Czym jest pożyczka hipoteczna?

Właściciele wszelkiego rodzaju nieruchomości, a przede wszystkim mieszkań oraz domów, mogą poprzez hipotekę pozwolić sobie na nieco więcej w kwestii wszelkiego rodzaju pożyczek oraz kredytów. Biorąc pod uwagę hipoteki można realizować też innego rodzaju inwestycje, takie jak np. zakup nowego samochodu, czy też remont mieszkania.

Ogólnie rzecz ujmując, pożyczka hipoteczna jest świetnym sposobem kredytowania wszelkiego rodzaju większych wydatków czy inwestycji. I chociaż pozwala ona na wiele, wciąż niewiele osób decyduje się na nią, a i nadal bardzo mało osób w ogóle ma świadomość o jej istnieniu. Dodatkowo wciąż panuje przekonanie, że obciążenie hipoteki może pozwolić nam jedynie na kwestie związane z rozbudową bądź też zakupem nieruchomości, a to nie prawda. Hipoteka to dla banku bardzo dobre zabezpieczenie, dlatego też bardzo chętnie wypłacają one gotówkę na dowolny cel przy pożyczkach nią zabezpieczonych. Bardzo często zdarza się również, że proponują wówczas nieco niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych (najczęściej ok. 2 proc).

Pożyczki hipoteczne znajdują się w ofercie większości banków na naszym rynku. Jeśli zatem posiadamy nieruchomość i planujemy ubieganie się o kredyt, być może korzystne będzie rozpatrzenie tego rodzaju propozycji. Maksymalny okres kredytowania w przypadku pożyczek hipotecznych to ok. 15-20 lat. Można ubiegać się o pieniądze zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych, takich jak frank szwajcarski, dolar, euro czy funt.

Od pożyczek hipotecznych odstrasza najczęściej dość skomplikowana i kosztowna procedura. Wiele banków życzy sobie wykonania np. szczegółowej wyceny nieruchomości, co wiąże się z kosztem ok. 400-500 zł. Dodatkowo wymagają również ubezpieczenia pomostowego od momentu wpłaty pieniędzy do wpisania hipoteki przez sąd, co wynosi ok. 1 proc. kwoty. Jak podkreślają chociażby eksperci z ehipoteka.com.pl, banki coraz bardziej konkurują ze sobą, dlatego też z całą pewnością będą stawiać przed kredytobiorcami coraz mniejsze wymagania, a procedury będą upraszczane, co działa oczywiście na korzyść klientów.

Komentarzy do wpisu “Czym jest pożyczka hipoteczna?”: 14.

  1. Piotr says:

    Miałem jakiś czas temu (dwa razy) kredyt hipoteczny. Mimo, że oprocentowanie jest stosunkowo niewielkie (w porównaniu z innym formami kredytowania) to jednak formalności, czas związany z załatwianiem są bardzo obciążające. Dużo szybciej (choć z wyższym oprocentowaniem) załatwi się każdy inny kredyt.

  2. @Piotr: to akurat nic dziwnego. Skoro oprocentowanie kredytu jest niskie, kwota wysoka, okres długi, to bank musi włożyć więcej wysiłku w upewnienie się, czy kredyt jest bezpieczny.

    Inna historia, że bank tak naprawdę pożycza pieniądze wygenerowane z próżni w systemie komputerowym, a później za sam ten fakt dostaje drugie tyle pieniędzy w formie odsetek.

    W USA bardzo popularne jest branie kredytu o stałej stopie procentowej na cały okres kredytowania. I gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacać hipoteki, odsyła klucze do banku i ma problem z głowy. W Polsce jest to niewyobrażalne. Kredyty mają oprocentowanie uzależnione od stóp procentowych (całe ryzyko ich wzrostu spada na konsumentów) i nawet po zlicytowaniu nieruchomości przez bank różnicę w kredycie trzeba dopłacić.

  3. Barbara says:

    Największym atutem pożyczki hipotecznej jest fakt, że nie są potrzebni żyranci, którzy poręczą naszą pożyczkę. Innymi słowy nie musimy nikogo obciążać naszymi zobowiązaniami wobec banku.
    Jeśli chodzi o okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, to od czasu wprowadzenia komputeryzacji w sądach, ten okres bardzo się skrócił. Dawniej na wpis czekało się 3 miesiące teraz można to załatwić w miesiąc. (pod warunkiem istnienia bazy elektroniczej , a z tym w różnych regionach naszego kraju może to być różnie).

  4. Madzia says:

    Ciekawy artykuł ,planuje kredyt hipoteczny ,gdyż jak wiadomo cechują się niższym oprocentowaniem oraz jak przedmówca już wspomniał nie trzeba posiadać żyrantów.
    Pozdrawiam

  5. Adam says:

    Hipoteka to doskonałe zabezpieczenie dla banku więc nie ma się co dziwić, że chętnie pożyczają, jeśli ktoś posiada nieruchomość. Ludzie natomiast się boją bo w życiu różnie bywa, a jeśli pożycza się pieniądze pod zastaw własnego domu czy mieszkania warto się dwa razy zastanowić. Obecnie wpis do księgi wieczystej to około miesiąca ale czasami nawet szybciej, wiem, że można składać pisma z prośba o przyśpieszenie wpisu z racji na wyższe opłaty związane z oczekiwaniem na wpis do księgi.

  6. Artur says:

    Przy kredycie długoterminowym dobrą praktyką jest posiadanie pewnej ilości środków na tzw. czarną godzinę, którymi będzie można spłacić zobowiązanie, np.gdy kredytobiorca straci pracę. Drugie rozwiązanie to zainwestowanie środków, np. w lokatę. Już przy oprocentowaniu 4% może ona generować większy zysk niż oszczędność spowodowana obniżoną marżą kredytu i współczynnikiem LTV.

  7. Jowita says:

    Ja przekonałam się że chcą brać kredyt hipoteczny środki otrzymam na sam dom jednak na jego remont już nie… Ewentualnie w grę wchodził większy depozyt.

  8. Jako ciekawostka mogę powiedzieć, że banki coraz częściej przy tzw. scoringu wykorzystuje się sygnały z sieci społecznościowych, czyli profile na FB i innych takich. Potem algorytmu przeliczają to na wskaźniki w stylu „słuchasz Metalu to nie masz zdolności” i wystawiają ocenę zdolności. Oczywiście tych sygnałów jest bardzo dużo.

  9. Mielenko says:

    W takim razie nic tylko przerzucić się na klasyka i skasować playlisty 😛

  10. investor says:

    Jaki jest sens brania hipoteki , krechy czy pożyczki bez gwarancji podwójnego zysku dla kredytobiorcy, co? Niby, że praca ma to zapewnić spłatę i dochody? a co z ubezpieczeniem od utraty pracy czy wypadku pomyślał kiedyś ktoś co będzie robił za 5 czy 15 lat gdy kredyt trzeba spłacać? Ja rozumiem hipotekę gdy można odpisać od podatku koszty, procenty krechy czy odpisać koszty ubezpieczenia na bieżąco przy każdej racie od dochodu. Tak jest w cywilizowanych krajach UE, w PL to nadal 3 świat, Nie bierzcie kredytów lepiej wyjechać do cywilizacji a takie coś jak Język PL to egzotyka był jest i będzie dotąd aż zaczniemy mniej narzekać a więcej działać co oferuje Państwo (my wszyscy) sami dla siebie. Ba… nawet nie trzeba wymyślać wystarczy skopiować z UE.

  11. DQM says:

    To jasne, że pożyczka hipoteczna nie jest popularna. Mało kto się decyduje zastawić dom czy mieszkanie, na kredyt lub pożyczkę o dużo mniejszej wartości.

    Przy takim zastawie powinniśmy negocjować możliwie najlepsze warunki, bo bank nie ma nic do stracenia, może tylko zyskać.

  12. Paulina says:

    Niektórzy nie mają wyjścia i muszą zastawić dom czy mieszkanie pod zastaw nawet o dużo mniejszej wartości. Ale podejść do tego z drugiej strony gdyby nie hipoteczny dużo ludzi nie miało by dachu nad głową albo mieszkało z rodzicami

  13. @Paulina: w czasach przed kredytem hipotecznym ludzie też mieli gdzie mieszkać. Jedyne, co kredyt hipoteczny robi, to podnosi ceny nieruchomości, czyli utrudnia posiadanie własnego domu lub mieszkania.

    Jakby dom można było budować własnoręcznie, bez projektu, udziału geodety, inżynierów, a przede wszystkim urzędników, to by był dobre kilka razy tańszy i każdego byłoby na niego stać.

  14. tomek says:

    Gdyby płace były na odpowiednim poziomie to tak jak to było dawniej w ciągu powiedzmy 7 lat pomału każda rodzina mogła by wybudować sobie mały dom bez zaciągania wielkiego kredytu ciążącego przez następne 30 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *