Jakie czynniki mają wpływ na wzrost cen oleju opałowego?

Wpis gościnny

Innowacyjny rozwój branży paliwowej sprawia, że olej opałowy jest określany jako paliwo przyszłości. Taki stan rzeczy budzi coraz większe zainteresowanie klientów tym produktem. Wobec tego jak można obniżyć koszty zużycia tego surowca? Nim odpowiemy na to pytanie należy zrozumieć czym jest olej opałowy oraz jakie czynniki mają wpływ na jego cenę.

Olej ten pochodzi przede wszystkim z destylacji ropy naftowej. Znajduje zastosowanie grzewcze w piecach przemysłowych oraz w instalacjach centralnego ogrzewania. Ropa naftowa jest jednym z głównych surowców, których ceny odbijają się szerokim echem w światowej gospodarce. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na jej cenę są: sytuacja geopolityczna, globalny popyt i podaż oraz rozwój alternatywnych surowców.

Na cenę oleju opałowego mają wpływ następujące czynniki:

  1. 42 % kosztów oleju stanowi ropa naftowa;
  2. 46 % stanowią koszty dystrybucji i marketingu;
  3. 12 % stanowią koszty przetwarzania rafinerii.

Oczywiście powyższe zestawienie jest bardzo ogólnym przedstawieniem kosztów. Chcąc mieć pełen obraz należy wziąć pod uwagę podatki (akcyza i VAT). Następnie istotnym czynnikiem jest konkurencja. Jeśli na danym terenie jest niewielu dystrybutorów, to ceny oleju idą w górę. Innym czynnikiem jest koszt transportu (ceny paliwa mają również ścisły związek z cenami ropy) oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. wynagrodzenia, wynajem, ubezpieczenia), które są inne w różnych częściach Polski.

Jak można obniżyć swoje rachunki za olej opałowy?

  1. Można zaopatrzyć się w zbiornik, który umożliwi zabezpieczenie zapasów na kilka sezonów. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno oleju, kiedy ceny ropy są niskie. Warto to zrobić poza sezonem grzewczym, późną wiosną lub wczesną jesienią. Zaopatrzenie się w taki zbiornik jest obecnie bardzo łatwe, gdyż wiele firm sprzedających olej , takich jak Petro Energia (zob. www.petroenergia.pl), posiada je w swoim asortymencie;
  2. Istnieje możliwość udziału w bezpiecznych programach ochrony cen, których zadaniem jest zmniejszenie kosztów;
  3. Można przeprowadzić audyt energetyczny, który ustali czy piec i urządzenia grzewcze pracują wydajnie.

Komentarzy do wpisu “Jakie czynniki mają wpływ na wzrost cen oleju opałowego?”: 2.

  1. Masa says:

    Uważam, że wahania cen nie są, aż tak duże żeby można było rzeczywiście poczuć oszczędność. Dom dogrzewam kominkiem, zużycie oleju na pewno jest mniejsze, jednak z grzaniem kominkiem wiąża się dodatkowe obowiązki i koszta.

  2. Przedstawione pomysły są dość dobre, jednak wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem. Dlaczego? Ponieważ często ceny mogą spaść, zamiast wzrosnąć. Prawda, że zdarza się to rzadko, jednak taka sytuacja czasem ma miejsce. Podobnie, jak @Masa uważam, że wahania ceny nie są aż tak duże, aczkolwiek jeśli ktoś je odczuwa, zawsze może skorzystać z zasugerowanego w artykule programu ochrony cen 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *