Jakie czynniki mają wpływ na wzrost cen oleju opałowego?

Wpis gościnny

Innowacyjny rozwój branży paliwowej sprawia, że olej opałowy jest określany jako paliwo przyszłości. Taki stan rzeczy budzi coraz większe zainteresowanie klientów tym produktem. Wobec tego jak można obniżyć koszty zużycia tego surowca? Nim odpowiemy na to pytanie należy zrozumieć czym jest olej opałowy oraz jakie czynniki mają wpływ na jego cenę.

Olej ten pochodzi przede wszystkim z destylacji ropy naftowej. Znajduje zastosowanie grzewcze w piecach przemysłowych oraz w instalacjach centralnego ogrzewania. Ropa naftowa jest jednym z głównych surowców, których ceny odbijają się szerokim echem w światowej gospodarce. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na jej cenę są: sytuacja geopolityczna, globalny popyt i podaż oraz rozwój alternatywnych surowców. Czytaj dalej…

Paliwa alternatywne na gorsze czasy

Autorem dzisiejszego wpisu jest Domowy Survivalista, który prowadzi bloga o nowoczesnym, domowym survivalu.

Jeśli czytasz stronę o alternatywnych paliwach silnikowych, pewnie martwią Cię ceny benzyny i ropy. Być może nawet zdajesz sobie sprawę, że ropa naftowa będzie tylko coraz droższa. Ale czy w związku z tym próbujesz się na tę ewentualność jakoś przygotować?

Czy bierzesz pod uwagę, że tradycyjnych paliw samochodowych może po prostu w ogóle nie dać się kupić? Czy wiesz, że niedawno we Francji z powodu strajków na co czwartej stacji benzynowej nie było paliwa. Czy zdajesz sobie sprawę, że w Polsce na rynku liczą się tylko dwaj producenci benzyny, którzy zaopatrują znaczną wielkość krajowych stacji? Czy wiesz, czym może się skończyć strajk załogi w jednym z nich?

Sorry no fuel

Czytaj dalej…

Jak legalnie jeździć na rzepaku albo opale?

Tym wpisem mam zamiar zainaugurować cykl pytania od czytelników. Otrzymałem od jednego z czytelników kilka pytań dotyczących stosowania oleju roślinnego i opałowego do silników spalinowych. Oto fragmenty listu i moje odpowiedzi na pytania.

Proszę o poradę i parę odpowiedzi odnośnie wykorzystania oleju roślinnego i opałowego w dieslach. Po pierwsze, jazda na w/w paliwach jest nielegalna (jak rozumiem chodzi o konkurencje z wielkimi koncernami, które sprawę blokują – jeśli jest jednak inny powód to chetnie go poznam).

Czytaj dalej…

Olej opałowy

Olej opałowy jest używany przede wszystkim do celów grzewczych, do zasilania kotłów olejowych. Prawie identyczny w stosunku do oleju napędowego, jest sztucznie barwiony, by umożliwić jego łatwe odróżnienie. Wynika to z tego, że oba te paliwa są obciążone różnymi podatkami.

Olej opałowy dostarczany jest ciężarówkami do domów, następnie tankuje się nim przydomowe zbiorniki, najczęściej umieszczone w piwnicy lub zakopane pod ziemią.

Olej opałowy otrzymywany jest przez rafinację ropy naftowej i składa się z węglowodorów o 14-20 atomach węgla: C14H28, C15H30, C16H32, C17H34, C18H36, C19H38, C20H40. Podczas rafinacji, olej opałowy skrapla się w temperaturze 250-350°C, niższej niż cięższe (> C20) węglowodory (wazelina, parafina), które skraplają się w 340-400°C, jednocześnie wyższej niż nafta (160-250°C).

Artykuł ten jest na licencji GNU Free Documentation License. Powstał w oparciu o artykuł „Heating oil” z serwisu Wikipedia.