Ekologiczny (zeroenergetyczny) hotel w Wiedniu

Jadąc w tym roku samochodem na urlop do Chorwacji zatrzymałem się na dwie noce w stolicy Austrii, Wiedniu. Dawno w tym mieście nie byłem i postanowiłem wykorzystać okazję, przejeżdżając w pobliżu. 

Nocleg zarezerwowałem z wyprzedzeniem w hotelu Boutiquehotel Stadthalle. Trzygwiazdkowym i ekologicznym.

Że zaprojektowany został z uwzględnieniem dbałości o środowisko, to widać już, gdy się do niego przyjedzie. Na elewacji od strony ulicy znajdują się bowiem liczne panele fotowoltaiczne. Dużą część ściany zajmuje także roślinność, co powoduje, że sam hotel wygląda sprawia wrażenie ukrytego w gąszczu liści.

Zaraz po wejściu, między recepcją a windami, wisi z kolei takie hasło:

Zerowy bilans energetyczny może nie wydawać się seksowny. Mimo to, codziennie mamy w łóżku kogoś nowego.

Okazuje się bowiem, że hotel w ciągu roku wytwarza tyle samo energii, ile potrzeba do jego funkcjonowania! Hotel oferuje nocleg w 79 pokojach, z których część znajduje się w nowym budynku, zaprojektowanym i wykonanym zgodnie ze standardami pasywnego budownictwa.

Źródłem ciepła do ogrzewania są gruntowe pompy ciepła. Ciepła woda użytkowa pochodzi z kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 120 m² . Tych nie udało mi się sfotografować. Oczywiście panele na elewacji frontowej nie wystarczą (tym bardziej, że jest ona skierowana na zachód). Jest ich dużo więcej, łącznie ok. 200 m². Oto widok na ogród z okna mojego pokoju.

Hotel oczekuje także na decyzję władz lokalnych w sprawie montażu turbiny wiatrowej, co jeszcze bardziej pozwoliłoby poprawić jego bilans energetyczny. 

W ogóle o widocznym na powyższej fotografii ogrodzie wypadałoby napisać także trochę więcej. W dolnej części zdjęcia widać zielony dach, porośnięty lawendą (która jednak już przekwitła i być może nie jest przez to widoczna). W prawym, dolnym rogu fotografii zaś widać kilka uli, zamieszkałych przez pszczoły. Z okien pokoju widać było, jak krążą przy wejściu do ula. 

O oszczędności energii gościom przypomina się na każdym kroku:

  • nad kranem w aneksie łazienkowo-kuchennym wisi informacja, że gorąca woda pochodzi z kolektorów słonecznych,
  • obok telewizora jest kartka mówiąca, że rezygnacja z lodówek w pokojach pozwala hotelowi przyczynić się do oszczędności 21 024 kg CO2 rocznie (a napoje są dostępne przez całą dobę w barze),
  • nawet opakowanie chusteczek jednorazowych oznaczone jest jako pochodzące z recyklingu.

Poza tym, hotel jest w trakcie przygotowywania dwóch miejsc do ładowania samochodów elektrycznych, z których będzie można korzystać bezpłatnie. Dodatkowo, goście docierający do hotelu niskoemisyjnym transportem (np. pociągiem czy rowerem) mogą liczyć na 10% zniżki przy płatności za pokój.

Wspomnieć też trzeba w kilku słowach o śniadaniu, które jest przygotowywane wyłącznie ze świeżych, organicznych produktów. Jako zwolennik śniadań z kiełbasy, boczku albo jajek, miałem w czym wybierać, a na koniec mogłem jeszcze dopchnąć żołądek do pełna sałatką owocową. 🙂

Podsumowując, moja wrażliwa na środowisko dusza ucieszyła się z pobytu w tym hotelu. Jeśli będę wracać do Wiednia, na pewno jeszcze zatrzymam się dokładnie w tym miejscu!

5 argumentów za wykorzystywaniem energii słonecznej

W skali dużej elektrowni wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej lub ciepła jest trudne i kosztowne. W mniejszej skali, pojedynczego domu, czy pojedynczego urządzenia, zaczyna mieć większy sens.

W moim odczuciu jest co najmniej 5 dobrych powodów, by się nią zainteresować i wykorzystywać ją intensywniej.

Pod pojęciem energii słonecznej najczęściej rozumiemy energię docierającą do powierzchni ziemi pod postacią promieniowania najbliższej nam gwiazdy — Słońca. Część tego promieniowania widzimy pod postacią światła, część odczuwamy jako ciepło. Słońce jest potężnym źródłem energii, bowiem ilość docierająca do Ziemi w ciągu 1 dnia wystarczyłaby na zaspokojenie wszystkich potrzeb energetycznych ludzkości na przestrzeni roku! Czytaj dalej…

Ciepło ze słońca – przegląd metod wykorzystania

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić pokrótce przegląd metod wykorzystywania energii słonecznej do produkcji ciepła. Wielu ludziom to zagadnienie kojarzy się wyłącznie z kolektorami słonecznymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ale możliwości jest znacznie, znacznie więcej.

Oczywiście o cieczowych kolektorach słonecznych też wspomnę. Nie jest to rozwiązanie, które polecam, ale to inna historia.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie inspiracją do dalszej lektury…

1. Cieczowe kolektory słoneczne

Zaczynam od kolektorów słonecznych w tradycyjnym, cieczowym wydaniu. Celowo nie piszę tu o kolektorach wodnych, bo zazwyczaj napełnia się je cieczą niezamarzającą. Czytaj dalej…

Mój pomysł na dom autonomiczny

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w tym roku powinniśmy z żoną ruszyć z budową domu. Domu, który w ciągu kilku kolejnych lat chciałbym możliwie zbliżyć do celu, jakim jest pełna energetyczna i wodno-ściekowa autonomia. Chciałbym mieć bowiem dom autonomiczny.

Postaram się w dzisiejszym wpisie wytłumaczyć Wam moją motywację i przedstawić mój pomysł na osiągnięcie tej domowej autonomii. Czytaj dalej…