3 powody, dla których warto zainwestować w dobrą łuparkę do drewna

Nadeszła wiosna i powoli zapominamy o romantycznych chwilach przy kominku czy konieczności palenia w piecu każdego dnia, co sprawia, że problem pozyskiwania drewna opałowego zszedł na dalszy plan. Nie zapominajmy jednak o sezonie na grille i ogniska, w czasie którego również potrzebujemy surowca do palenia. To zatem dobry czas na zakup łuparki do drewna.

Łuparki do drewna, zwane również rębakami, to urządzenia, które pozwalają na proste rozłupywanie drewnianych kłód. Maszyny są świetną alternatywą dla tradycyjnej siekiery oraz piły. Lista ich zalet jest długa, dlatego warto rozważyć ich zakup. Każdy, kto korzysta z rębaka, z pewnością docenia jego prostą obsługę i wydajną pracę.

Rodzaje łuparek do drewna

W sklepach możemy znaleźć dwa podtawowe typy rębaków: łuparki świdrowe i łuparki hydrauliczne. Pierwsze są najczęściej używane w gospodarstwach domowych. Ich obsługa jest banalnie prosta. Łuparki świdrowe są bowiem wyposażone w specjalny świder, który jest wkręcany w kłodę drewna. Nacisk (od kilku do kilkunastu ton) powoduje pęknięcie drewna i rozdzielenie go na szczapy. Łuparki świdrowe uchodzą za mniej bezpieczne od łuparek hydraulicznych, jednak stosowanie podstawowych zasad BHP pozwala na uniknięcie wypadków. Drugim rodzajem dostępnych na rynku rębaków są wspomniane już łuparki hydrauliczne. Te urządzenia wykorzystuje się zazwyczaj na skalę przemysłową. Istota działania tego typu rębaka jest podobna do sposobu pracy łuparki świdrowej. Różni je natomiast budowa i moc. Oba urządzenia mogą być wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jednak jeśli nie potrzebujemy dużej ilości opału, lepszym pomysłem będzie zakup tańszej i mniejszej łuparki świdrowej. Sprawdź, gdzie możesz kupić sprzęt dobrej jakości: (np. w sklepie Jula dostępna jest od 599zł: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/drewno-i-scinka/obrobka-drewna/luparki-do-drewna).

Łuparka do drewna.

Łuparka do drewna.

3 powody, dla których warto kupić łuparkę do drewna

Z roku na rok stajemy się coraz bardziej zapracowani i cierpimy na chroniczny niedobór odpoczynku. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by optymalizować czas spędzany na wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Jednym ze sposobów na usprawnienie pracy w (nawet niewielkim) gospodarstwie jest zakup łuparki do drewna. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w taki sprzęt?

1. Gotowe drewno jest drogie – po co przepłacać?

Właściciele domów wyposażonych w kominek lub piec każdego roku ponoszą stosunkowo wysokie koszty ogrzewania pomieszczeń. Sposobem na zaoszczędzenie wcale niemałej sumy jest zakup łuparki do drewna, która pozwoli na kupienie drewna w całości. Gotowe drewno opałowe jest bowiem znacznie droższe, co odciska piętno na budżecie domowym. Rozwiązaniem problemu jest więc zakup pni metrowej długości i ich samodzielne rozczłonkowanie za pomocą pilarki łańcuchowej i łuparki do drewna. Choć zaopatrzenie się w oba urządzenia jest niemałym wydatkiem, koszty szybko się zwracają. W dłuższej perspektywie drewno na opał staje się bowiem znacznie tańsze.

2. Oszczędność czasu – łuparki do drewna działają szybko

Przygotowanie szczap drewna z pomocą rębaka zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku pracy siekierą i piłą. Obsługiwanie łuparki nie wymaga specjalnych umiejętności (ważne jest natomiast stosowanie informacji zawartych w instrukcji obsługi), dlatego w przygotowaniu drewna opałowego mogą brać wszyscy domownicy (z wyjątkiem dzieci). Zaoszczędzony na rąbaniu ­pni czas można przeznaczyć na hobby, odpoczynek lub cenny czas spędzony z rodziną.

3. Mniejsze ryzyko wypadku niż w przypadku korzystania z siekiery lub piły

Rąbanie drewna zwykłą siekierą wymaga znaczniej większej uwagi i skupienia niż korzystanie z rębaka. Znacznie częściej dochodzi bowiem do wypadków w przypadku korzystania z tradycyjnych narzędzi niż tych automatycznych. Oczywiście w czasie pracy z łuparką należy zachować szczególną ostrożność i ustawić się w odpowiednim miejscu, jednak ryzyko uszczerbku na zdrowiu jest niewielkie. Nieuważne rąbanie drewna siekierą może bowiem doprowadzić do rozcięcia ciała i krwotoku, poważnego uszkodzenia kończyny, a nawet utraty jej fragmentu. Niebezpieczeństwo korzystania z łuparki polega głównie na odrzucie rozdrobnionego drewna. Sposobem na uniknięcie wypadku jest zatem ulokowanie się w miejscu, na które nie spadają gotowe szczapy.

Niewątpliwą zaletą łuparek do drewna jest ich prosta obsługa, która pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ale także na wykorzystywanie ich przez osoby w każdym wieku. Rębaki nie wymagają bowiem użycia dużej siły (kłopotliwe może być jednak dźwiganie nieobrobionych kłód drewna), co sprawia, że są przydatne nawet dla osób starszych. Najważniejsze jest jednak to, że łuparki są bezpieczne i pozwalają na sprawne wykonywanie codziennych obowiązków.

Źródła:

 • http://hobbydom.pl/luparki-drewna/
 • https://kb.pl/porady/ktora-luparka-do-drewna-jest-najlepsza-do-uzytku-domowego/
 • https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/maszyny-ogrodnicze/pilarki-rozdrabniacze-i-luparki/luparki-do-drewna/wybieramy-luparke-do-drewna-do-gospodarstwa-domowego.html
 • http://zielonehobby.pl/wielka-bitwa-siekiera-vs-luparka-do-drewna-co-wybrac-do-uzytku-domowego/

Autorem tekstu jest Jacek Laskowski.

Komentarzy do wpisu “3 powody, dla których warto zainwestować w dobrą łuparkę do drewna”: 4.

 1. Anita says:

  Do niedawna nie wiedziałam nawet o istnieniu takiego urządzenia jak łuparki do drewna, ale po obejrzeniu kilku filmików jestem zachwycona. Wydaje mi się, że rozważymy z mężem zakup tego cuda.

 2. Przemek says:

  Mam w domu łuparkę hydrauliczną i jestem bardzo zadowolony. Fakt faktem, że facet z siekierą w rękach rąbiący wielkie kawałki drewna to kwintesencja męskości. Jednak łuparki do drewna i tak święcą triumfy popularności .

 3. Martin says:

  Tak przeglądam różne łuparki do drewna i najbardziej praktyczna oraz najwygodniejsza i najbezpieczniejsza w użyciu wydaje mi się łuparka hydrauliczna pozioma. Osobiście zdecydowałbym się na zakup właśnie takiej.

 4. Dariusz says:

  Zgodzę się z tym, że łuparki do drewna to pożyteczne urządzenia, jeśli ktoś potrzebuje drewna na opał, do kominka. Ja kupiłem sobie w tamtym roku łuparkę hydrauliczną, bo jest moim zdaniem wygodniejsza w użyciu od świdrowej. Sprawdza się świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *