Wierzba energetyczna

Wierzba energetyczna jest jednym z gatunków zwykłej wierzby, rosnącym w formie krzewiastej, osiągająca nawet 8 metrów wysokości, z czego w pierwszym roku od posadzenia może przyrosnąć do 3 metrów. Średnią produkcję tej rośliny w polskich warunkach klimatycznych ocenia się na kilkanaście ton suchej masy z hektara plantacji.

Rozmnażanie rośliny odbywa się poprzez pocięcie pędów na 20-cm kawałki, które następnie są wsadzane do ziemi, w której następnie się ukorzeniają tworząc nowe rośliny. Na hektar wysadza się średnio 40 000 sadzonek.

Plon zbiera się w cyklu jednorocznym lub dwu-, trzyletnim, po opadnięciu liści z pędów. Najlepsze plony osiąga się ponoć w cyklu trzyletnim, dochodzić mogą one do 22 ton z hektara rocznie. Jedna plantacja może być eksploatowana przez 20-30 lat.

Sadzonki wierzby energetycznej

Sadzonki wierzby energetycznej.

Wartość opałowa zrębków wierzby o 30% wilgotności wynosi ok. 12 MJ/kg. Z tego względu z jednego hektara otrzymać można mniej więcej tyle energii, co z kilku ton węgla kamiennego.

Zrębki wierzby można w prosty sposób otrzymać za pomocą rozdrabniarki do gałęzi. Mogą być one spalane jako paliwo w piecu / kotle, zgazowane, albo przerobione na brykiety / pelety (po dalszym rozdrobnieniu).

Tak rośnie wierzba energetyczna

Tak rośnie wierzba energetyczna.
Zdjęcie na licencji GNU FDL, pochodzi z serwisu Wikimedia Commons.

Jako paliwo do produkcji gazu generatorowego, wierzba energetyczna jest szczególnie warta uwagi ze względu na jej formę. Ścinane corocznie pędy mają grubość rzędu 10-15 mm, co umożliwia jej rozdrobnienie w taniej ogrodowej rębarce do gałęzi. Zbiór plonu z małej plantacji z powodzeniem może być dokonywany za pomocą piły spalinowej.

Komentarzy do wpisu “Wierzba energetyczna”: 2.

  1. daniel says:

    pisze o tym notatke a ale tak to fajne

  2. Największym problemem wierzby to że po takiej plantacji jest ją bardzo ciężko wyplewić z pola. Chyba że się zastosuje 2w1 czyli naturalną oczyszczalnie która jest na lekkim spadzie i z rozłożonymi foliami pod ziemią żeby ścieki się nie dostawały do gruntu i na tym zakłada się plantacje wierzby. Wierzba pięknie rośnie, nie zakorzenia się tak mocno jak bez foli i oczyszcza wodę. To już chyba lepszym rozwiązaniem jest Topinambur – słonecznik bulwiasty bo te bulwy można jeszcze jeść 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *