Biomasa

Biomasa to według definicji z Wikipedii ([1]) ogólna masa materii organicznej, zawartej w organizmach zwierzęcych i roślinnych w danym siedlisku. W potocznym rozumieniu są to wszelkie pozostałości roślinne i zwierzęce, np. słoma, odchody zwierząt, drewno, różnego rodzaju bioodpadki.

Biomasa jako paliwo

Z biomasy otrzymuje się wiele paliw, znanych jako biopaliwa. Zarówno po przetworzeniu jak i w postaci „surowej” może ona być wykorzystywana do celów energetycznych. Paliwa te to:

  • słoma, w postaci bel albo brykietów, trawy energetyczne (np. miskant olbrzymi albo proso rózgowate)
  • ziarno opałowe (głównie owies),
  • trociny drzewne, luzem i jako tzw. pelet,
  • olej roślinny surowy i przetwarzany następnie na biodiesel,
  • drewno opałowe w różnych formach (zrębki, brykiety, pelety, polana), można z niego otrzymać węgiel drzewny oraz gaz drzewny, drewno pochodzące z lasu lub upraw energetycznych, np. wierzba energetyczna,
  • biogaz produkowany m.in. z odchodów zwierzęcych, osadów ściekowych ale także z innych rodzajów biomasy, np. ze ściętej trawy czy słomy,
  • alkohole — etanol (alkohol etylowy), metanol oraz rzadziej — butanol, propanol,
  • olej pochodzący z procesu pirolizy.

Energetyczne wykorzystanie biomasy ma mniej niekorzystny wpływ na środowisko niż spalanie paliw kopalnych. Przykładowo — zawartość popiołu w drewnie to tylko kilka podczas gdy w węglu kilkanaście procent. W dobie zwracania uwagi na gazy cieplarniane warto wspomnieć, że dwutlenek węgla uwolniony ze spalania biomasy został do niej wchłonięty niewiele wcześniej z atmosfery. Biomasa to swoistego rodzaju „magazyn” węgla zebranego z atmosfery. Nie zawiera ona też siarki, która powoduje powstawanie kwaśnych deszczów.

Biomasa a dokładniej rośliny, głównie rośliny pochodzące z rolnictwa energetycznego, to również magazyn energii słonecznej. Wprawdzie magazynowana jest ona w biomasie z bardzo niską sprawnością, ale nie ma tańszej metody na jej wykorzystanie niż zasianie czy zasadzenie plantacji rośliny energetycznej.

Jeśli chodzi o metody energetycznego wykorzystania biomasy, możliwe jest jej bezpośrednie spalenie w kotle centralnego ogrzewania albo przemysłowym albo przetworzenie na inne paliwo — ciekłe lub gazowe. Wspomniałem wyżej o paliwach płynnych — oleju roślinnym, biodieslu i oleju pirolitycznym oraz o paliwach gazowych — biogazie i gazie drzewnym. Więcej o metodach ich produkcji dowiesz się z artykułów na temat tych paliw.

Wszystkie paliwa kopalne (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, torf) też powstały z biomasy, to zupełnie inna historia.

Źródła:
[1] Artykuł „Biomasa” z serwisu Wikipedia,
[2] Artykuł „Biomass” z serwisu Wikipedia.

Komentarzy do wpisu “Biomasa”: 2.

  1. Afro says:

    Świetne ; ) Przydało się na lekcje ;]

  2. Kasia says:

    ale to musi być chyba jakiś specjalny kocioł żeby można było w nim spalać biomasę w formie słomy, trocin etc.? Bo taki standardowy na węgiel się chyba nie nada.

    W sumie to w pewnym sensie węgiel to też biomasa, tylko że kopalna, ale jest pochodzenia organicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *