Jakim styropianem ocieplić dom?

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, to chyba najpopularniejszy w Polsce materiał ociepleniowy. Nie w każdej sytuacji jest to materiał optymalny, ale ze względu na szereg zalet wykorzystywany jest powszechnie.

Rynek materiałów budowlanych od lat jest zdominowany przez styropian i wełnę mineralną, a na przestrzeni kilku ostatnich lat rośnie na nim udział pianki poliuretanowej (zarówno w formie gotowych płyt jak i pianki natryskiwanej na przegrodę na budowie). Styropian jest dobrze znany wykonawcom i projektantom, więc bardzo często trafia na ściany. Ale nie tylko. Warto wziąć pod uwagę termomodernizację budynku w momencie takim, jak ten, czyli świeżo po zakończeniu sezonu grzewczego. Ocieplenie starego domu bardzo często się opłaca i jest w stanie przynieść szybki zwrot z inwestycji, o czym już kiedyś pisałem

Styropian jest także materiałem wykorzystywanym do izolacji ścian fundamentowych. Pozostawienie ich bez ocieplenia powoduje powstanie sporego mostka cieplnego, którym ciepło ucieka z podłogi. Również sama podłoga na gruncie jest od niego izolowana płytami fundamentowymi. To płyty styropianowe wykorzystywane są do izolacji nakrokwiowej, która pozwala na wykonanie grubej warstwy izolacji dachu bez zmniejszania pomieszczeń na poddaszu.

Różne rodzaje styropianu mają różne zastosowania. Na rynku dostępne są płyty o współczynniku przewodzenia ciepła lambda od ok. 0,036 do 0,045 W/mK. Im ten współczynnik niższy, tym mniejsza warstwa izolacji jest potrzebna do zminimalizowania strat ciepła. Dostępne są płyty o różnej grubości, co ułatwia dobór odpowiednich płyt do zaplanowanej grubości izolacji ściany.

I w zasadzie to zastosowanie determinuje, jaki rodzaj styropianu należy wykorzystać:

  • do ocieplenia fundamentu i podłogi istotne jest zastosowanie styropianu odpornego na ściskanie i zginanie, bowiem będzie on obciążany przez wylewkę na podłodze, a na ścianach fundamentu — przez napór gruntu do niego przylegającego,
  • do ocieplania fundamentów płytowych stosuje się polistyren ekstrudowany (styrodur) o najlepszych parametrach wytrzymałościowych, bowiem on musi przenosić ciężar całego budynku,
  • do ocieplania dachu w formie izolacji nakrokwiowej stosuje się styropian o większej wytrzymałości, niż ten, którym można ocieplić przestrzeń pomiędzy krokwiami, bo będzie on przenosić ciężar dachu i zalegającego na nim śniegu.

Jeśli chodzi o kwestię doboru odpowiedniego styropianu z punktu widzenia współczynnika przewodzenia ciepła, to jestem zwolennikiem jednak szukania rozwiązań najtańszych. W niektórych przypadkach warto dopłacić za styropian droższy i dzięki temu móc zastosować jego mniejszą grubość na ścianie. To będzie korzystne zwłaszcza w przypadku docieplania już istniejących, grubych ścian (aby inwestor nie czuł się jak mieszkaniec zamku o ścianach metrowej grubości), albo w przypadku małych, ciasnych działek (gdy każdy centymetr jest na wagę złota). W innych sytuacjach moim daniem raczej należy kupić styropian tańszy, choć na pewno upewniwszy się, że pełny koszt ocieplenia ściany będzie rzeczywiście niższy. A to przecież można bardzo łatwo przeliczyć.

Same płyty styropianowe można kupić już bez odwiedzania składów budowlanych, przez internet, np. w www.styropianonline.pl. To wydaje się być akurat najmniejszym problemem przy całym tym zagadnieniu. Ale i ten etap warto sobie ułatwiać, zwłaszcza wtedy, gdy całą modernizację budynku wykonujemy sami, własnoręcznie.

Jeden komentarz do wpisu “Jakim styropianem ocieplić dom?

  1. Robert says:

    Bardzo dobre porady. Aktualnie zabieram się za ocieplanie mojego domu. Pierwsza moja taka praca budowlana z takim rozmachem także, każda rada mi się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *