Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii definiowane są jako te źródła energii, których zasoby są niewyczerpalne lub odnawiają się w szybkim tempie. Ich przeciwieństwem są źródła nieodnawialne, których eksploatacja jest znacznie szybsza, niż ich naturalne odtwarzanie.

Jako źródła nieodnawialne klasyfikowane będą więc wszystkie zasoby kopalne: torf, węgiel kamienny i brunatny oraz ropa naftowa (powstałe wprawdzie z organicznych resztek żywych organizmów, ale w procesach przemian trwających miliony lat) oraz materiały rozszczepialne (uran, którego zasoby nie rosną od czasu, gdy powstała nasza planeta).

Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest korzystne, bo pozwala na zaoszczędzenie surowców, które możemy pozostawić kolejnym pokoleniom.

Czytaj dalej…

SNG – sztuczny gaz ziemny

W Polsce zużywamy całkiem sporo gazu ziemnego. Oprócz tego, że wykorzystujemy go w przemyśle (np. do produkcji nawozów azotowych), sporo idzie go też na ogrzewanie i do gotowania. Ale gaz ziemny przede wszystkim importujemy (mniej więcej 2/3 naszego popytu pokrywamy trudnym, rosyjskim importem). Dobrze jest się więc rozglądać za bezpiecznym źródłem gazu ziemnego. Zwłaszcza, jeśli mamy zamiar używać sprężonego gazu ziemnego (CNG) do zasilania samochodów. No i oczywiście najlepiej, by to źródło gazu ziemnego było odnawialne. W końcu idziemy w kierunku zrównoważonego rozwoju, prawda?

No ale skąd wziąć więcej gazu ziemnego? Czy można go wyprodukować z czegoś innego? Czytaj dalej…