Jak złożyć prostą elektrownię na baterie słoneczne?

W dzisiejszym wpisie materiał wideo pokazujący podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej, tj. elektrowni na baterie słoneczne.

Można ją z powodzeniem zmontować w kwadrans, z czego najwięcej czasu zajmie przycinanie kabli do odpowiedniej długości i mocowanie na nich końcówek.

Kilka słów na temat tego, co widzieliście na filmie.

Prezentowana bateria słoneczna ma moc 10 Wp, a ta znajdująca się na balkonie — 30 Wp. Docelowo chcę kupić kilka większych baterii o mocy co najmniej 100-130Wp. W przeciwnym wypadku ładowanie mojego zestawu akumulatorów, który opisywałem ostatnio, będzie trwało bardzo długo.

Obydwie baterie pochodzą ze sklepu modernhome.pl i są to baterie odpowiednio MH-30 i MH-10. Tę mniejszą kupiłem po to, by napędzała mi wentylator w toalecie kompostującej, którą buduję sobie na działce.

Regulator ładowania również z tego sklepu, jest to regulator LS2024 20A 12/24V.

Na filmie widać, że częściowo przysłonięta bateria słoneczna również wytwarza prąd, widać to po zmierzonym napięciu, ale także po wskazaniach regulatora ładowania.

Teraz jeszcze tylko dokupić te baterie słoneczne i połączyć układ w całość, a będę mieć spory zapas gotowej do użycia energii elektrycznej. Ten zapas mam i w tej chwili, bo pilnują tego prostowniki, ale to oczywiście trochę kosztuje. No i nie daje pełni autonomii energetycznej.

Komentarzy do wpisu “Jak złożyć prostą elektrownię na baterie słoneczne?”: 5.

  1. Student says:

    Po obejrzeniu filmu przyznam, że nawet się napaliłem. Niestety ceny są, jakie są wiadomo dlaczego. Ale może w wakacje udałoby mi się coś podobnego zorganizować. Mam już pomysł aby 3 lampki na balkonie co wieczór się włączały automatycznie i pobierały energię właśnie w taki sposób.

  2. perez says:

    @ Student
    W sklepach ogrodniczych są lampki z fotoogniwem w koszcie kilkunastu złotych. Efekt ten sam, a nie trzeba się męczyć. Jak coś budować to z sensem.

  3. Piotr says:

    Małe pytanie laika: co można zasilić takim źródłem napięcia?

  4. @Piotr: dowolne urządzenia elektryczne na 12V, a więc w szczególności ładowarki samochodowe do telefonu komórkowego, laptopa i inne samochodowe urządzenia. Ale można też do akumulatora podłączyć przetwornicę 12/230V i tym prądem zmiennym zasilić już większe urządzenia, telewizor, komputer, zwykłą żarówkę, itd.

  5. sawee says:

    Mam skuteczne przez cały rok (tak zimą też) kolektory słoneczne klasy próżniowej od [wymoderowano spam — przyp. KL]. Miałem wcześniej inny kolektor to po wymianie wydajność poprawiła się o ponad 30%, więc sam widzisz. Dopasowali mi instalację pod płaski dach niskim kosztem. Aha, jeszcze jedno. Korzystasz z oferty producenta, a nie pośrednika. Jest jednak różnica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *