Jatrofa – wymagania glebowe i klimatyczne

Dziś krótka odpowiedź na krótkie pytanie jednego z moich czytelników, dotyczące jatrofy, którą niektórzy uważają za przyszłość biodiesla.

Jakie wymagania klimatyczne ma jatrofa? Chodzi mi szczególnie o wymagania temperaturowe, okres wegetacji. Czy okolice północno-wschodniej Polski nie byłyby dla uprawy tej rośliny za zimne?

Odpowiedź jest krótka: według mojej wiedzy, jatrofa nie nadaje się w ogóle do uprawy w Polsce.

Nie można powiedzieć, że jatrofa w Polsce w ogóle nie urośnie. To oczywiście nieprawda. Sprawdziłem to empirycznie, udało mi się bowiem kupić w Malezji paczkę nasion wiosną zeszłego roku i w ramach eksperymentu kilka z nich posadzić. W balkonową skrzynkę wysadziłem bodaj 10 nasion, wzrosły tylko 4 rośliny. Poniżej zdjęcie wykonane w sierpniu zeszłego roku.

Jatrofa jest rośliną tropikalną i dobrze rośnie w Afryce, Indonezji czy Indiach. Niestety w naszym kraju się nie utrzyma ze względu na zbyt niskie temperatury. Ze względu na zimę schowałem skrzynkę jesienią na parapet do mieszkania, na południowo-zachodnie okno (częściowo zasłonięte przez sąsiedni blok). Roślinki mimo podlewania straciły liście, odzyskały je dopiero na wiosnę, po ponownym wystawieniu na balkon.

Chciałbym się mylić, bo nie znalazłem nigdzie potwierdzenia moich obserwacji. Jeśli znasz miejsce, w którym ktoś napisał coś innego, podrzuć proszę koniecznie w komentarzu!

Komentarzy do wpisu “Jatrofa – wymagania glebowe i klimatyczne”: 5.

 1. Włodek says:

  „W balkonową skrzynkę wysadziłem bodaj 10 nasion, wzrosły tylko 4 rośliny.” To i tak niezły wynik. Zakupiłem kilka miesięcy temu 20 sztuk nasion, wzeszło 1 (słownie: jedno). Trzymam je, póki co, w domu, może na wiosnę je wysadzę do gruntu. Na razie wygląda mniej-więcej jak to na zdjęciu. Raczej kiepsko widzę tę roślinkę w naszym klimacie, chociaż, z drugiej strony podobno w Wielkiej Brytanii rosną, więc może i u nas się da?

 2. @Włodek: teraz to moje jatrofy wyglądają jak cztery suche zielone patyki, bo straciły liście. 🙁

 3. solaris says:

  @ Włodek
  W UK rzadko temperatura spada poniżej 0 C rosną tam nawet niektóre palmy Klimat UK i PL jest bardzo odmienny

 4. Włodek says:

  @ solaris
  A ja i tak jestem dobrej myśli… bo co mi pozostało 🙂
  Jatrofa sobie już rośnie w doniczce, porośnie do wiosny i wtedy zobaczymy. Przecież nie będę trzymał w doniczce pięciometrowego drzewa, muszę je w końcu wysadzić do gruntu. A poza tym, jak nie sprawdzę to nie będę wiedział czy przetrwa czy nie, prawda?

 5. cedric says:

  W kwartalniku Agroenergetyka pisali , że Anglia i Indie stawiają na jatrofę . Plon oleju z ha nawet 3-krotnie większy od rzepaku . Niestety u nas nie nadaje się do uprawy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *