Jatrofa (jatropha) przyszłością biodiesla?

Większości Europejczyków, biodiesel kojarzy się nieodmiennie z olejem rzepakowym. Ewentualnie z olejem słonecznikowym albo sojowym. Tymczasem surowców do produkcji tego paliwa jest mnóstwo, choćby olej palmowy. I właśnie jednym z takich surowców jest olej z jatrofy (jatropha curcas), rośliny pochodzącej z obszarów subtropikalnych.

Ta roślina wydaje się być przyszłością biodiesla z kilku przyczyn.

Nasiona jatrofy (jatropha curcas)

Nasiona jatropha curcas.

Po pierwsze, dobrze sobie radzi w niesprzyjających warunkach. Spokojnie może rosnąć nawet tam, gdzie rocznie pada mniej niż 250 mm deszczu na metr kwadratowy.

Po drugie, roślinę można rozmnażać przez nasiona i wegetatywnie (przez ukorzenianie pędów). Ponoć nawet można ją szczepić w innych podkładkach.

Po trzecie, olej z tej rośliny jest niejadalny! Z tego powodu nie ma w jej przypadku dyskusji, czy powinniśmy produkować żywność, czy biopaliwa.

Po czwarte, jatrofa to krzew, który wyrasta do wielkości niewielkiego drzewa. Dzięki temu może być obsadzany na miedzach, służąc również do ochrony innych plonów przed wiatrem.

Krzew jatropha curcas

Wyrośnięty krzew jatropha curcas.

Po piąte, zawartość oleju roślinnego w nasionach tej rośliny to ok. 30-40%. Przy posadzeniu jej w rzędy (np. jako żywopłot), z metra bieżącego rzędu otrzymuje się 0,8 – 1,0 kg nasion, co daje ok. 3,5 tony z hektara. Zaczyna owocować już rok po posadzeniu, choć rozsądną wydajność osiąga dopiero po 3 latach.

Po szóste, roślina sama z siebie ma właściwości chroniące ją przed działaniem szkodników, więc nie ma potrzeby opryskiwania takiej plantacji pestycydami.

Czy więc jatrofa (jatropha) pomoże Europie zwiększyć udział biopaliw w transporcie? Zobaczymy…

Chcesz kupić nasiona jatrofy? Mam trochę do sprzedania, wystawiłem na Allegro!

Źródła:
[1] „Out of Africa: Could Jatropha Vegetable Oil be Europe’s Biodiesel Feedstock?”, ReFocus July/August 2005
[2] K. Openshaw: „A review of Jatropha curcas: an oil plant of unfulfilled promise”, Biomass and Bioenergy 19 (2000)
[3] K. Pramanik: „Properties and use of jatropha curcas oil and diesel fuel blends in compression ignition engine”, Renewable Energy 28 (2003)
[4] J.B. Kandpal, M. Madan: „Jatropha curcas: a renewable source of energy for meeting future energy needs”, Renewable Energy 6 (1995)

Jeden komentarz do wpisu “Jatrofa (jatropha) przyszłością biodiesla?

  1. Rafal says:

    co sądze o tym co napisane? dobra, wstepna charakterystyka tego surowca naturalnego, przeczytałem z ciekawościa a 30-40% oleju bardzo mnie zaciekawiło;
    pozdrawiam

    zastrzegam poufnośc e-mail’a zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych; wykorzystywanie go w jakichkolwiek celach innych niż merytoryczna komunikacja zabronione pod grożbą odpowiedzilaności cywilno – prawnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *