Jak jeździć bezpieczniej i taniej?

Jeśli oglądacie ostatnio telewizję, to pewnie zdarzyło się Wam zobaczyć reklamę kampanii społecznej „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. (Jeśli ktoś nie ma telewizora albo reklamy nie widział, to może ją obejrzeć na stronie kampanii).

Oczywiście kampania kieruje się wokół zazwyczaj wymienianej jako przyczyna większości wypadków – nadmiernej prędkości. Ale czy to rzeczywiście nadmierna prędkość jest wszystkiemu winna?

Włącz myślenie... Czytaj dalej…

Wodór (nie) jest paliwem przyszłości

Wiele się mówi, że jak skończy się ropa, samochody będą jeździć na wodorze. Że najwyższa pora przestać budować coraz lepsze silniki spalinowe, tylko przestawić wszystkie samochody na wodór. Szkoda, że nie jest to takie proste. Szkoda, że nie jest to sensowne.

Dlaczego więc mówi się, że wodór jest paliwem przyszłości? W mojej opinii to nieprawda, co postaram się uzasadnić poniżej.

Wodór jako paliwo silnikowe

Wodór nie nadaje się do dzisiejszych samochodów. Kropka. Nie ma tu co dyskutować. To jest doskonałe paliwo dla rakiet kosmicznych, ale nie dla silników spalinowych. Wartość opałową w przeliczeniu na kilogram masy ma olbrzymią. Niestety, jego gęstość jest bardzo niska, więc wartość opałowa w przeliczeniu na objętość jest mizerna, porównywalna np. do tlenku węgla… Gorzej, bo liczba oktanowa wodoru jest masakrycznie niska! Tego paliwa nie da się spalić w normalnym silniku tłokowym, bo spalanie stukowe będzie nie do opanowania! Czytaj dalej…