Kotły na drewno – czy warto wziąć je pod uwagę?

Jednym z podstawowych źródeł smogu, o czym już tu na blogu kilka razy pisałem, są właśnie domowe instalacje grzewcze. Ich niezbyt wyszukane konstrukcje i kiepska sprawność przyczyniają się do powstawania sporych ilości toksycznych substancji, które razem z dymem trafiają do powietrza. Czasem w znaczący sposób przyczynia się do tego także niska kultura ich eksploatacji…

Odpowiednio eksploatowane, nowoczesne kotły na drewno pozwalają uzyskać najlepszą wydajność, minimalizując emisję niespalonych gazów oraz gromadzenie się sadzy i kreozotu (smoły). To nie tylko oznacza mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ale też znacząco zmniejsza rachunek za ogrzewanie, bo pozwala w całości wykorzystać ciepło ze spalin.

Kocioł centralnego ogrzewania jest zoptymalizowany do pracy z dużą wydajnością, nagrzewa się dość szybko, a wyprodukowane ciepło jest pod postacią ciepłej wody kierowane do grzejników oraz do zbiornika akumulacyjnego, skąd może być później wykorzystane zgodnie z potrzebami domowników. Typowy kocioł ma moc grzewczą przekraczającą przeciętne zapotrzebowanie budynku w czasie sezonu grzewczego (bo dopasowuje się go do największych mrozów), wykorzystanie takiego „bufora ciepła” pozwala w znaczący sposób na zmniejszenie ilości ciepła, które się marnuje.

Kotły na drewno kiedyś i dziś

Zgazujące kotły na drewno – choć wydawać się mogą nowoczesnym rozwiązaniem, tak naprawdę są używane już od wielu pokoleń. Zresztą o zgazowaniu drewna do celów grzewczych już tu na blogu pisałem, lata temu. Prognozy wskazują na to, że i w przyszłości kocioł taki będzie miał swoje pewne miejsce na rynku grzewczym.

Za rosnącą popularność kotłów na drewno odpowiadają ich zalety, takie jak:

 • niska cena drewna jako paliwa,
 • możliwość instalacji kotła także w budynku, który nie jest podłączony do sieci gazowej.

Wpływ spalania drewna w domowych kotłach na środowisko

Wśród Czytelników mojego serwisu na pewno są w większości ludzie starający się dbać o środowisko. Wspomniane kotły zgazowujące są szczytem na cyplu rozwoju kotłów na drewno, bo ich eksploatacja przyczynia się do wytwarzania bardzo małych ilości zanieczyszczeń. Na potwierdzenie tych słów wystarczy sprawdzić normę EN 303-5, która ustala kryteria emisji i efektywności kotłów (będę o niej jeszcze w przyszłości pisać). Certyfikowane na zgodność z tą normą kotły zgazowujące osiągają wyniki dla najwyższych klas (5 i 4).

Drewno samo w sobie jest przecież odnawialnym zasobem, to także przekłada się na ekologiczny charakter tego rozwiązania. Nie trzeba go wydobywać spod ziemi, a następnie przewozić na drugi koniec kraju. Co więcej, można je na własną rękę produkować w sposób zrównoważony, np. na plantacjach lasu odroślowego.

Czym kocioł wygrywa z kominkiem?

Widziałem i słyszałem wiele deklaracji, że ktoś chce ogrzewać swój dom drewnem za pomocą kominka, bo jest to ekologiczne i atrakcyjne wizualnie. Mało kto jednak na etapie takiej deklaracji zdaje sobie sprawę z tego, że oznacza ona zamianę salonu w kotłownię, co niemal nigdy nie jest sensowne. W moim odczuciu, kominek raczej powinien być awaryjnym źródłem ciepła na sytuacje kryzysowe, które można wykorzystywać również dla zbudowania atmosfery. Ale do ogrzewania domu drewnem lepiej kupić dedykowany kocioł.

Niektóre kotły zgazowujące posiadają dużą komorę załadowczą, co wpływa na mniejszą ilość koniecznych rozpaleń. To zaś w mniejszym stopniu przyczynia się do zużywania się kotła, no i oczywiście oszczędza czas. Plusem będzie również zainstalowany termostat spalinowy, który spowoduje automatyczne wyłączenie kotła po wypaleniu opału. Na wygodę wpływa także sposób usuwania popiołu — w nowych kotłach zwykle jest umieszczona duża ceramiczna komora spalania, z której popiół usuwa się nawet tylko raz na tydzień.

Warto się po rynku kotłów na drewno rozjrzeć i tego źródła ciepła nie skreślać!

Komentarzy do wpisu “Kotły na drewno – czy warto wziąć je pod uwagę?”: 6.

 1. Adam says:

  Heh, niestety nie mieszkam w domku to na swoim doświadczeniu tego powiedzieć nie mogę, ale ja bym osobiście już odstawał powoli od drewna.

 2. Dlaczego? Drewno ma mnóstwo zalet! Zawiera mało siarki i niepalnych substancji (w odróżnieniu od węgla), więc przy spalaniu powstaje mniej tlenków siarki i pyłów. Może być pozyskiwane lokalnie, zamiast w drugim końcu Polski. Jest odnawialne, bo pozyskiwane jest w polskich lasach w sposób zrównoważony. W zasadzie nie wiem, w czym węgiel jest lepszy od drewna…

 3. bartek says:

  Oczywiście drewno, odpowiednio wysezonowane i spalane w kominku/kotle o dużej sprawności. W przypadku kominków a nawet piecyków -„kóz” stosuje się różne rozwiązania w postaci dopalania spalin, oraz na wylocie niektóre urządzenia dają się podłączyć do masy akumulacyjnej (trzyma ciepło ok 12h). Warto wspomnieć, że niektórzy producenci kominków wyposażają komorę paleniska we wkładki szamotowe lub wermikulitowe. Podnoszą one temperaturę spalin, wermikulit bardziej, ale jest mniej trwalszy niż szamot.
  Z kotłów na drewno oprócz tych zagazowujących, warto rozważyć litewskie klavis (zagazowujace oraz ze spalaniem dolnym) oraz polskie MPM DS.

 4. bartek says:

  Jeszcze dodam, że palenie drewnem pozostawia mniej brudu niż węglem.

 5. Skup Nieruchomości 24 says:

  Też często słyszałem takiego rodzaju deklaracje, z których ostatecznie nic nie wychodziło.

 6. Darek says:

  Jakie deklaracje? To szczera prawda, drewno spalone w odpowiednim kotle czy kominku jest bardzo czystym paliwem. Nawet w porównaniu z tak bardzo promowanym gazem ziemnym. Niestety zamiast rzeczowej dyskusji o smogu mamy typową demagogię i wiele samorzadów chce zakazać używania drewna.

  Jeżeli chodzi o kominki i kozy to są one doskonałym uzupełnieniem ogrzewania elektrycznego. II-ga taryfa obowiązuje w nocy + 2-3h po południu. Jak jest zimno to nie wystarcza i wielu używa drogiej pierwszej taryfy co przy okazji winduje zapotrzebowanie na moc systemu energetycznego czyli podnosi koszty jego budowy. Gdyby zamiast tego przepalać w kominku/kozie koszty ogrzewania znacząco spadną i nie trzeba będzie aż tylu elektrowni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *