Wierzba energetyczna

Wierzba energetyczna to pojęcie określające najczęściej uprawę w formie krzewiastej jednego z gatunków zwykłej wierzby, w celach energetycznych, czyli w sposób zoptymalizowany pod kątem uzysku biomasy. Zazwyczaj odnosi się do gatunku Salix viminalis, czyli wierzby wiciowej. Roślina ta naturalnie występuje na obszarze całego kraju, zazwyczaj w wilgotnych miejscach, tj. nad strumieniami i rzekami. Jest odporna na choroby i trudne warunki klimatyczne, ma także małe wymagania jeśli chodzi o jakość gleby.

Przyrasta błyskawicznie, w formie krzewiastej osiąga nawet 8 metrów wysokości, z czego w pierwszym roku od posadzenia może przyrosnąć do 3 metrów. Średnią produkcję tej rośliny w polskich warunkach klimatycznych ocenia się na kilkanaście ton suchej masy z hektara plantacji. Jest to więc cenne odnawialne źródło biomasy.

Rozmnażanie rośliny odbywa się poprzez pocięcie pędów na 20-cm kawałki, które następnie są wsadzane do ziemi, w której się ukorzeniają tworząc nowe rośliny. Na hektar wysadza się średnio 40 000 sadzonek.

Plon zbiera się w cyklu jednorocznym lub dwu-, trzyletnim, po opadnięciu liści z pędów. Najlepsze plony wierzba energetyczna osiąga ponoć w cyklu trzyletnim, dochodzić mogą one do 22 ton z hektara rocznie. Jedna plantacja może być eksploatowana przez 20-30 lat.

Wierzba energetyczna - sadzonki
Sadzonki wierzby energetycznej w słoiku z wodą, aby wypuściły pędy i korzenie przed wsadzeniem do ziemi.

Wartość opałowa zrębków wierzby o 30% wilgotności wynosi ok. 12 MJ/kg. Z tego względu z jednego hektara otrzymać można mniej więcej tyle energii, co z kilku ton węgla kamiennego.

Zrębki wierzby można w prosty sposób otrzymać za pomocą rozdrabniarki do gałęzi. Mogą być one spalane jako paliwo w piecu / kotle, zgazowane, albo przerobione na brykiety / pelety (po dalszym rozdrobnieniu).

Wierzba energetyczna - uprawa
Tak rośnie wierzba energetyczna, Salix Viminalis.
Zdjęcie na licencji GNU FDL, pochodzi z serwisu Wikimedia Commons.

Jako paliwo do produkcji gazu generatorowego, wierzba energetyczna jest szczególnie warta uwagi ze względu na jej formę. Ścinane corocznie pędy mają grubość rzędu 10-15 mm, co umożliwia jej rozdrobnienie w taniej ogrodowej rębarce do gałęzi. Zbiór plonu z małej plantacji z powodzeniem może być dokonywany za pomocą piły spalinowej.

Wierzba energetyczna – ile kosztuje i ile można zarobić?

W chwili pisania tego tekstu pomyślałem, że warto jest sprawdzić, ile kosztują sadzonki wierzby energetycznej i ile można zarobić na uprawie wierzby energetycznej.

Sadzonki wierzby energetycznej kosztują na popularnym portalu aukcyjnym od 5 do 10 groszy za sztukę. Oznacza to, że koszt założenia plantacji to ok. 2-4 tysiące złotych na hektar (przyjmując wspomnianą wcześniej liczbę 40 tysięcy sadzonek wierzby na hektar), plus oczywiście koszt samych prac w polu.

Trudno znaleźć ceny wierzby odniesione do rocznego przyrostu, bo za metr przestrzenny zrębków sprzedawcy życzą sobie 40-80 złotych. Ta ilość odpowiadać będzie ok. 200-300 kg suchej masy wierzby energetycznej, co pozwala szacować ok. 200-300 złotych za tonę, a zatem ok. 3-4 tys. złotych z hektara, przyjmując roczne plony w wysokości 15 t suchej masy z hektara.

Niniejszy wpis pojawił się tutaj po raz pierwszy w 2008 r. Powyżej znajduje się jego rozbudowana i zaktualizowana wersja.

Komentarzy do wpisu “Wierzba energetyczna”: 2.

  1. daniel says:

    pisze o tym notatke a ale tak to fajne

  2. Największym problemem wierzby to że po takiej plantacji jest ją bardzo ciężko wyplewić z pola. Chyba że się zastosuje 2w1 czyli naturalną oczyszczalnie która jest na lekkim spadzie i z rozłożonymi foliami pod ziemią żeby ścieki się nie dostawały do gruntu i na tym zakłada się plantacje wierzby. Wierzba pięknie rośnie, nie zakorzenia się tak mocno jak bez foli i oczyszcza wodę. To już chyba lepszym rozwiązaniem jest Topinambur – słonecznik bulwiasty bo te bulwy można jeszcze jeść 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *