Jatrofa (jatropha) przyszłością biodiesla?

Większości Europejczyków, biodiesel kojarzy się nieodmiennie z olejem rzepakowym. Ewentualnie z olejem słonecznikowym albo sojowym. Tymczasem surowców do produkcji tego paliwa jest mnóstwo, choćby olej palmowy. I właśnie jednym z takich surowców jest olej z jatrofy (jatropha curcas), rośliny pochodzącej z obszarów subtropikalnych.

Ta roślina wydaje się być przyszłością biodiesla z kilku przyczyn.

Nasiona jatrofy (jatropha curcas)

Nasiona jatropha curcas.

Po pierwsze, dobrze sobie radzi w niesprzyjających warunkach. Spokojnie może rosnąć nawet tam, gdzie rocznie pada mniej niż 250 mm deszczu na metr kwadratowy.

Po drugie, roślinę można rozmnażać przez nasiona i wegetatywnie (przez ukorzenianie pędów). Ponoć nawet można ją szczepić w innych podkładkach.

Po trzecie, olej z tej rośliny jest niejadalny! Z tego powodu nie ma w jej przypadku dyskusji, czy powinniśmy produkować żywność, czy biopaliwa.

Po czwarte, jatrofa to krzew, który wyrasta do wielkości niewielkiego drzewa. Dzięki temu może być obsadzany na miedzach, służąc również do ochrony innych plonów przed wiatrem.

Krzew jatropha curcas

Wyrośnięty krzew jatropha curcas.

Po piąte, zawartość oleju roślinnego w nasionach tej rośliny to ok. 30-40%. Przy posadzeniu jej w rzędy (np. jako żywopłot), z metra bieżącego rzędu otrzymuje się 0,8 – 1,0 kg nasion, co daje ok. 3,5 tony z hektara. Zaczyna owocować już rok po posadzeniu, choć rozsądną wydajność osiąga dopiero po 3 latach.

Po szóste, roślina sama z siebie ma właściwości chroniące ją przed działaniem szkodników, więc nie ma potrzeby opryskiwania takiej plantacji pestycydami.

Czy więc jatrofa (jatropha) pomoże Europie zwiększyć udział biopaliw w transporcie? Zobaczymy…

Chcesz kupić nasiona jatrofy? Mam trochę do sprzedania, wystawiłem na Allegro!

Źródła:
[1] „Out of Africa: Could Jatropha Vegetable Oil be Europe’s Biodiesel Feedstock?”, ReFocus July/August 2005
[2] K. Openshaw: „A review of Jatropha curcas: an oil plant of unfulfilled promise”, Biomass and Bioenergy 19 (2000)
[3] K. Pramanik: „Properties and use of jatropha curcas oil and diesel fuel blends in compression ignition engine”, Renewable Energy 28 (2003)
[4] J.B. Kandpal, M. Madan: „Jatropha curcas: a renewable source of energy for meeting future energy needs”, Renewable Energy 6 (1995)

Komentarzy do wpisu “Jatrofa (jatropha) przyszłością biodiesla?”: 2.

  1. Rafal says:

    co sądze o tym co napisane? dobra, wstepna charakterystyka tego surowca naturalnego, przeczytałem z ciekawościa a 30-40% oleju bardzo mnie zaciekawiło;
    pozdrawiam

    zastrzegam poufnośc e-mail’a zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych; wykorzystywanie go w jakichkolwiek celach innych niż merytoryczna komunikacja zabronione pod grożbą odpowiedzilaności cywilno – prawnej

  2. marek says:

    Z opisu wynika, że to bardzo samodzielna roślina. Jeżeli wydostanie się z pod kontroli (co niechybnie nastąpi) to zanieczyści genetycznie nasze środowisko naturalne. Będzie wypierać gatunki rodzime co wpłynie na zubożenie naszej flory i fauny. Już w tej chwili nie można sadzić np.robinii, klonu jesionolistnego o barszczu sosnowskiego nie wspomnę (a jeszcze bym zapomniał o czeremsze amerykańskiej która właśnie zaczyna dominować w naszych lasach). Nadzieją jest, że jatrofa nie wytrzyma naszych zim. Ale zimy mamy co raz słabsze a sama roślina może się do naszych warunków zaadoptować. Suma suma sumarum lepiej z tą rośliną nie eksperymentować. Teraz nie na temat: Czy zastanawiał się Pan nad użyciem kompostowanego zrębka? Zrębek pryzmach potrafi osiągnąć tem powodującą jego samozapalenie. Temperaturę z pryzmy trzeba by przekazać do domu na zasadzie ogrzewania podłogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *