Wybór projektu domu – na co zwrócić uwagę?

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Jednak zanim przystąpisz do kompletowania niezbędnej dokumentacji, czeka Cię jeszcze jedna bardzo ważna decyzja – wybór właściwego projektu domu. Istnieje wiele renomowanych firm projektowych. Każda z nich oferuje różnego rodzaju projekty domów, których łącznie są setki, a może nawet tysiące.

Projekt domu dopasowany do działki

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze określonego projektu, jest działka budowlana. To, jaki dom można wybudować na działce, określone jest w warunkach zabudowy bądź planie zagospodarowania. Wytyczne dotyczą między innymi kąta nachylenia dachu oraz minimalnej odległości od granic działki. Jest to szczególnie istotne na działkach o małej powierzchni i wąskich. Znając wymagane parametry, można wybrać odpowiedni kształt i wielkość domu.

Gdy działka jest bardzo niestandardowa, może okazać się, że jedynym wyjściem będzie zakup projektu na zamówienie. Niestety jest to zazwyczaj dużo wyższy wydatek niż projekt z katalogu. Zobacz ile kosztuje projekt domu.

wybór projektu domu

Ilość kondygnacji i bryła budynku

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wybór określonego typu domu. Czy ma to być dom parterowy, czy może piętrowy? Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się domy parterowe z możliwością adaptacji poddasza. Są stosunkowo tanie w budowie, łatwe do ogrzania i świetnie sprawdzają się dla rodziny z dwójką dzieci. Tego typu domy dobrze się prezentują, wyglądają nowocześnie i elegancko. Dzięki tym wszystkim walorom, domy parterowe z poddaszem są często wybierane przez młodych ludzi, poszukujących praktycznych rozwiązań.

Układ pomieszczeń i powierzchnia domu

Wygląd zewnętrzny domu jest bardzo istotny, ale funkcjonalne wnętrze jest jeszcze ważniejsze. Oczywiście przy wykończeniu wnętrza możemy zastosować pewne sztuczki architektoniczne i zmiany aranżacji pomieszczeń, ale warto o tym pomyśleć zawczasu (przed zakupem projektu domu). Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków, jakie musielibyśmy ponieść za dodatkowe usługi architekta.

Oto podstawowe kwestie, nad którymi powinieneś się zastanowić, wybierając projekt domu:

 • kształt domu,
 • powierzchnia użytkowa,
 • ilość sypialni i ich rozmieszczenie,
 • wielkość i ilość łazienek,
 • wielkość holu,
 • rodzaj kuchni (otwarta czy zamknięta).

Kiedy będziesz już wiedział, jakie są Twoje wymagania, wybór odpowiedniego projektu domu będzie znacznie łatwiejszy.

Jakie projekty domów są obecnie popularne?

W modzie są projekty domów o prostych bryłach i dużych przeszkleniach. Dachy są na ogół dwuspadowe lub zupełnie płaskie. Bardzo popularne są również drewniane elementy na elewacji lub ceglane ściany. Idea nowoczesnego domu jest prosta – ma być ekonomiczny i funkcjonalny.

Wnętrze domu to coraz częściej tzw. „open space” – otwarta przestrzeń, dzięki której w małym domu można uzyskać nieco więcej miejsca. Otwarta przestrzeń w domu plus przeszklone ściany to gwarancja, że wnętrze będzie prezentowało się niezwykle efektownie.

Gdzie można kupić projekt domu?

Jak już podejmiesz ostateczną decyzję, możesz kupić gotowy projekt na dwa sposoby. Możesz to zrobić przez internet, nie wychodząc z domu. Obecnie wiele biur projektowych prowadzi sprzedaż on-line swoich projektów z pełną dokumentacją. Niektóre firmy posiadają nawet usługi adaptacji projektu domu. Warto wiedzieć ile kosztuje adaptacja projektu.

Druga opcja to osobiste odwiedziny biura projektowego. Na miejscu może porozmawiać z przedstawicielem firmy np. na temat zmian, jakie chciałby się wprowadzić w projekcie. Aby dokonać zmian, wymagana jest zgoda autora projektu, z którym biuro projektowe często pośredniczy. Dotyczy to gotowych projektów domów. W przypadku indywidualnych zamówień projekt jest szyty na miarę i zazwyczaj nie trzeba wprowadzać żadnych zmian.

Co powinien zawierać gotowy projekt?

Podstawowy zestaw dokumentów wygląda podobnie w każdym biurze projektowym. Niektóre firmy dodają od siebie gratisy typu schemat instalacji fotowoltaicznej czy projekt oczyszczalni ścieków.

Standardowo dostajesz:

 • 4 egzemplarze projektu domu, a w każdym z nich projekt architektoniczny i konstrukcyjny,
 • zestawienie materiałów budowlanych potrzebnych do budowy,
 • projekty instalacji,
 • zgodę na dokonanie zmian w projekcie,
 • dziennik budowy.

Posiadając gotowy projekt domu, można rozpocząć starania o pozwolenie na budowę.

Czy zamówienie projektu indywidualnego ma sens?

Mimo, że istnieje ogromny wybór niedrogich, gotowych projektów, wielu ludzi decyduje się na projekt indywidualny, którego cena jest nawet kilkukrotnie wyższa – ceny wahają się od około sześciu, do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dlaczego niektórzy decydują się na projekt indywidualny? Powodem mogą być na przykład ograniczone warunki zabudowy działki. Projekt indywidualny pozwala na idealne dostosowanie budynku do warunków, na jakie pozwala działka.

Dodatkową zaletą projektu indywidualnego jest to, że można zaplanować od podstaw rozkład wszystkich pomieszczeń, a także wygląd budynku z zewnątrz. Inwestor decydujący się na wybór projektu indywidualnego ma gwarancję, że jego dom będzie niepowtarzalny. Czy warto płacić za taki projekt kilkakrotnie razy więcej, niż za gotowy? Cóż, to już jest kwestia indywidualna. Jeżeli wciąż się zastanawiasz – przeczytaj jeszcze jeden artykuł z serii jak wybrać projekt domu. Może to rozwieje Twoje wątpliwości.

Materiał został przygotowany przez portal budowlany https://www.polakbuduje.pl

Komentarzy do wpisu “Wybór projektu domu – na co zwrócić uwagę?”: 4.

 1. Grzegorz says:

  Projekt domu jest ważny, ale jakość jego wykonania jest ważniejsza. Dlatego gorąco polecam, aby do realizacji inwestycji wybierać jedynie sprawdzone firmy. W tym wypadku nie warto liczyć każdej złotówki, bo mogą to być złudne oszczędności. My przed wyborem firmy budowlanej, dokładnie oglądaliśmy jej poprzednie inwestycje. Nawet byliśmy na budowie. Po wnikliwej ocenie jakości pracy, podpisaliśmy umowę na stan surowy zamknięty. Po tym etapie byliśmy zadowoleni i kontynuowaliśmy współpracę na stan deweloperski. Sądzę, że mieliśmy duże szczęście, bo jak czytam w internecie wiele osób ma problem z ekipami budowlanymi. U nas poszło gładko, bez pijaństwa, bez opóźnień.

 2. Janek says:

  Na mnie osobiście bardzo duże wrażenie robią projekty domów tanich w budowie. Choć już kupiłem mieszkanie od dewelopera, to wiem, że jak bym miał podejmować decyzję dzisiaj, to bym dokładnie przekalkulował, co wychodzi lepiej – zakup działki i taniego domu, czy mieszkania od dewelopera. Mieszkania (jak wiadomo) w dzisiejszych czasach są dość drogie. Cena za metr kwadratowy z roku na rok rośnie. Materiały budowlane też idą w górę, ale nie tak drastycznie jak ceny mieszkań. W każdym razie żałuję, że wcześniej nie zwróciłem uwagi na tą kategorię domów tanich w budowie. Bym sobie to przynajmniej obliczył.

 3. Ziemowit says:

  A ja mimo wszystko zostanę zwolennikiem mieszkania bloku. Długi czas zastanawiałem się czy budować dom, czy duże mieszkanie. Wybór padł na apartament z tarasem. Uważam, że to był strzał w dziesiątkę. Nie interesuje mnie stan instalacji budynku, elewacja czy sprzątanie na posesji. Za wszystko odpowiedzialny jest administrator budynku. Taka sprawa zupełnie inaczej wygląda jak ma się dom. Wtedy to ty za wszystko odpowiadasz i się martwisz. Jeżeli do budowy domu głównie przekonuje cię ogródek, to weź pod uwagę, że w nowym budownictwie bardzo często są duże ogrody i tarasy. Ja śmiało mogę polecić taras. Położyłem sztuczną trawę i mam piękne, zielone, spokojne miejsce do relaksu.

 4. Darek says:

  Jestem w momencie wyboru projektu domu i to trudna decyzja. Jedno jest pewne, dom trzeba odpowiednio zabezpieczyć na swojej działce zatem ogrodzenie i instalacje wszelakiego rodzaju na pierwszym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *