Projekt domu pasywnego

Jeśli podobnie jak ja chcesz mieszkać w domu pasywnym, artykuł ten może znacznie ułatwić Ci sprawę. Przedstawiam w nim bowiem gotowy projekt takiego domu: Lipińscy Dom Pasywny 1. Projekt spełnia wszystkie wymagania stawiane przed domem pasywnym. Jest energooszczędny, czyli tani w eksploatacji. Wykorzystuje nowoczesne technologie do produkcji i oszczędzania ciepła.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Biura Projektowego M.&L.Lipińscy Lipińscy Domy.

Parametry projektu

Powierzchnia użytkowa domu Lipińscy Dom Pasywny 1 wynosi 131,4 m2. Minimalne wymiary działki wynoszą około 22×22 m, ale tym nie należy się sugerować. Działka oprócz wymiaru musi mieć odpowiednie położenie. W przeciwnym wypadku z zysków energetycznych na ogrzewaniu słonecznym nic nie będzie.
Projekt domu pasywnego: rzuty pomieszczeń na parterze i poddaszu

Powyżej przedstawione są rzuty pomieszczeń na parterze i poddaszu domu pasywnego. Na uwagę zasługuje umieszczenie pomieszczeń mieszkalnych po południowej stronie.
Północ znajduje się na dole planu.

Izolacja cieplna

Projekt tego domu pasywnego zakłada, że ściany budynku wykonane będą z 15 cm warstwy keramzytobetonu ocieplonego dwukrotnie grubszą warstwą styropianu. Dach izolowany jest również 30 cm warstwą styropianu.
dom pasywny widziany od strony południowej, widoczne olbrzymie okna

Powyższe zdjęcie przedstawia widok domu pasywnego (w trakcie budowy, stan surowy zamknięty) od strony południowej. Widoczne są olbrzymie okna. Na dachu doskonale widoczny kolektor słoneczny.

Okna mają współczynniki wymiany ciepła U wynoszące 0,6 W/m2K dla 0,71 W/m2K dla ramy.

Ogrzewanie

Podstawowym źródłem ciepła dla tego domu jest pompa ciepła powietrze-powietrze. Dzięki temu dom może zostać zbudowany w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci gazowej. Nośnikiem energii będzie droga elektryczność, ale pompa ciepła powoduje jej znaczne oszczędności. Do tego dom wyposażony jest w gruntowy wymiennik ciepła.

Wizualizacja projektu domu pasywnego.

Wentylację zapewnia centrala wentylacyjna z rekuperacją. To nieodzowny element każdego domu pasywnego, bo straty ciepła przez wentylację są olbrzymie.

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej służy kolektor słoneczny wspomagany przez elektryczny bojler.

Ile energii na to potrzeba? Zgodnie z wymaganiami narzuconymi przez standard domu pasywnego jest to 13,5 kWh/m2 rocznie! Kilka razy mniej niż w przypadku „zwykłych” budynków energooszczędnych.

Koszt budowy domu pasywnego

Koszty budowy tego domu pasywnego nie są moim zdaniem wygórowane. W przypadku stanu surowego zamkniętego wynoszą one 239 950 PLN netto. W przypadku wykończenia pod klucz, wynoszą 422 200 PLN netto. Nie jest to wysoka kwota gdy porównać ją z cenami mieszkań w nowych blokach, budowanych najniższym kosztem a więc wcale nieenergooszczędnych.

Polecam Twojej uwadze osobny artykuł o kosztach budowy domu pasywnego, który podaje między innymi metody na ich obniżenie.

Gdzie kupić projekt?

Projekt możesz zakupić między innymi w serwisie TwójProjekt.pl.

Więcej informacji na temat tego projektu domu pasywnego znajdziesz na stronie Domy-Pasywne.pl.

Komentarzy do wpisu “Projekt domu pasywnego”: 42.

 1. Ania says:

  Projekt spełnia wszystkie wymagania stawiane przed domem pasywnym?. Nie wszystkie. I chyba chodzi tu o projekt wydatków inwestora. Prawie każdy projekt domu można zmodyfikować tak aby zmniejszyć straty energii ponad opłacalność ekonomiczną. I w każdym można zastosować nowoczesne i drogie technologie ogrzewania. Po takim tekście firma Lipński dużo w moich oczach straciła. A Pan, Panie Krzysztofie stracił dużo więcej niż na tym tekscie Pan zarobił.

 2. @Ania: nie bardzo rozumiem, co mi Pani zarzuca. Moim zamierzeniem przy tworzeniu tego tekstu było opisanie jednego z pierwszych w Polsce projektów domu pasywnego. Osobiście uważam zastosowanie pompy ciepła powietrze-powietrze do ogrzewania domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło za piramidalną głupotę, ale przecież to nie ja ten projekt wymyśliłem…

 3. durszlak says:

  Dziwi mnie tak opiewana w wielu artykułach rekuperacja. Pracowałem wiele lat przy różnego rodzaju wentylacjach, ozdyzkach ciepła itp. Moim zdaniem doświadczonego projektanta tego typu rozwiązań w domu jednorodzinnym, jak i w każdym innym mieszkalnym rekuperacja pochłania więcej drogiej energii elektrycznej i strasznie drogiej inwestycji niż zwraca. Cenrtala rekuperacyjna potrzebuje wstępnego podgrzewania powietrza np. elektrycznością, dalej wymuszenia krążenia przez wentylator, jeden, lub nawet kilka. Oczywiście idąc w koszty inwestycyjne można wykorzystać dowolne źródło ciepła do tego, ale trzeba też myśleć nad przeinwestowaniem budowli. Gdyby koszt inwestycji nie miał znaczenia najlepiej byłoby stworzyć cos na kształt termosu z płaszczem nieprzepuszczalnym. Reasumując rekuperacja ma sens jedynie w miejscach gdzie wymienia się w sposób wymuszony ogromne ilości powietrza. Przez ogromne rozumiem więcej niż dziesięciokrotność pojemności pomieszczenia na godzinę. Czyli np. hale produkcyjne z wymuszoną wentylacją. Inaczej rekuperacja to wywalanie pieniędzy. Ale to tylko moje skromne zdanie. Myślę, że mógłbym nwet wygrzebać gdzieś ze swoich szpargałów obliczenia na ten temat.

 4. @durszlak: nie liczyłem tego sam, ale widziałem sporo obliczeń, według których rekuperacja po prostu się opłaca. I sam ostatecznie zdecyduję się na nią lub nie po własnoręcznym przeliczeniu opłacalności.

  Wstępne podgrzewanie nie jest potrzebne przez cały rok. A można całkowicie je zlikwidować przy pomocy gruntowego wymiennika ciepła.

  Planowanie wentylacji mechanicznej na odpowiednio wczesnym etapie pozwala oszczędzić na koszcie budowy kominów wentylacyjnych. A to może zrekompensować sporą część kosztu inwestycji w taką instalację.

 5. Simon says:

  durszlak napisał dnia 11. Listopad 2009 o godzinie 20:38: Dziwi mnie tak opiewana w wielu artykułach rekuperacja. Pracowałem wiele lat przy różnego rodzaju wentylacjach, ozdyzkach ciepła itp.

  > Czekam wiec na obliczenia, bo kazdy moze tak napisac. Jesli w opisach technicznych rekuperacja jest zawsze wspominana przy okazji budownictwa pasywnego to mysle ze jakis madrzejszy inzynier przeliczyl to dla domu 130m2, a takze 400m2. Wiadomo ze im wieksza powiezchnia tym bardziej sie to oplaca. Dalej – nie rozumiem dlaczego wszyscy w polsce tak bardzo boja sie energii elektrycznej, ja mieszkam w szkocji i od 3 lat grzeje energia elektryczna mieszkanie o pow. 60m2. Koszt troche wyzszy niz gazem, ale niewiele – nie mam natomiast zadnych kosztow i problemow zwiazanych z ulatniajacym sie gazem, bojlerem i hydraulikiem…Z drugiej strony kto potrafi przewidziec jakie beda ceny pradu vs gazu za 5-10lat.. Pozdrawiam.

 6. max van dal says:

  W cale mi nie imponuje 30cm styropianu na ścianach i dachu jak 80% ściany południowej ma standard z lat 80 ubiegłego wieku. U 70% wynosi 0,7.
  Fajnie w zimie jak by słońce świeciło co dzień.
  Ostatnio jest go jak na lekarstwo.
  Tak samo lepszym rozwiązaniem akumulacji ciepła jest większa liczba paneli słonecznych i komasować ciepło w wodzie a nie w ścianie w środku domu.
  Zbiornik na taką wodę da się znacznie lepiej zaizolować,
  a i samo łapanie promieniowania jest znacznie lepsze.
  Do nagrzewnicy wentylacji zamiast prądu podłączyć na noc to co się z gromadzi i po sprawie.
  Tak samo pompa ciepła, co tu dużo pisać aby dobrze działała musiała by być na głębokości 7m i mieć dużą powierzchnie nie długość.
  Dobra każdy jest mocny w projektowaniu czegoś nowego.
  Co będzie jak ktoś chciał by sobie domek wyremontować do takiego standardu o tym jeszcze nikt nie pomyślał.
  A to znacznie taniej kupić gotowy szkielet jakiegoś domku z cegły i w tedy walczyć aby mieć 15kW/m^2 rok .
  Bo to większość ludzi interesuje.
  Moje wyliczenia dla domku(drewnianego rok 1938. z zakładanym U ścian =0,08 dach U=0,06 okna U-1,3/U 0,1 wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  Pompa ciepła dwa układy ciepły zimny.
  Ma dać 5.1 kW/m^3 to jest 550 =2800 kW minus 50% z odzysku wentylacji= 1400kW tj 330kg drzewa 155 kg węgla.
  Tyle brakuje plan ciepła woda podgrzewana w starej kuchni kaflowej zasobnik i podłączenie do wentylacji nagrzewnicy na wodę. powietrze dostarczane z zewnątrz aby nie było wysysania powietrza z kuchni i po sprawie.
  A jak wyjdzie w praniu dla domu o powierzchni 220m^2 kubaturze 550m^3 zobaczymy.

 7. Ryszard says:

  Witam Panie Krzysztofie

  Przygladam sie projektowi, i mam kilka refleksji. Momemntem w ktorym rozpoczyna sie architektura jest chwila gdy funkcjolanosc gra wraz z estetyka. To drugie wynika z pierwszego. jesli brak piekna w budowli, jej inne parametry musza gdzies nie byc zharmonizowane.

  Domy pasywne powinny byc piekne, znacznie bardziej niz architektura tradycyjna.

  dziekuje za parametry podane przez Pana, to jest ciekawe

 8. Olek says:

  Witam
  Dlatego polecam aby w temacie wentylacji zapoznać się z centralami Fińskiego producenta firmy Enervent. W Polsce jeszcze nie ma certyfikowanych domów pasywnych, ale opierając się na doświadczeniach Instytutu Domów Pasywnych w Dermstadt można powiedzieć, że zastosowanie takiej centrali pozwala spełnić wysokie wymogi u uzyskać certyfikat domu pasywnego pozdrawiam
  Olek

 9. Andrzej.K says:

  Generalnie niewiem dlaczego ten domek ma mieć pompę ciepła która wg się nie kalkuluje w domu pasywnym.
  Przy założeniu zwykłej taryfy prądu ok 0,4 zł za kwh (cena zależy od rejonu) To można przyjąć roczne koszta w granicach 800 zł. Pompa ciepła z instalacją ceny od ok 50 /60 tyś załużmy że pompa ciepła zużyje pradu za 400 zł .Wtedy zwróci się nam ona w ok 120 lat.
  Pompe ciepła powinno się montować do nieocieplonych budynków.
  Gdy zaczniemy grzać domek 2 taryfą ok 25 groszy to cena nam jeszcze spadnie. A tańszy będzie bufor i podłogówka niż ta pompa.
  P.S Wzoruję się właśnie na tym projekcie tylko mój bedzie troszkę większy z płaskim dachem. I mój kosztorys wstępny z założeniem Reku i GWC etc nie przekracza 350tyś oczywiście już z meblami do salonu i wykończoną kuchnią:)
  Jak niezapomne to dam znac czy mi wyszło:)

 10. @Andrzej K.: akurat tu ma być pompa ciepła powietrze-powietrze, która powinna być znacznie tańsza w instalacji, niż pompa z gruntowym wymiennikiem. Ale rzeczywiście, należałoby przeliczyć, czy to się opłaca. Bo czasem ludzie z rozpędu chcieliby poinstalować różne proekologiczne wynalazki, a nie zawsze dobrze one ze sobą współgrają.

  Jak nie zapomnę, odezwę się za czas jakiś z pytaniami, czy wyszło. 😉

 11. Andrzej.K says:

  I jeszcze jedno mnie zaciekawiło 239 tyś za SSZ a 422 tyś za Stan wykończony.
  Ponad 1500 zł za wykończenie m2 domu to strasznie dużo choć wiem że w tym temacie niema końcowej granicy same krany można kazać zrobić ze złota i platyny i wtedy biały montaż zakręci się w 200 tyś:)
  Ale prawdopodobnie Stan wykończenia jednak zakłada bardzo drogie żrudło ciepła.
  Jak rozumiem SSZ to Konstrukcja z izolacja podłączeniem do mediów i oknami i drzwiami.
  Dokładając system rekuperacji i GWC 20 tyś z dużą górką. To i tak koszt wykończenia jest ogromny .
  Co w tym pasywnym domu tyle kosztuje by dalej był pasywnym. ….

