Bezpieczeństwo używania gazu drzewnego

Tlenek węgla, śmiertelnie trujący gaz znany lepiej jako czad, to jeden z podstawowych składników gazu drzewnego. Przy korzystaniu z tego paliwa konieczne jest przestrzeganie kilku bardzo istotnych, ale prostych zasad bezpieczeństwa.

Czad obecny w powietrzu już przy stężeniu 0,3% może stanowić zagrożenie dla życia. Tymczasem może on stanowić ponad 20% składu gazu drzewnego. Wdychanie takich ilości czadu praktycznie niezwłocznie powoduje utratę przytomności i śmierć.

Czad łączy się z hemoglobiną w trwały związek, przez co uniemożliwia krwi transportowanie tlenu do komórek ludzkiego ciała.

Większość instalacji produkujących gaz drzewny pracuje na podciśnieniu wywoływanym zasysaniem tego paliwa przez zasilany silnik. Z tego względu ryzyko wycieku holzgazu z instalacji jest minimalne. Jeśli w takim urządzeniu nastąpi gdzieś rozszczelnienie, jedynym jego skutkiem będzie dostanie się do środka powietrza, co może w najgorszym wypadku spowodować uszkodzenie instalacji lub zatrzymanie silnika i z tego względu samo w sobie niebezpieczne dla zdrowia nie jest.

Niebezpieczne są natomiast sytuacje, gdy ciśnienie w generatorze gazu lub w jakimś miejscu instalacji jest wyższe od atmosferycznego. Może mieć to miejsce na przykład gdy generator produkuje gaz, który następnie jest tłoczony dmuchawą do kotła (wtedy za dmuchawą istnieje ryzyko niebezpiecznego wycieku) oraz w sytuacjach, gdy silnik nie pracuje, a generator ciągle jeszcze produkuje gaz (czyli np. podczas zatrzymywania urządzenia).

Aby uniknąć niebezpieczeństwa zatrucia czadem, należy starać się umieszczać gazogenerator i całą instalację w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przyda się również czujnik, który będzie na bieżąco mierzyć stężenie czadu w powietrzu i rozpocznie alarm gdy będzie ono niebezpiecznie wysokie.

Z drugiej strony nie należy panicznie bać się gazu drzewnego. Rozsądne używanie urządzeń do jego produkcji i wykorzystania (np. umieszczanie dmuchawy tłoczącej gaz zaraz przed miejscem jego spalenia, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wycieku) jest całkowicie wystarczającym zabezpieczeniem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zatrucia tlenkiem węgla (bóle i zawroty głowy, nudności) należy bezzwłocznie udać się na świeże powietrze.

Skutki zatrucia czadem są w większości odwracalne. Osoby palące papierosy mają stale kilkanaście procent hemoglobiny związane z tlenkiem węgla.

Jeden komentarz do wpisu “Bezpieczeństwo używania gazu drzewnego

  1. Kuba says:

    Ciekawy artykuł. Szukam informacji na temat substancji wydobywających się z pękniętego komina. Podejrzewam, że ulatnia się tam również czad. Powyższy artykuł trochę pomógł mi zrozumieć to zjawisko.
    Dziękuję i pozdrawiam
    Kuba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *