Tani dom = dom pasywny

W Polsce wciąż buduje się dom z założeniem, że ma być to dom na wiele lat. Nie stać nas jeszcze jako społeczeństwa, by budować sobie nowy dom co kilka lat, czy nawet by co kilka lat dom zmieniać. W związku z tym wszelkie decyzje podjęte na etapie budowy mają potem skutki odczuwalne przez bardzo długi okres. Nawet przez kilka pokoleń.

W związku z powyższym definicją pojęcia tani dom powinien być dom tani w utrzymaniu. Zapewne droższy w budowie, ale później w ciągu wielu lat jego użytkowania spokojnie wszelkie dodatkowe wydatki zdążą się z nawiązką zwrócić.

Podstawowym kosztem zmiennym utrzymania domu jest koszt ogrzewania. Im ogrzewanie droższe (droższe paliwo, gorsze urządzenie do wytwarzania ciepła), tym więcej wydatków. O ile jeszcze źródło ciepła można zawsze wymienić (*), o tyle warto już na etapie budowy domu zadbać o to, by dom po prostu wymagał mniej ciepła. Żeby był energooszczędny.

Straty ciepła w typowym domu wynikają z dwóch czynników. Po pierwsze z uciekania ciepła przez ściany i okna, po drugie przez straty wentylacji – pobierane z zewnątrz świeże powietrze jest zimne a wydmuchiwane zużyte – ciepłe. Aby zminimalizować ilość ciepła uciekającego na zewnątrz warto więc dobrze docieplić dom, zastosować okna o dobrych współczynnikach izolacyjności i zamontować centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperator).

Ale to nie wszystko. By otrzymać naprawdę tani dom trzeba zadbać nie tylko o to, by nie tracił on ciepła ale również umożliwić mu dobre wykorzystanie dostępnego darmowego ciepła. Ciepła pochodzącego ze słońca. Ogrzewanie słoneczne wcale nie polega na montażu kolektorów słonecznych, raczej na budowaniu dużych przeszklonych południowych ścian, jest to jeden ze znaków rozpoznawczych domu pasywnego.

Dom pasywny, prawie idealnie energooszczędny, kosztuje ok. 25% więcej niż dom tradycyjny, ale wymaga kilka razy niższych wydatków na ogrzewanie. I to jest argument, dla którego właśnie taki dom będę sobie budować gdy do budowy domu dojrzeję.

(*) Źródło ciepła można wymienić z pewnymi zastrzeżeniami. Przykładowo pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania domu.

Jeden komentarz do wpisu “Tani dom = dom pasywny

  1. Najważniejsza dla domu pasywnego jest działka, na której ma powstać. Musi być większa od tej, na której może stanąć tradycyjny dom, bo co jeżeli od południowego przeszklenia, w bliskim sąsiedztwie, po kilku latach postawią nam kilkupiętrowy budynek?
    Czyli to spore koszta… pomysł zacny ;]
    Ja jestem bliższa ograniczeniu powierzchni całkowitej budynku na rzecz jego wysokiej energooszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *