawie-pasywnego?

To trzeba sprawdzić na własnym projekcie domu. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, odezwij się, spróbuję Ci pomóc.

Komentarzy do wpisu “Czy opłaca się budować dom niskoenergetyczny lub pasywny?”: 9.

 1. Marcin says:

  bardzo dobre porady dla budujących nowe domy, jak i remontujące stare, co sądzicie o zastosowaniu glikolu w CO ?

 2. LionEG says:

  Dzięki za te porady, przydadzą się. Bardzo dobrze wykonany filmik 😛

 3. Profi says:

  Artykuł pojawił się w porę bo na wiosnę ruszam z budową 😉

 4. Multikody says:

  Tego typu domy to przyszłość budownictwa.

 5. Ciseq says:

  No dobra a jakies rady jak chce stary poniemiecki budynek przerobic do standardu choc polpasywnego ?

  Myslimy z zona o ociepleniu calosci styropianem 15 grafit i zamontowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem oraz rurowym gwc. Ogrzewanie z racji metrow jest drzewo/wegiel ( piec z podajnikiem tlokowym z osobnym rusztem na drzewo )

 6. @Ciseq: zrobić rzetelną ekspertyzę, spróbować policzyć, którędy ucieka ciepło i skupić wysiłki właśnie tam.

 7. Bardzo dużo z energii można odzyskać przy pomocy rekuperatora.
  Na początku nie wiedziałem co to za dziwny rodzaj wentylacji (klimatyzacji), ale dopiero gdy wytłumaczył mi to majster od klimy – zrozumiałem.

  W normalnej grawitacyjnej wentylacji w domu – powietrze jest cyrkulowane na zasadzie obiegu ciepłych/zimnych gazów i różnicy ich ciśnień. Ciepłe powietrze, które ucieka przez taką rurę, jest marnowane.

  Rekuperator zanim wyrzuci ciepłe powietrze na zewnątrz, przepuszcza je przez wymiennik z zimnym powietrzem pobieranym z zewnątrz.

  Fakt, że jak się rekuperator zjebie, to w domu robi się lekki zaduch, bo naturalną wentylację zastąpił rekuperator.

  Gość, który to miał zamontowane powiedział, że prawie nie używał ogrzewania w zimie (zima była typowa jak na tamte czasy – śnieżna), bo ciepło zgromadzone w budynku zostawało. Pamiętajmy, że człowiek też wytwarza ciepło.

  Po takich odkryciach nawet się nie zastanawiam czy montować czy nie. Koszt montażu to ok. 3 koła, ale zwraca się nieporównywalnie.

  Dom pasywny?

  Ale jeżeli zrobi się go dobrze. Wystarcz poczytać trochę Muratora i raczej kierować się radami doświadczonych górali, który na budowaniu domów zjedli zęby 😉

 8. Krzysztof says:

  No tak, czego nie policzysz, tego nie wiesz. Trzeba tylko wiedzieć jakie rzeczy brać pod uwagę w obliczeniach, celna uwaga z kosztem pozyskania pieniędzy.

 9. Bielbet says:

  Ja bym chciał mieć taki lub taki. Bo tak się składa że obecnie mieszkam w takim , który był budowany na początku lat 70-tych i on jest kiepsko uszczelniony, do tego stare okna, w zimie jak się nie pali w piecu to temp. niekiedy spada do około 12 stopni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *