Niezbędne akcesoria i gadżety do kuchni

Kuchnia to królestwo smaków i aromatów, którym trudno się oprzeć. Jej aranżacja wymaga sporego zaangażowania, wnikliwego przemyślenia przeróżnych rozwiązań, a także niemałego nakładu finansowego. Nic nie może być w niej dziełem przypadku, nawet akcesoria do kuchni takie jak łyżki, łopatki, deski – bo to one tworzą klimat pomieszczenia i dzięki nim można wszystkie czynności wykonywać szybko i wygodnie.

Kuchnia to królestwo smaków i aromatów, którym trudno się oprzeć. Jej aranżacja wymaga sporego zaangażowania, wnikliwego przemyślenia przeróżnych rozwiązań, a także niemałego nakładu finansowego. Nic nie może być w niej dziełem przypadku, nawet akcesoria do kuchni takie jak łyżki, łopatki, deski – bo to one tworzą klimat pomieszczenia i dzięki nim można wszystkie czynności wykonywać szybko i wygodnie.

Solidne podstawy, czyli czego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni?

Podczas przygotowywania posiłków wykonuje się wiele czynności, które trwałyby zdecydowanie dłużej, gdyby nie pomocne nam akcesoria i gadżety kuchenne. Ale ich ostateczny wybór powinien zależeć od tego, czy lubimy gotować czy nie. Jeśli robimy to tylko z obowiązku, nasza kuchnia będzie posiadać tylko i wyłącznie podstawowe rzeczy, do których zaliczyć trzeba:

 • garnek o pojemności 2-5 litrów,
 • rondelek do 1 l,
 • dwie patelnie: małą o średnicy 20 cm i dużą 28 cm,
 • szklaną i plastikową miskę w dwóch rozmiarach,
 • formy i foremki do pieczenia,
 • mikser lub blender,
 • solidny nóż szefa kuchni oraz drugi mniejszy,
 • deskę do krojenia,
 • wałek i tłuczek,
 • durszlak z sitkiem ze stali nierdzewnej oraz plastikowy na nóżkach,
 • drewnianą łopatkę i łyżkę,
 • kubek o pojemności 250 ml,
 • opcjonalnie: stolnicę.

Dlatego jeśli ktoś zapytałby was, jakie rzeczy do kuchni należy kupić, to te wyżej wymienione stanowią najbardziej podstawową listę – absolutne minimum, bez którego ani rusz.

Kuchnia dla mistrza!

Inaczej ma się sprawa, gdy jesteśmy pasjonatami gotowania – wówczas wybór gadżetów kuchennych to najistotniejsza sprawa, wymagająca często czasochłonnych poszukiwań. Inaczej też myśli się wówczas o samej aranżacji kuchni, a wszystko podporządkowuje się temu, aby gotowanie było przyjemne.

Dlatego jeśli zamierzamy spędzać w kuchni ponadprzeciętną ilość czasu, musi być ona maksymalnie funkcjonalna, a wiąże się to z tym, że powinna posiadać odpowiednie urządzenia, takie jak: płyta gazowa lub indukcyjna, piekarnik, zmywarka, lodówka, ponadto odpowiedniej wielkości blat roboczy. Ważne jest również rozmieszczenie drobnych akcesoriów w tzw. zasięgu ręki. Sztućce oraz noże mogą być schowane w szufladzie (choć te drugie wyeksponowane na magnetycznej listwie przyczepionej do ściany wyglądają efektownie). Tłuczek, łyżki drewniane i sitka mogą być umieszczone na wieszaczkach, stojakach lub relingach. A wszystko po to, aby dostęp do nich był szybki i łatwy. Nie obędzie się też bez trzepaczek, obieraczek lub skrobaczek, miarek, szumówek, szczypców, tarki lub szatkownicy. Miłośnicy gotowania lubią otaczać się gadżetami, a szczególnie takimi, które wykorzystują przy sporządzaniu swoich ulubionych potraw lub ciast.

Oryginalne gadżety do kuchni

Z myślą o wszystkich miłośnikach gotowania, producenci akcesoriów kuchennych sięgają po kolejne niezrównane pomysły, rozwiązujące nawet najbardziej prozaiczne problemy w kuchni. Do oryginalnych przedmiotów kuchennych można zaliczyć młynek lub stemple do masła, silikonowy woreczek do gotowania, shaker do dressingów lub napojów, wyciskacz z tubek, szczypce do ości, separator do tłuszczu, syfon do spieniania musów, szypułkownik do warzyw i owoców, obieraczkę do awokado, termometr do mleka lub konfitur. Na tej liście mogą się naleźć nawet takie nowatorskie rozwiązanie jak okulary do krojenia cebuli, które gwarantują, że nie poleje się żadna łza.

Silikon – idealny na akcesoria do kuchni!

Materiałem na miarę XXI wieku w kuchni stał się silikon, z które tworzy się obecnie elastyczne, odporne na wysoką temperaturę oraz wilgoć, idealne do mycia w zmywarce, służące przez wiele lat akcesoria: formy i foremki do pieczenia ciast, pędzelki, łyżeczki, pojemniki do tworzenia lodu, formy do gotowania jajek (nawet tych w koszulkach), rękawice, szczypce, deski do krojenia, pokrywki, sitka i wiele, wiele innych. Dodatkowo silikonowe rzeczy mogą przybierać dowolne kolory i mieć nawet wymyślne wzory. Więcej na temat oryginalnych akcesoriów kuchennych przeczytasz na stronie https://dommania.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *