Jatrofa – wymagania glebowe i klimatyczne

Dziś krótka odpowiedź na krótkie pytanie jednego z moich czytelników, dotyczące jatrofy, którą niektórzy uważają za przyszłość biodiesla.

Jakie wymagania klimatyczne ma jatrofa? Chodzi mi szczególnie o wymagania temperaturowe, okres wegetacji. Czy okolice północno-wschodniej Polski nie byłyby dla uprawy tej rośliny za zimne?

Odpowiedź jest krótka: według mojej wiedzy, jatrofa nie nadaje się w ogóle do uprawy w Polsce.

Nie można powiedzieć, że jatrofa w Polsce w ogóle nie urośnie. To oczywiście nieprawda. Sprawdziłem to empirycznie, udało mi się bowiem kupić w Malezji paczkę nasion wiosną zeszłego roku i w ramach eksperymentu kilka z nich posadzić. W balkonową skrzynkę wysadziłem bodaj 10 nasion, wzrosły tylko 4 rośliny. Poniżej zdjęcie wykonane w sierpniu zeszłego roku.

Jatrofa jest rośliną tropikalną i dobrze rośnie w Afryce, Indonezji czy Indiach. Niestety w naszym kraju się nie utrzyma ze względu na zbyt niskie temperatury. Ze względu na zimę schowałem skrzynkę jesienią na parapet do mieszkania, na południowo-zachodnie okno (częściowo zasłonięte przez sąsiedni blok). Roślinki mimo podlewania straciły liście, odzyskały je dopiero na wiosnę, po ponownym wystawieniu na balkon.

Chciałbym się mylić, bo nie znalazłem nigdzie potwierdzenia moich obserwacji. Jeśli znasz miejsce, w którym ktoś napisał coś innego, podrzuć proszę koniecznie w komentarzu!

Jatrofa (jatropha) przyszłością biodiesla?

Większości Europejczyków, biodiesel kojarzy się nieodmiennie z olejem rzepakowym. Ewentualnie z olejem słonecznikowym albo sojowym. Tymczasem surowców do produkcji tego paliwa jest mnóstwo, choćby olej palmowy. I właśnie jednym z takich surowców jest olej z jatrofy (jatropha curcas), rośliny pochodzącej z obszarów subtropikalnych.

Ta roślina wydaje się być przyszłością biodiesla z kilku przyczyn. Czytaj dalej…