Biogazownia a biometanownia – czym się od siebie różnią?

W Polsce występuje bardzo duży potencjał biogazu i biometanu. Tego typu instalacje z powodzeniem mogłyby zastąpić w sieciach część gazu ziemnego. Warto wiedzieć czym one się od siebie różnią i jakie korzyści dają. 

Biogazownie – czym są?

Biogazownie to zespoły urządzeń, które produkują energię cieplną, elektryczną oraz nawozy ekologiczne. Sam biogaz powstaje w trakcie procesu beztlenowej fermentacji różnych substancji lub odpadów metanem. 

Poszczególne substancje organiczne rozkładają się dzięki obecności bakterii metanowych, co jest wielofazowym procesem.

  1. Pierwszy etap to hydroliza, w trakcie której dochodzi do rozkładu organicznych polimerów na związki o stosunkowo prostej budowie.
  2. Drugi etap procesu to acidogeneza, która polega na wytwarzaniu kwasów karboksylowych z produktów hydrolizy.
  3. Kiedy to dojdzie do skutku rozpoczyna się acetogeneza, czy faza w trakcie której powstaje octan.
  4. Czwarty etap to metanogeneza, czyli innymi słowy wytwarzanie metanu przez specjalne metanogeny z octanu lub poprzez redukcje dwutlenku węgla przy pomocy wodoru. 
Czytaj dalej…
Wpis w kategorii biogaz. Oznaczony hasłami .

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest najbardziej rozpowszechnionym gazowym paliwem kopalnym. Jest wygodny w użyciu, łatwy w przesyle i nieźle się spala. Nic dziwnego, że jest wykorzystywany nie tylko do ogrzewania, napędzania samochodów, ale także do syntezy chemicznej czy ogrzewania urządzeń przemysłowych (pieców do wypału ceramiki, kotłów grzewczych, itd.).

Niniejszy artykuł stanowi zaktualizowaną wersję wpisu.

Podstawowym składnikiem gazu ziemnego jest metan, najprostszy węglowodór (CH4). Dokładna jego zawartość jest zmienna i mocno zależy od złoża, z którego prowadzone jest wydobycie. Przykładowo, w Polsce mamy do czynienia z tzw. gazem ziemnym wysokometanowym i gazem ziemnym zaazotowanym. O nich będzie więcej nieco niżej, w głębi artykułu. Czytaj dalej…

Energia elektryczna czy SNG z biogazu? Co się bardziej opłaca?

Przygotowując ostatnio artykuł do dwumiesięcznika GlobEnergia zacząłem się zastanawiać nad tym, czemu nie wykorzystuje się jeszcze biogazu jako zastępczego gazu ziemnego. I doszedłem do wniosku, że może to mieć coś wspólnego ze efektywnością ekonomiczną, czyli po prostu z punktu widzenia zarobionych złotówek się nie opłaca.

Postanowiłem zatem to sprawdzić… Czytaj dalej…

Dlaczego to właśnie śmieciarki powinny jeździć na gaz ziemny (CNG)?

Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (miejska spółka) właśnie rozpisało przetarg na dostawy nowych śmieciarek napędzanych CNG. A mnie się ten pomysł bardzo podoba, bo osobiście uważam, że to właśnie śmieciarki powinny jeździć na gazie ziemnym.

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia Dostawa oraz serwis fabrycznie nowych samochodów bezpylnych (NBZ-390-51/12) zakłada, że samochody powinny mieć silnik o mocy nie mniejszej niż 250 KM. Zbiornik paliwa powinien dawać im zasięg co najmniej 200 km na jednym tankowaniu gazu (pojemność min. 640 litrów przy ciśnieniu 200 bar). Dodatkowe punkty będą przyznawane za zbiorniki paliwa wykonane z kompozytu. Czytaj dalej…

SNG – sztuczny gaz ziemny

W Polsce zużywamy całkiem sporo gazu ziemnego. Oprócz tego, że wykorzystujemy go w przemyśle (np. do produkcji nawozów azotowych), sporo idzie go też na ogrzewanie i do gotowania. Ale gaz ziemny przede wszystkim importujemy (mniej więcej 2/3 naszego popytu pokrywamy trudnym, rosyjskim importem). Dobrze jest się więc rozglądać za bezpiecznym źródłem gazu ziemnego. Zwłaszcza, jeśli mamy zamiar używać sprężonego gazu ziemnego (CNG) do zasilania samochodów. No i oczywiście najlepiej, by to źródło gazu ziemnego było odnawialne. W końcu idziemy w kierunku zrównoważonego rozwoju, prawda?

No ale skąd wziąć więcej gazu ziemnego? Czy można go wyprodukować z czegoś innego? Czytaj dalej…