 12. max van dal says:

  dobrze ja nie wiem czemu i gdzie się podziewają koszty i takie wyimaginowane pojęcie o budownictwie pasywnym, super ten artykuł w linku u przed mówcy. Przy zakładanym strumieniu wentylacji 300m^3
  mocy wentylatorów 120w EBM dobrane fi 225 spręż 270Pa wychodzi
  mi -26kWh/m^2 na ogrzewanie i wentylację a z wodą ciepłą -8
  bo na biomasie to oznacza że budynek jest na plus. powierzchnia okien 70m^2 okna 5 szybowe według mojego złożenia i pomysłu.
  po za tym całość „ogrzewania” ciepłej wody użytkowej w kuchni węglowej
  uszczelnionej, i z wentylatorem wyciągowym i doprowadzeniem powietrza do komory spalania tzw zamknięta komora spalania to jest ze względu na spory zapas drewna bo 60m^3 spokojnie na 20 lat starczy izolacja termiczna od 60 do 105cm ! okna jako witryny nie otwierane, opcja żwirowy wymiennik ciepła.
  można w tedy dać http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw taką pompę ciepła pod żwiraka i chodzi cały rok
  za gówniane pieniądze !

 13. W niskoenergetycznym projektowaniu liczy się tylko architektura, kosztowne instalacje to tylko poprawianie błędów architekta. To się nie opłaca. Opłaca się dobra architektura! Odnoszę wrażenie, że wszyscy tutaj kupili już projekt katalogowy. Duży błąd.
  http://www.ap15.pl
  Pozdrawiam 🙂

 14. Andrzej.K says:

  @Aleksandra Poźniak-Wołodźko Faktycznie największym błędem jest kupowanie gotowców

 15. max van dal says:

  Nie zgadzam się z stwierdzeniem że architektura jest najważniejsza
  ważna jest szczelność i parametry okna
  moje mają Ug 0,344 Uf 0,2 TR 42,58% na powietrzu nie jakieś argony !
  Ta projekt gotowy
  a co jeśli z domu co ma teraz ponad 250kWhm^2 rok robię
  -26 kWh^2 rok to wiem co i jak 🙂

 16. max van dal says:

  budynek istniejący dodam

 17. Gratuluję, za pomocą pompy ciepła 600% sprawności, ogniw fotowoltaiczych, GWC itd, to każdy potrafi. A jakie poniosłeś koszty tej termomodernizacji? Podejrzewam, że mógłbyś za tyle zbudować drugi mniejszy domek. Ja do ogrzewania używam okien o g=0,67 i U=1,0. Sezon grzewczy u mnie trwa 3 miesiące, w tym czasie spalam dwa metry sześciennymi drewna. Ile kosztuje kominek z zamkniętą komorą spalania? ile kosztuje pompa ciepła? ile kosztuje prąd ile drewno? Myślę, że wiesz. Jak zbudować dom, który działa jak kolektor słoneczny zimą, a latem używa słońca do chłodzenia – wymuszania wzmożonej wentylacji naturalnej? Sokrates to wiedział, sam zbudował sobie dom pasywny. Andrea Palladio to wiedział, starożytni egipcjanie to wiedzieli, persowie to wiedzieli, a Ty myślisz, że jesteś mocny, bo masz gadżety.

 18. max van dal says:

  uchachałem się czytając tą wypowiedź szeroko mijającą się z prawdą. Przytoczyłem przykład pompy ciepła ekonomiczniej uzasadnionej jak widzisz cena jest śmiesznie mała.
  Przy oknach U1,0 nie wróżę nic dobrego przy polskim klimacie niestety jeszcze trzeba przemyśleć co jest co.
  Zwłaszcza jaka może być brutalna zima nie jakaś tam wedle prognoz tylko taka gdzie realna temperatura spada do -36 st
  super podstawiłem okna i zyski itp wyszło nawet lepiej o 2kWh tylko teraz zwiększyła mi się moc potrzebna do ogrzania przy maksymalnych spadkach i już nie jest dobrze
  bo potrzeba 4,8 kW zamiast 2,8 kW jest różnica.
  Do tego pogoda ostatniej zimy była u mnie bardzo złośliwa i przez dzień cały padał śnieg przy -18,

  NIE MA CZEGOŚ TAKiego jak wentylacja naturalna
  nie ma i nie będzie straty są olbrzymie jak ktoś nie kuma to trudno niech sobie wierzy tylko w współczynnik U 😀
  jak policzysz dobrze zobaczysz że zostaje tylko okno i wentylacja.
  jakie tam okna nie sprzedaje się złotych patentów
  zresztą ja się tam nabijam z tych okien do budynków pasywnych i tych U 1,0 😀 też bo to sito, a do pasywnych bo śmieszne jakieś tam nakładki przekładki za 3 tyś za okienko malutkie… wracając do pompy ciepła jak widać kosztuje 4,3kzł i ma zasobnik w sam raz na podpięcie do żwiraka i tu też patentu nie zdradzę jak i wykonać tanim kosztem może znowu dostanę serię niecelnych zarzutów o gadżetach:D no jasne gadżet dwa EBM fi 225 i sześć ICków z 2,0 hdi 🙂 plus troszkę rury PCV fi 250
  i okien 70m^2, kosz okien 25 tyś zł, reku 3 tyś instalacja 2 tyś, izolacja termiczna 15 tyś z elewacją
  U średnie 0,07 ! możesz się tylko domyślać co i jak !
  same drzwi do 20 cm XPS’a co najmniej, izolacja jest gigantyczna 105cm na stropie jak byś chciała wiedzieć i dla mnie wtedy sezon trwa 2 tygodnie a nie 3 miechy.

 19. Sezon grzewczy 2 tygodnie? to po co Ci ta pompa? wyjedź na 2 tygodnie do Egiptu! Chyba mylisz pojęcia.
  Sam widzisz, że okna dwuszybowe są bardziej Aktywne Słonecznie niż trójszybowe. Zimą noc trwa od 12 do 16 godzin dziennie, więc okna nocą „docieplam” ciepłochronnymi, automatycznie zasuwanymi zasłonami, co zwiększa ich izolacyjność o 30%.
  Też mam rekuperator i w przeciwieństwie do Ciebie wiem jak się projektuje naturalną wentylację, czyli to coś czego według Ciebie nie ma – buahaha! Nawet piramida Cheopsa jest wentylowana naturalnie, a Ty jesteś ignorantem ze 105 centymetrową warstwą styropianu nad głową. Dawno wykonano badania efektywnośći grubości ocieplenia i już od dawna wiadomo, że izolacja powyżej 20 cm nie jest efektywna – tzn daje taki sam efekt jak 20 centymetrowa, czyli każdy dodatkowy centymetr to czysta strata pieniędzy. W projektowaniu najbardziej liczy się równomierność izolacyjności, opór w zależności od kierunku przepływu ciepła ma znikome znaczenie.
  Tę pompę wymienisz na kolejną najpóźniej za 20 lat, a ja przez 20 lat zapłacę za ogrzewanie 4000 zł, chyba, że kupię drewno od znajomego, 70zł za metr sześcienny, to zapłacę 2800 zł za 20 lat opalania!
  Pompa jest niekoherentna, działa gorzej przy niskich temperaturach, to oczywiste. Do piecyka kominkowego wrzucam w listopadzie 2kg drewna dziennie lub 6kg dwa razy w tygodniu, a w grudniu i styczniu 5 do 6 kg drewna dziennie. Jak będą mrozy -36C wrzucę 9kg, a Ty na te mrozy specjalnie zakupisz pompę o większej mocy.
  Pozdrawiam 🙂

 20. max van dal says:

  widzę że absolwętka architektury się trafiła co projektuje wentylacje naturalne:D jesteś w innej bajce. I coraz bardziej zarozumiałej.
  i krążenie w samej teorii, napisz mi co daje U 1 w pakiecie szybowym
  co decyduje o takiej izolacji?
  a skąd że tylko 20cm po za tym już nic ? gdzieś już tą bajkę słyszałem z 5cm 😀 teraz jest 20 cm .
  tak po prawdzie to 33cm sobie wyliczyłem i punktu widzenia wykonania bo cięte z bloku 1x1x3m.
  A twoje rolety automatyczne 😀 super tylko są za dramo jak kominek
  też za darmo krasnoludki przyniosły na plecach i wybudowały komin.
  ba kominy od wentylacji „naturalnej” która nie działa i działać nigdy nie będzie !

 21. mylisz wentylację naturalną z grawitacyjną, a zasłony są tradycyjne nie żadne rolety. Studiowałam także „budownictwo pasywne i niskoenergetyczne oraz ocenę energetyczną budynków” na P Poznańskiej BUDPAS to jedyne takie wyspecjalizowane studia w Polsce. Wiem co mówię. Wygrałam też ogólnopolski konkurs na wzorcowy dom ekologiczny, mój projekt został uznany przez Prof Leszka Laskowskiego za dom przyszłości, a przez Piotra Kuczię i Roberta Koniecznego za architekturę na wysokim poziomie. Pewnie nawet ich nie kojarzysz. Na koniec mam dla Ciebie przykład budynku wentylowanego naturalnie, wentylacja mechanicznie wspomagana w ekstremalnych warunkach http://architecture.mit.edu/class/nature/student_projects/2006/meelena/urban-nature/template-mainframe-commerzbank.html
  Słonecznie Pozdrawiam 🙂

 22. max van dal says:

  Widzę i przeglądam nie lubię jak ktoś piszę ogólnie złośliwie i zakłada złą wole ! w tedy u mnie budzi się to samo. Tym bardziej jak ktoś myli się w zeznaniach, w obliczeniach na stronie okna są podstawione z U g 0,6
  no właśnie… nie pisanie całej prawdy jest złe… o jak potrafię
  szukać i grzebać to wiem czego chcę i mam .
  no i jest po za sezonem grzewczym wentylacja naturalna no
  no 🙂 i jest wstępne podgrzanie pod domem 😀 o i kolektory są …
  bo głupie bezmyślne świadectwa charakterystyki energetycznej 0,2 współczynnik nakładu bu ha ha. „Energooszczędne okna z nawiewnikami hydrosterowalnymi, oszklone potrójną szybą z jedną powłoką selektywną” sama sobie gola strzelasz ! myląc się w zeznaniach ! krytyka mojej pompy ciepła tak ciężko znajdzionej jest bezpodstawna w obliczu rozwiązań tego ekologicznego domu.
  Zbiornik 900L ok tylko że nie jest za darmo, a moja pompa ma mały wystarczający zbiornik 190L lub 260L i przy takich parametrach SAMA WODA UŻYTKOWA jest brana pod uwagę. i to jest przykład jako że takie coś zastosuje w swoim domu.
  W drugim tym z 105cm izolacji będzie kuchnia węglowa z dopływem powietrza z zewnątrz jako że jest zapas 60m^3 drewna.
  i wentylacja z reku, a okna to jest mój osobisty patent. A o tym myślałem tylko mnie ubiegli Ci z tej strony no trudno dla niezdecydowanych..
  http://superwindows.eu/
  Specjalnie nie piszę dokładnie o swoich rozwiązaniach to trzeba będzie zobaczyć w przyszłym roku jako finalny produkt zbudowany a nie koncepcję…

  O następne oszustwo okna 3 szybowe z U0,6 jedna powłoka selektywna i U 0,6 kpina może tam jest super gaz? a może próżnia? .
  z jedną powłoką może mieć co najwyżej 1,1 dla argonu
  1,0 dla kryptonu TR 67% jak dla mnie okna nie mają tej tajemnicy.
  Powietrze 1,3. i to jest fakt skrywany przez tych od marketingu.
  nie podam źródła bo nie troszkę się naszukałem tego gdzie i jak to policzyć.

 23. max van dal says:

  Kolejnym proekologicznym materiałem jest cegła rozbiórkowa. Ma ona nie tylko właściwości akumulacyjne oraz doskonale reguluje zawartość wilgoci w powietrzu o widzę że wiejska fizyka budowli czy chwyt o oddychających ścianach ? bo nie wierzę:D

 24. Yhym, tylko że ja piszę o zupełnie innym projekcie, nie o tym starym sprzed pół roku. Tamten był teoretyczny, z wymaganym konkursowym Q=50, ja i tak zrobiłam Q=33. Mam już kilka nowych, których jeszcze nie publikuję. W tym zeroenergetyczny biurowiec i dom jednorodzinny z Q=10. Jak wizualizacje będą gotowe, zobaczysz sobie na moich stronkach. No to pozdrawiam i życzę powodzenia. Nie masz może imienia lub nazwiska?

 25. o boże, oddychające ściany? i co jeszcze? Nie Panie Max Van Dal, to nie jest ściana zewnętrzna wentylująca, jedynie wewnętrzna akumulacyjna.

 26. max van dal says:

  Dobra trzeba zakopać topór bo niczego nie zbudujemy.
  Mówimy o tym samym rozwiązania zbieżne .
  Dodam ze mam budżet max na 50tyś zł aby 220 metrowy doprowadzić do założeń Q = -7 (wentylacja+woda+”ogrzewanie”) i to strumień 300m^3 i 120 wat na wentylatory spręż 270Pa. Tak że wyzwanie jest niebywałe i na razie tylko okna są drogie, też myślałem o oknach tylko jednokomorowych i rolety czy inne rozwiązanie zapobiegające stratą ciepła tylko. bo zamiast 8000 kWh miał bym 12000.
  TR 42,5% do 67% przykład.

  Paweł
  Pozdrawiam

 27. Ok, Pawle, jak ma być taniej i lepiej to policz sobie ze zwykłą szybą zamiast selektywnej (g=75%, zamiast 67% wsp. przepuszczalności energii promieniowania słonecznego). Wtedy musisz koniecznie dać zewnętrzne sezonowe osłony przeciwko przegrzewaniu, albo półki słoneczne stałe obliczone na przesilenie czerwcowe, pod warunkiem, że okna są od południa, a jak od zachodu, czy wschodu tam wykreśl sobie półki pionowe, albo załatw sprawę przegrzewania ścianą biotyczną sezonową, albo drzewami liściastymi. Zamiast rolet, które raczej się kojarzą z garażem, albo pawilonem handlowym, daj wewnętrzne ocieplone okiennice, ale muszą być wewnętrzne. Te super okna, które wysłałeś, nie zgłębiałam ich konstrukcji, niech je rynek oceni. Ja nie mam problemu, żeby projektować budynki ultraniskoenergetczne za pomocą zwykłych okien. Termomodernizacja jest trudniejsza. Nie wiem czy słyszałeś o oknach próżniowych, skandynawskich U=0,2 dla całego okna. Jeśli jesteś złotą rączką, to spróbuj 😉 w środku między taflami są 2 mm kuleczki i oczywiście próżnia, hehe. To by był temat na osobnego bloga, jak zrobić sobie okno próżniowe 😀
  Jakie masz warstwy dolnej części powłoki termicznej? Podłoga na gruncie czy piwnica?

 28. max van dla says:

  Waśnie sprawa z oknami wygląda tak, że bez powłok LowE nic z izolacyjności okna będzie, żaden gaz typu argon nie polepszy sprawy niestety przy szybie zespolonej jednokomorowej zwykłej jest to 2,8 do 2,7 odpowiednio dla powietrza i argonu, dla tego moje 5 szyb w tym 3 maja powłoki low E osiąga kosztem TR parametry 0,344 dla powietrza nie jakiś argon itp zawsze będzie powietrze.
  Co ciekawe goście zamieszczają wyniki ich super okien 0,5 słabo
  miało być 0,15. potwierdza się to w obliczeniach że bez powłok lowE tak właśnie im wyjdzie 🙁 okna próżniowe tak dało by radę.
  tylko ja bazuje całkowicie na systemie który nie zawiedzie czyli powietrze wiadomo jeszcze na gazie szlachetnym było by z 10% lepiej.
  Ciekawe jest to że prawie udało się wpaść w marketing i że argon ma jakieś super właściwości…

 29. Andrzej.K says:

  Ale długo nic się nie działo a tu nagle jak rozgorzała dyskusja 🙂 .
  Jak to piszą niektórzy że nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna (naturalna) Oczywiście że jest. To że w obecnej technologi budowania domów często jest żle zaprojektowana, np poprzez zbyt szczelne okna lub nieprawidłowym rozmieszczeniu kominów względem temperatur panujących w domu.To nie znaczy że taka nie istnieje. Np projektant powinien wziąć pod uwagę takie aspekty jak np nasłonecznienie lub komin w miejscu powstawania większych temperatur np kuchnia. Komin powinien być dobrym odbiornikiem ciepła d Okna powinny być co najmniej rozszczelnione, dodatkowym wspomaganiem WG może być np turbinka kominkowa napędzana siłą wiatru. Oczywiście jak się chce to się da. A to że większość gotowych projektów jest skopana na wstępie to przyczyna taka że większość jest robiona przez studentów 1 roku. W pasywności budynku każdy śmieszny mały detal ma znaczenie a w szczególności architektura (Zwarta bryła) akumulacyjność

 30. a czy brałeś pod uwagę wstawienie innych okien od południa i innych od zachodu i wschodu? Z tymi próżniowymi, wyobrażam sobie, że zawsze można taką zwykłą kuchenną pompką, dopompować i zatkać koreczniem, hehe. Próżnię można też odkurzaczem zrobić. Widzę że się specjalizujesz w oknach. Jakby nie patrzeć jest to najważniejszy element i najbardziej rozwojowy w architekturze niskoenergetycznej. Znasz książkę Celadyna „Przegrody Przeszklone…”? Polecam, jest tam i technika i architektura. Nie ma jej w sprzedaży, raczej w czytelniach naukowych. Daj mi znać jak już coś zmontujesz, namiary masz. Pozdrawiam 🙂

 31. max van dal says:

  dobrze tylko że straty na wentylacji bez odzysku to Hve 0,33 kubatury
  jest to 2x razy tyle co całość strat w moim budynku.
  Nie studenci uczą się z podręczników patologi rysunkowej !
  jak pisze w normie PN ISO 129 nie powtarzać wymiarów bez względu na liczbę rzutów. bo ważniejsze są muszelki w wc niż szczegóły.
  Okna w takiej formie jak są teraz to ściema marketingowa z tymi ramkami itp moje są proste jak woźnicy bat bo rama jest z XPS’a i jako tako sama szyba zespolona ( tylko po to aby się brud nie wpychał).
  Projektowanie jest bardzo fajne tylko trzeba myśleć a nie klepać stare prymitywne wzorce typu wentylacja na kominach która nie działa w 100% i generuje straty.
  bez szczelności budynku i braku mostków termicznych nie ma mowy o małym poborze energii. Zwłaszcza że w obliczeniach strumień wentylacji mam bardzo duży bo 300m^3 przez godzinę
  jest to nie do osiągnięcia bez strat przy wentylacji „grawitacyjnej”
  I to wszystko w budynku istniejącym tak że trzeba na wskroś znać każdą ścianę tak aby przeprowadzić rury od wentylacji
  rury fi 250 ale to nie jest zadanie dla laików bo jakiś instalator skórę by złoił strasznie na tym i do tego legendę dorobił.

  Teraz budynek jest właśnie wentylowany naturalnie i grawitacyjnie
  naturalnie bo szczeliny w oknach po pieronie i grawitacyjnie bo przez komin jedyna zaleta to brak grzybków przy wielkich mostkach termicznych, tyle że kiedy jest duży wiatr to firankami rusza..
  a to nie sprzyja „oszczędzaniu” tyle że przegrody są suche na wskroś i przy całości tego bigosu lepiej się to ma do budynku z szczelnymi oknami i mokrymi ścianami tak subiektywnie można to stwierdzić.

 32. Oh, Andrzej K, widzę że się rozumiemy. Zróbmy razem koalicję antykatalogową. Wdrażajmy indywidualne projektowanie archtektoniczne. Niech dom będzie subiektywnym dziełem osadzonym w kontekście, a nie odgrzewanym, wielokrotnie powielanym kotletem. Architekci mówią, że domów nie warto projektować, opłaca się robić Użyteczność Publiczną, a z indywidualnym klientem i pracy więcej i wymagań i często nie płacą. Wszystko przez tą świadomość społeczną. Głupiemu ludowi lepiej jest rzucić jakiekolwiek projekty, sprzed 30 lat, niech sobie wybierają według wizualizacji. Ten lud to bierze i dziękuje, że tak „tanio”, chociaż ja za te rysunki nie dałabym ani grosza. Czy można w całym swoim życiu popełnić większy błąd? gorszą inwestycję? no – jak się źle wyjdzie za mąż to też katastrofa, hehe. Warto być świadomym.

 33. max van dal says:

  Jaki tam ze mnie specjalista raczej wyciągacz subtelności bo
  żeby się nazwać specjalistą należy przeprowadzać badania,
  mam elektroniczny sprzęt do tego tylko skrzynkę muszę zbudować
  i mierzy to wilgotność i temp elektronicznie. Tylko że jest coś takiego że wilgotnościomierze musi ITB legalizować coś takiego przeczytałem…
  I z tego wniosek że tylko jako informacja można to będzie zamieścić.

  Okna hmm różnicowałem bo pierwsze tylko od północy miał być okna Farkro te z U0,3 co oni stosuję w swoim najlepszym oknie.
  Od kierunku SE i SW miały być okna U0,5 sekret
  Myślę nadal bo okna jak by miały TR 75 to lekko mam nie 9,2 kkWh tylko 16,5 kkWh to jest bardzo dużo tylko trzeba zrobić zasuwane okiennice z XPS’a i czegoś tam jeszcze.
  Kto wie czy i przy tych oknach tak nie będzie to jest sprawa rozwojowa.

 34. Wydaje mi się, że dom ze zdjęcia będzie niekomfortowy w lecie, raczej okap dachu nie zacieni tak dużego przeszklenia w dostateczny sposób. Oczywiście gwc obniży temperaturę wewnątrz budynku, ale to już jest mało pasywne.
  W ogóle za dużo się mówi o instalacjach a za mało o architekturze słonecznej w dyskusji o domach energooszczędnych. I projekt gotowy nie uwzględniający naturalnego zacienienia działki, jej usytuowania względem stron świata, dostępnych mediów. Najwięcej można ugrać przeszkleniami i wentylacją z rekuperatorem, a najmniej mega izolacją… A projekty gotowe to nie problem pieniędzy, bo koszty wychodzą często zbliżone, to mentalność… ludziom się nie chce projektować, współpracować z architektem, wolą iść do sklepu po projekt…

 35. Projekt prezentuje się nad wyraz ciekawie – taki dom pasywny to naprawdę super ekonomiczna sprawa. Sam aż zacząłem się interesować tą tematyką!

 36. Jesteśmy zajawkowym teamem działjącym w branży snowboardowej.

  Poszukujemy podobnych nam i inspiracji i trafiliśmy tutaj.Super

 37. Andrzej.K says:

  W sumie to Pasywny jest Tańszy o instalacje C.O . hak zastosujemy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego,

 38. @Aleksandra Poźniak-Wołodźko
  Tak myślałem o rożnych oknach ale stanęło na tym że robią okna Blue Evolution (Brugman/Salamander troszkę gorsze u 0,6 a pasywne 0,4 ale przezierność jak przy zwykłym oknie. Po zimie mogę powiedzieć że super, bo przy słonecznym mroźnym dniu słoneczko podnosi temperaturę z 21 do 26c gdy na zewnątrz jest -6.
  Niestety więcej jest dni pochmurnych i stosując tańsze okna z gorszym u było by złym rozwiązaniem.
  Co do koalicji…. to całkiem ciekawy temat 😛

 39. Michał says:

  Cześć,

  Dużo informacji jest w internecie na temat domów pasywnych ale bardzo ciężko mi znaleźć jaki stosunek powierzchni okien południowych do podłogi powinno się stosować w tych domach.

  Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *